pondelok 12. júla 2021

Odporúčam 18: Klenoty posledných mesiacov

Malibu Rising - Taylor Jenkins Reid

Prečo? 
Pretože táto kniha vás zničí. Spraví z vás trosku, ktorá bude chcieť viac času s postavami, viac tohto príbehu. A donúti vás cítiť. Malibu Rising je napísaná štýlom akejsi rodinnej kroniky, ktorá sa odohráva v prítomnosti a vracia do minulosti, pretože všetko ovplyvnilo všetko. Spoznáte príbeh 4 súrodencov, ktorí sú odlišní, ale zároveň úplne rovnakí. Spoznáte aj krásny a tragický príbeh lásky ich rodičov. Ukáže vám strasti i slasti celej rodiny. Malibu Rising je príbeh o živote - reálnom, surovom, krutom a smutnom, ale zároveň je to kniha plná šťastných chvíľ, súrodeneckej lásky a vzájomnej podpory. Je to príbeh o ľudskosti, o chybách a ich naprávaní, o láske a obete, o správnych i nesprávnych rozhodnutiach, ktoré človeka formujú. Napokon i tom, že nech sa tomu akokoľvek bránime, napokon sme deti svojich rodičov a niekedy naozaj opakujeme ich chyby. Príbeh o slobode, o láske k športu i oceánu, o temných stránkach života a o tom, ako sa aj napriek všetkým problémom a ťažkým chvíľam ľudia nemusia stať zatrpknutými a môžu milovať život, aj keď ho nemali ľahký. Je to o deťoch, ktoré museli až príliš rýchlo dospieť a naučiť sa plávať v problémoch dospelého sveta. Budete sa smiať, budete chcieť plakať, ale v konečnom dôsledku budete spokojní, pretože knihy sú práve o tom, aby nás donútili niečo cítiť. A Taylor Jenkins Reid to s touto knihou dokázala neuveriteľne. 

House of Hollow - Krystal Sutherland

Prečo? 
Pretože atmosféra. House of Hollow totiž ponúka temnú a znepokojivú atmosféru, ktorá sa vám dostane pod kožu a nebude vám všetko jedno. House of Hollow rozpráva príbeh troch sestier, ktoré v detstve zmizli bez stopy, neskôr sa vrátili, ale nič si nepamätajú. Udalosti ich teraz dovedú k tomu, aby tieto pochované tajomstvá a udalosti rozlúštili. Autorka vás postupne vedie svetom, o ktorom nemáte absolútne žiadne tušenie, odhaľuje temné tajomstvá a rýpe hlboko do minulosti. Dej plynie pomaly, avšak pútavo, autorka vás drží v obrovskom napätí a postupne ponúka všetky svoje prekvapenia na zlatom podnose. Nakoniec dostanete niečo, čo absolútne nečakáte a musíte ešte dlho premýšľať, ako sa s tým napokon vyrovnať. Nebolo to akčné, ale zato veľmi napäté, atmosferické, temné, miestami nechutné, ale veľmi zaujímavé. Pravdepodobne to nebude najlepšia kniha, akú kedy budete čítať, ale rozhodne je výnimočná a stojí za vašu pozornosť, pretože na ňu tak ľahko nezabudnete. 

Všetky moje slzy - Holly Bourne

Prečo? 
Pretože Holly Bourne znovu zatína do živého. Pomocou retrospektívy a psychologizácie hlavnej postavy surovo rozpráva príbeh toxického vzťahu a lásky, ktorá spočiatku vyzerala ako najkrajšia vec na svete. Autorka sa sústredí na stratu vlastnej identity, stratu jedného človeka v inom, ospravedlnenia sa za veci, ktoré ani nespravil a každodenné prispôsobenie sa niekomu, len aby bol druhý človek šťastný, bez ohľadu na to, že to nerobí šťastnými vás. A potom surovo, kruto a odporne autorka ukáže obrovské prebudenie a uvedomenie si, čo sa vlastne deje. Uvedomenie si všetkých chýb a hlúpych rozhodnutí a vlastnej hodnoty. Toto nie je pekná kniha. Nedá vám pocit šťastia, ale ukáže krutú realitu naivnej mladosti, ktorá môže človeku veľmi ublížiť a zanechať v ňom psychické problémy naveky. Ale zároveň ukazuje mladým, že navštíviť odborníka nie je hanba a niekedy to môže naozaj pomôcť, pretože napokon aj psychické zdravie je rovnako dôležité, ako to fyzické. Túto kniha dajte prečítať mladým dievčatám, pretože im toho môže veľa ponúknuť. Bolo to silné a kruté a surové, a najmä teda reálne. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára