pondelok 14. júna 2021

V tejto rodine kopte hlbšie


Autor: A. S. King
Originálny názov: Dig. 
Počet strán: 376
Rok vydania: 2021
Vydavateľstvo: CooBoo

Zrnko predsudkov a rasizmu je zasiate v každom z nás. A stačí málo, aby vyklíčilo.
Hemmingsovci sú presvedčení, že ich sa to netýka. Starí rodičia sú však touto burinou prelezení skrz-naskrz. Ich deti zhnitú úrodu zožali, aj keď od rodičov nič iné nedostali. A ich najmladšie potomstvo, piati tínedžeri, ktorí to s rodinou už nemôžu vydržať, padajú do tunela neistoty. Napriek tomu sa všetci chystajú na oslavu Veľkej noci, akoby ich veľkolepá výzdoba a varená šunka mohli zachrániť. Nik nerieši, že jedno z vnúčat je nezvestné. Nik neuvažuje, kam sa z tejto rodiny vytratila láska.
Keď však začnú kopať trochu hlbšie, dávno pochovaná pravda sa postupne odhaľuje. A najmladší prichádzajú na to, že sú tou generáciou, ktorá môže všetko zmeniť k lepšiemu.

Už všetci vieme, že A. S. King je autorka, ktorá sa nebojí zaťať do živého a priviesť čitateľa k zlomenému srdcu. Podarilo sa jej to aj s touto knihou? 

V tejto rodine kopte hlbšie je nezvyčajná kniha. Ak ju začnete čítať, musíte rátať s tým, že nedostanete jednoliaty a ucelený príbeh, ktorý bude plynúť dynamicky a na konci príde obrovské vysvetlenie. Nie, táto autorka takéto príbehy nepíše. Vyhýba sa stereotypu a pokúša sa pozrieť až na dno ľudskej duše spôsobmi, ktoré nie každému sadnú. A práve na tejto knihe to je vidno. Čitateľ nepozná postavy. Pozná len ich prezývku alebo charakteristickú vlastnosť, ktorá ich počas prvej polovice knihy reprezentuje. Neviete kto sú, ani či sa vôbec niekedy stretnú. Jednoducho len existujú a rozprávajú o svojich životoch a problémoch. Autorka im analyzuje dušu, odhaľuje ich pochybnosti, strasti i slasti. Kniha obsahuje veľké množstvo postáv, každý si však žije svoj život, rieši svoje každodenné problémy a hľadá zmysel života, pretože každý z nich je nejakým spôsobom stratený. Chvíľu trvá, kým si zvyknete a je to trošku chaotické, ale napokon vám so svojimi malými vojnami všetci prirastú k srdcu a budú vás zaujímať ich osudy. Budete s nimi súcitiť a v mnohých veciach sa s nimi stotožníte, pretože riešia to, čo bežný tínedžer. 

Všetko, čo kedy dostanete, je láskavosť od dievčaťa v okienku, ktorému do hlavy zavrčíte celú svoju povýšeneckú objednávku. Daj mi, daj mi, daj mi: bojový pokrik miliónov ľudí každý deň. Ľudí, ktorí niečo chcú. 

V tejto knihe nenájdete plynulý dej. Nájdete v nej útržky - zo života, z bežných situácií, z problémov jednej rodiny, z problémov v priateľstve. Autorka sa v knihe venuje viacerým problémom spoločnosti - rasizmu, predsudkom, domácemu násiliu, chudobe, strate identity, ale teda najmä problémom jednej dysfunkčnej rodiny, ktorej členovia so sebou nedokážu fungovať, pretože sú niekedy až príliš odlišní. Autorka kúsok po kúsočku odhaľuje rodinné tajomstvá, konflikty a dôvody, prečo sú títo ľudia voči sebe takí zatrpknutí. Pri každom však rieši malé osobné drámy odohrávajúce sa len v hlave jednotlivcov. Páčila sa mi táto celková myšlienky, že každý vedieme vlastné vojny a čo je pre nás veľké, môže byť pre iného malicherné, a práve preto, by sa ľudia mali navzájom akceptovať. Dôležité bolo aj to, že krv proste nie je voda, a aj keď sa tomu bránime, tak sme deti svojich rodičov a niekedy spravíme rovnaké chyby ako oni. Inokedy sa od nich však vzdialime na kilometre a zbavíme sa niektorých čŕt a predsa len ich chyby opakovať nemusíme. Páčilo sa mi, ako autorka ku koncu začala svoje hlavné postavy formovať. Posunula ich ďalej, zmenila im zmýšľanie aj prístup, ukázala, že niekedy sa vecí proste musíme vzdať, aby sme boli šťastnejší. Konečné rozuzlenie bolo rozhodne zaujímavé a možno aj dojímavé, ale musím povedať, že pre mňa veľmi predvídateľné. 
Nechcem vám povedať, že táto kniha bola zlá, ale mňa trochu sklamala. Čakala som niečo viac, niečo čo ma chytí za srdce aspoň tak, ako Vera Dietzová. Pri tejto som sa nudila, miestami mi prišla veľmi chaoticky napísaná, zo začiatku som mala veľký chaos v postavách a príbeh (ak sa to tak dá nazvať) bol pre mňa veľmi predvídateľný. Autorka sa mohla aj jednotlivým problémom povenovať viac do hĺbky, pripadali mi spracované veľmi povrchovo, akési náznaky všetkého. 

Možno takto premýšľajú všetky dievčatá - že by sme sa mali sústrediť len na to, aby sa do nás nejaký chalan zamiloval. Možno sme všetky istým spôsobom v tuneli. A možno žijeme so zlomenými srdcami, pretože chceme byť milované spôsobom,, ktorý ani len nie je možný. Pretože, buďme k sebe úprimné - chlapcov neučia to isté, čo nás. Neučia ich, aby boli rytiermi na bielom koni alebo boli slušní, teda aspoň väčšinou. 

Bola toto jedna z najlepších kníh, aké som čítala? Nie. Stojí za prečítanie? Rozhodne áno, pretože A. S. King vie. Vie písať silné príbehy, ktoré zničia dušu. Vie písať reálne postavy, odlíšiť ich od seba a každému do života natrepať toľko krutosti a reálnych problémov. Rozhodne vie písať na ťažké témy a kopnúť do vecí, o ktorých sa nehovorí a malo by sa hovoriť. Ponúkne vám príbeh, ktorý možno nebudete milovať, ale niečo vo vás zanechá. Niečo veľké a silné, pretože píše o živote a jeho najhorších stránkach a donúti vás cítiť. Vyvolá vo vás neuveriteľne silné pocity empatie, straty, smútku a sklamania, pretože kope do hĺbky ľudskej duše a je to brutálne a reálne. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem spoločnosti Albatrosmedia
Vy môžete niečo silné pocítiť TU

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára