štvrtok 29. apríla 2021

Nevlastná sestra

Autor: Jennifer Donnelly 
Originálny názov: Stepsister 
Počet strán: 312
Rok vydania: 2021
Vydavateľstvo: CooBoo

Je nebezpečné zísť z cesty, no oveľa nebezpečnejšie je neurobiť to.
Isabelle mohla byť navždy šťastná – princovu lásku mala na dosah ruky. Lenže ona nie je tá krásavica, ktorá na plese stratila črievičku. Je škaredá nevlastná sestra, ktorá si odsekla prsty na nohe, aby jej do topánky vošla. Keď princ odhalí podvod, s hanbou ju vyženie.
Tam, kde sa končí príbeh Popolušky, začína sa príbeh nevlastnej sestry. Isabelle sa nevzdáva. Nechce skloniť hlavu pred svetom ceniacim si iba krásu. Rozhodne sa ukázať, že je v nej oveľa viac, než si všetci myslia. Musí čeliť vlastným démonom, zmeniť svoj osud a možno dokonca predefinovať samotnú predstavu o kráse.
Každý má právo dostať šancu. No môže škaredé dievča žiť šťastne až do smrti?

Zaujímalo vás niekedy, čo sa stalo s nevlastnými sestrami Popolušky? Nevlastná sestra ponúka jednu zaujímavú alternatívu s trochou temnoty a feminizmu. 

Isabelle je zaujímavá hlavná postava. Autorka sa počas celej knihy venuje vývoju jej charakteru. Podrobne analyzuje jej správanie, ukazuje jej dobré i zlé povahové vlastnosti, ukazuje pochybnosti a neistotu, nízke sebavedomie, strach, ale aj obrovskú odvahu a akúsi vnútornú vzburu proti sebe samej. Najväčším plusom je to, že Isabella je realistická. Isabella je obraz všetkých dievčat na svete, ktoré majú problémy so sebavedomím, sú zmätené, hľadajú samy seba a cítia sa škaredé a bezcenné. Autorka sa na nej pokúša mladým čitateľkám ukázať, že nie je všetko o kráse, pretože dôležitejšie sú činy a správanie. Práve toto sa mi na tejto knihe veľmi páčilo. Je to síce retelling Popolušky, ale takisto je metaforickým obrazom všetkých dievčat na svete, je akýmsi povzbudením, aby pochopili, že krása nie je všetko a nemali by v nej hľadať zmysel života. Ostatné postavy boli tiež fantasticky spracované, mali hĺbku a dokázali ste s nimi súcitiť aj ich nenávidieť. Nikto v knihe nebol navyše, všetci mali svoje úlohy a perfektne do príbehu zapadali. 

Často sú to tie najmenšie veci, ktoré bolia najviac - chladný pohľad, kruté slovo, smiech, ktorý prestane, len čo vojdete do miestnosti. 

Autorkin štýl písania bol výborný, svieži a miestami až poetický. Celý príbeh bol krásne ucelený, všetko do seba zapadalo. Nečakajte však, že to bude len o nevlastných sestrách a ich strastiach, pretože na pozadí sa odohráva ešte niečo väčšie, čo predpokladám, že pokračuje aj v autorkiných ďalších retellingoch. Táto knižka takisto nie je typické prerozprávanie príbehu, ale skôr pokračovanie toho, čo sa stalo. Autorka vám už na začiatku pomocou odsekávania častí nôh, ukáže, že rozhodne vie prekvapiť a k svojim postavám dokáže byť nemilosrdná. A že ešte má niekoľko trikov, ktorými prekvapí. Príbeh plynie pomaly, ale veľmi dynamicky, keďže autorka sa vo veľkej miere zameriava práve na psychologizáciu Isabelle. Avšak, postupne do príbehu pridáva akciu a nejaké menšie prekvapenia, v Isabelle sa postupne prebúdza rebelka a príbeh naberá grády, keďže sú ľudia, ktorí chcú Isabelle ublížiť a ľudia, ktorí jej chcú pomôcť, a záleží len na tom, kto sa k nej dostane prvý. Hra osudu je v tomto príbehu veľmi dôležitá a Isabelle bude veľakrát stáť pred rozhodnutiami, ktoré môžu ovplyvniť jej ďalekú budúcnosť. 
Svet, v ktorom sa príbeh odohráva je plný mágie a zázrakov a rozprávkových bytostí, takže sa tu strieda magická časť s krutosťou skutočného sveta plného predsudkov a krutosti. Autorka však využíva veľmi kvetnatý jazyk a všetko nádherne opisuje. Zároveň používa množstvo metafor a krásnych myšlienok, ktoré vôbec nekričia. Práve naopak, tieto myšlienky sú do príbehu vložené tak plynulo, že bez nich by to bola asi nuda. Krásne tam pasujú. 

Vlky v lese majú ostré zuby a dlhé pazúry, ale je to vlk vo vašom vnútri, ktorý vás roztrhá na franforce. 

Táto kniha môže pôsobiť chaoticky, keďže obsahuje viac dejových línií, avšak časom si zvyknete a dokážete ich sledovať. Autorka vytvorila vymyslený svet, ktorý je magický, ale zároveň v ňom spracováva témy reálneho sveta a ukazuje krutosť. Tento príbeh je temný, keďže Isabelle bolo ublížené a spočiatku vidí všetko len ako zlo, nedokáže sa zbaviť svojej zatrpknutosti, ale postupom času sa naučí, že nie je všetko len čierne a biele, a že aj ona sa môže zmeniť a naučiť sa odpúšťať. Musím povedať, že práve takto sa píše retelling, ktorý má aj hlbšiu myšlienku o živote. Pôsobilo to prirodzene a naozaj sa mi veľmi páčilo celé posolstvo o kráse. Ak chcete niečo nezvyčajné, ale veľmi kvalitné, rozhodne siahnite po Nevlastnej sestre, pretože ju určite neoľutujete. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti Albatrosmedia
Vy Isabellin príbeh môžete spoznať TU

2 komentáre:

  1. Skvělá kniha, ten poetický jazyk mi právě navýsost sedl. Doufám, že podobě na tom bude i autorčin další retelling Otrávená :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. bola velmi dobrá veru. na začiatku som bola chvílu stratená, ale potom v pohode. páčil sa mi Markíz a Sudička. že to nebol len pribeh Izzy ale ovplyvňovali ju iní a nevedela ani o tom :D

    OdpovedaťOdstrániť