streda 3. marca 2021

Wrap Up - január + február

 November a december bol veľmi náročný, preto som nestihla napísať zhrnutie za tieto dva mesiace. Absolvovala som dve karantény, končil semester, takže bol čas na odovzdávanie všetkých projektov a písanie záverečných testov, takže som klasicky zase nič nestíhala a tým pádom to tu trošku viac nežilo. V januári som prečítala len 2 knihy, a aj tie boli len povinné čítanie, tak som sa rozhodla zhrnutie spojiť aj s februárom, ktorý bol na knihy celkom bohatý. 


Majstri - Vincent Šikula, Južná pošta - Ladislav Ballek 
Majstri boli vskutku zaujímavým obrazom slovenskej dediny pred 1. svetovou vojnou s malým nádychom budovateľského románu, ktorý bol typický po roku 45. Šikula má trochu špecifický štýl písania a do príbehu vkladá svoje úvahy o rôznych veciach, a tým robí knižku celkom zaujímavou. Príbeh ma bavil, čítal sa dobre, bolo fascinujúce sledovať život na dedine s budovateľskou tematikou a riešiť každodenné problémy. Určite to nebola najhoršia klasika, akú som čítala. Južná pošta bola trošku tvrdším orieškom. Tieto poviedky sú akýmsi predstavením okolia Palánku, možno niektorých jeho obyvateľov, s ktorými sa čitateľ stretne v Pomocníkovi. Poviedky sa sústredili na chlapca, ktorý v rôznych dospelých hľadal otcovské figúry. Boli celkom nudné a niektoré mi vôbec nesadli, naopak iné ma aspoň niečím zaujali, ale Balleka už asi čítať nebudem. 

The Final Empire - Brandon Sanderson
Prečo som tomuto pánovi nedala šancu skôr? Mistborn bol na mojom wishliste asi odkedy som začali blogovať, ale tie české obálky.....no vieme, že Talpress sa s nimi veľmi nehrá. A v tom čase bolo pre mňa nepredstaviteľné čítať takúto fantasy v angličtine. Ale teraz prišiel ten čas (vďaka Nataška) a ani neviete, ako veľmi ľutuje, že som nezačala skôr. Tento chlapík je génius. Rozbeh síce trošku pomalší, ale svet neuveriteľne zaujímavý a prepracovaný so skvelou históriou a mytológiu. Hlavné postavy som si absolútne zamilovala, je to taká úžasná partičku na typ Kaza Brekkera a jeho crew, lenže títo majú aj magické schopnosti, s ktorými parádne nakopávajú zadky. Akčné, premyslené, úžasné! Koniec mi úplne zlomil srdce a veľmi sa teším na pokračovanie. 

Čierny lev - Michal Hvorecký 
Novembrová novinka známeho slovenského autora sa dostala ku mne, ale tak úplne nesplnila moje očakávania. Je to zbierka satirických a ironických fantasy/dystopických poviedok, ktoré zobrazujú problémy súčasnej spoločnosti a sveta s dávkou futuristických vynálezov. Autor toto všetko prezentuje s obrovským nadhľadom a niektoré príbehy boli veľmi vtipné. Avšak, niektoré ma vôbec nebavili a hlavne chýbala im nejaká väčšia originalita. Príbehy boli dosť plytké a postavy nezaujímavé. Viac vám o tejto knižke poviem v recenzii, ale myslím si, že každý si v nej niečo dokáže nájsť. 


Stalking Jack the Ripper - Kerri Maniscalco
Veľmi príjemná detektívka z Londýna, ktorá nie je najdokonalejšie čítanie, ale rozhodne vám pobaví. Zaujímavá hlavná hrdinka, skvelá chémia medzi hlavnou dvojicou a celkom schopná zápletka, aj keď veľmi predvídateľná. Vraha uhádnete hneď na začiatku, ale autorka píše veľmi dobre, číta sa to rýchlo a nikdy nie je na škodu ponoriť sa do historického Londýna. Malo to svoje muchy a bolo ich celkom dosť, ale mne knižka veľmi sadla a teším sa na pokračovania. 

Kde sa les dotýka hviezd - Glendy Vanderah 
Ďalší skvost od Tatranu, ktorý je oslavou čistej prírody a sveta. Táto kniha bola veľmi nezvyčajná, ale aj tak nehorázne zaujímavá. Je dôležité povedať, že je veľmi jednoduchá, čo sa týka príbehu, ale ak nemáte radi opisy prostredia alebo pár detailov z biológie či ornitológie, tak do nej určite nechoďte. Dá sa povedať, že bola o živote. O jeho krutej stránke, o tom, čo sa deje vo svete, ale aj v systéme, ktorý riadi krajinu. To však nebolo tak úplne najpodstatnejšie. Dôležitým aspektom v ňom boli práve maličkosti života: pomoc druhým, ľudská dobrota, malé prejavy lásky nielen k partnerovi, ale ku všetkým ľuďom a zvieratám, bola akýmsi obrazom nevinného detského sveta a čistej lásky dospelých, krásneho priateľstva. Zároveň však ukazovala veci, ktoré môže spôsobiť trauma, rôzne problémy ako depresia alebo sebaláska, vyrovnanie sa so stratou. Neviem, čo viac o tomto povedať. Niečo veľké to vo mne zanechalo, ale neviem to úplne vyjadriť slovami.

Červená sestra - Mark Lawrence 
Asi najväčšie sklamanie za posledný rok. Mark Lawrence mi totálne zlomil srdce tým, že dokázal napísať niečo takéto....zbytočné? Príbeh totálna nuda, mal presne 3 momenty, ktoré sa mi páčili, inak to bolo úplne o ničom. Slabo spracované postavy, ktoré boli len panáčikmi, nedokázala som sa do nich vžiť a vôbec ma nezaujímalo, že umrú. Zbytočné filozofické úvahy o živote uprostred akčných scén, opisy absolútnych detailov, každých raňajok, obeda a večere. Keby bola táto knižka o 300 strán tenšia a vyškrtala by sa tá vata a všetky zbytočné informácie, tak to mohla byť skvelá a divoká jazda. Takto to bolo len fiasko. 

Watch Over Me - Nina LaCour
Nina LaCour vie písať o ťažkých témach a vie ich podať naozaj reálne. Toto bolo o ranách. O ľuďoch, ktorí sa museli prebíjať životom, ktorý im hádzal polená pod nohy. O "poškodených ľuďoch", ktorí sa snažili prekonať niečo, čo zažili. O vyrovnávaní sa s minulosťou. O pokuse posunúť sa ďalej v živote s temného miesta. Ale aj o túžbe niekam patriť, o ľudskej dobrote a láskavosti. Bolo to reálne a surové, miestami trošku temné a kruté, veľmi smutné až melancholické. Celú túto knižku treba brať trošku metaforicky. A bola príliš krátka. Chcela by som vedieť viac. Neviem, čo viac povedať. Nina LaCour je autorka, ktorú musíte zažiť na vlastnej koži, pretože je ťažké vysvetľovať jej knihy.

Nedokončené príbehy - J. R. R. Tolkien 
Tento geniálny pán ma nikdy neprestane udivovať, pretože keď už čakáte, že ten svet nemôže ešte viac rozviť, tak to spraví aj s dávkou mytológie a histórie a povie vám veľa o postavách z pôvodnej trilógie, ale aj postavách z legiend Stredozeme. Táto knižka ponúka zbierku príbehov a z rôznych období a o rôznych ľuďoch, avšak, všetky tieto informácie z pozadia vám pridajú na vedomostiach, ktoré už máte z iných jeho kníh. Zbožňujem ho a celý tento jeho parádny svet a dúfam, že sa čo najskôr dostanem aj k jeho ostatným knihám. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára