piatok 10. júna 2016

Vězeň noci a mlhy


Autor: Anne Blankman
Originálny názov: Prisoner of night and fog
Séria: Vězeň noci a mlhy
Diel: prvý
Počet strán: 360
Rok vydania: 2016
Vydavateľstvo: CooBoo

Mnichov 30. let 20. století skrývá mnohá tajemství a za každým rohem číhá nějaké nebezpečí...
Sedmnáctiletá Gretchen Müller vyrostla mezi národními socialisty pod ochranným křídlem „strýčka“ Dolfa. Ano, byla oblíbenkyní samotného Adolfa Hitlera. Její otec totiž padl, aby zachránil Hitlerův život. Nebo alespoň tak jí to nacisté vyprávějí a Gretchen tomu věří tak jako všemu, co jí Hitler říká.
Dokud ale nepotká odvážného a pěkného židovského novináře Daniela Cohena. Gretchen by měla Danielem opovrhovat a vůbec by s ním neměla mluvit, avšak z nějakého důvodu nedokáže neposlouchat jeho vysvětlení otcovy smrti – že její otec, nacistický mučedník, byl zabit někým ze strany. A už vůbec nedokáže odolat přitažlivosti, která ji k Danielovi táhne…
Gretchen začne na vlastní pěst vyšetřovat otcovu smrt a prověřovat lidi, které považovala za rodinné přátele. Zvolí si Gretchen raději pohodlný život Hitlerovy oblíbenkyně, anebo dokáže poslechnout své srdce a zavrhnout vše, čemuž do té doby věřila.


Príbehy z druhej svetovej vojny alebo z medzivojnového obdobia ma vždy bavili. Túto knižku som chcela prečítať už odvtedy, ako som sa o nej dopočula v angličtine, A potom už bol len bonus to, že ju vydali aj u nás a ja som sa k nej konečne dostala. A bolo to proste jedno veľké, gigantické wow. 

Autorka nám poskytla skvelý náhľad do Hitlerovho života počas toho, ako sa dostával na vrchol nacistického Nemecka. Keďže Gretchen, naša hlavná hrdinka, bola jeho milovanou "neterou", tak sme jeho vzostup sledovali práve od ľudí, ktorí boli v jeho kruhu najbližších. Gretchen vyrastala v presvedčení, ktoré sa zakladalo na Hitlerových slovách a už odmalička mu dôverovala a mala ho rada, ako nevlastného otca. Gretchen žila spolu s matkou a starším bratom v penzióne, kde jej matka zároveň aj pracovala. A toto bolo trochu nezmyselné. Prečo, keď bol Hitler bohatý a mal kadejaké sídla, nezohnal nejaký poriadny byt aj im, keď bol s nimi taký dobrý rodinný priateľ? Hej, bol síce povahou sviniar, ale nie až taký, že by to nemohol spraviť. Veď pre nich spravil mnoho vecí. Gretchen bola ako postava fakt skvelá, ale liezla mi na nery tým, že bola taká naivná a zmýšľala ako keby má trinásť, nie sedemnásť. Jej staršieho brata som nemala rada. On bol taký idiot. Jasné, dozvieme sa aj prečo, ale aj tak. Neviem si predstaviť, že by sa takto správal k vlastnej sestre. A jej mamu som tiež nemala rada. Podľa mňa bola trochu padnutá na hlavu, za to, čo robila. Preboha, už pri prvom náznaku si mala zbaliť veci a aj s Gretchen odísť. Ale nie, však ona si bude stáť na jeho strane. Daniela som si obľúbila asi najviac. On bol taká výrazná postava, ktorá tam všetko úžasne spestrovala, a ešte k tomu bol aj pekný. 

A teď, po osmi letech, v jiném domě, v jiné čtvrti, v jiném období svého života se zase cítila jako devítileté dítě, osamělá a oplakávající otce, který sa už nevrátí. 

Kniha je zväčša založená na skutočnosti, autorka si teda musela dať poriadnu námahu, kým si všetko o Hitlerovi a tých udalostiach naštudovala. Na tej knihe je však vidno, aká je prepracovaná a neskutočne realistická. Už dlho som nič takéto nečítala. Celý príbeh sa točí okolo vyšetrovania smrti Gretcheninho otca, takže my sa spolu s Gretchen dozvedáme zaujímavé veci z Hitlerovho života, spoznávame jeho začiatky a jeho manipulatívnu povahu. A som rada, že Gretchen neskôr pochopila pravdu a prestala byť taká dôverčivá. A jej najlepšia kamarátka Eva ma sklamala. Daniel s Gretchen však krásne systematicky pátrali a odhaľovali skutočnú pravdu, ktorá, keby vyšla najavo, by zmenila pohľad všetkých. Lenže kto by veril novinárom, keď majú Hitlera? Neberte to však tak, že sa v celej knihe nič nedeje, len zisťujú informácie. Kdeže. Popri tejto hlavnej zápletke sa pomaly rozvíja aj romantická línia, Gretchen rieši svoje problémy s kamarátkami a matkou ako všetky tínedžerky. A taktiež si Gretche vytvára vlastný názor na svet, zisťuje, že život nie je prechádzka ružovou záhradou ako si spočiatku myslela a pochopí, že v tej dobe nemôže dôverovať ani svojej rodine. Podľa mňa bola táto kniha neskutočne krásne napísaná a precítená a ja som sa do nej dokázala absolútne vžiť, či už do medzivojnového obdobia alebo do hlavnej hrdinky. Určite nebolo ľahké napísať takýto príbeh a autorka nám dala skvelý náhľad do toho, čo sa v tom medzivojnovom období vlastne dialo a ako sa ľudia báli Hitlera ešte predtým, ako sa stal kancelárom. Proste, palec hore.

Jestli neměli pravdu, pak už nic nedávalo smysl. Schránka, kterou kolem sebe tak pečlivě vystavěla, by se zbortila. A nevěděla, jestli by dokázala stát pod otevřeným nebem, v ostrém vichru, bez uklidňujícího tepla zdí, které si postavila, aby k ní nevniklo nic, co neměla ráda nebo čemu nerozuměla. 

Nečakajte niečo akčné alebo napínavé. Jasné, pár chvíľ takých bolo, predsa len Gretchen musela prečítať aj nejaké tajné dokumenty, aby zistila pravdu a nikto jej ich len tak nedá. Ale inak sa skôr autorka zameriava na to obdobie, pocity hlavnej hrdinky alebo pátranie. Som rada, že táto kniha má aj pokračovanie, ktoré začína niekde v roku 1933, keď sa Hitler stal kancelárom. A tipujem, že tam bude už aj 2. svetová. Dúfam, že ju CooBoo vydá, lebo som veľmi zvedavá, ako sa príbeh Gretchen skončí. A toto je kniha, ktorá vám dá realistický náhľad do minulosti, ťažkých časov vojny a budete krásne vidieť, ako v tej dobe deti dospievali. A ako ich viedli len reči dospelých, nezáležalo na tom, ako veľmi boli alebo neboli pravdivé. Na mňa autorka zapôsobila, chytila ma a nepustila až pokým som to neprečítala. A verím tomu, že na tom budete veľmi podobne.


Za knihu veľmi pekne ďakujem internetovému kníhkupectvu Megaknihy.
Vy si ju môžete kúpiť TU

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára