sobota 7. novembra 2020

Wrap Up - September + Október 2020

Na konci septembra začala škola, a tým prišli všetky povinnosti a naši profesori si povedali, že na každý predmet dostaneme povinné čítanie. Ale beriem to z tej lepšej stránky. Vonku je konečne jeseň, krásne počasie na teplé nápoje, veľa kníh a celé dni v posteli. A je to vidno aj na mojom čítaní. Na konci septembra som nestihla napísať zhrnutie kvôli iným povinnostiam, takže prichádzam s dvojmesačným. Musím povedať, že som prečítala viac kníh ako počas leta, keď som mala celý čas sveta. 


Štyri mŕtve kráľovné - Astrid Scholte
Taká šikovná fantasy detektívka vsadená do veľmi zaujímavého, prepracovaného sveta, ktorému spolu vládnu štyri rôzne kráľovné. Autorka vytvorila veľmi fascinujúce rozdelenie sveta, ale zároveň vymyslela skvelú minulosť, vytvorila zvyky a tradície jednotlivých regiónov, ktoré sa od seba odlišovali, ale pritom museli spolunažívať. Do toho vsadila záhadu, tajné plány, tajomstvá a vraždy. Hlavná hrdinka bola vskutku zaujímavá, celkom chytrá a rozumná, ale nepadnete z nej na zadok. Záporné postavy boli super vymyslené aj napísané. V konečnom dôsledku to bolo veľmi zaujímavé čítanie a recenzia je na blogu. 

To sa môže stať len vo filme - Holly Bourne
Kráľovná YA contemporary. Ďalší zaujímavý príbeh o živote tínedžerov. Geniálne sa vžila do roly mladého dievčaťa, ktoré má rada filmy, ale nemá rada filmové klišé. Hlavná hrdinka je neuveriteľne sympatická, trošku cynická, ale inak veľmi zaujímavá osoba, ktorá sa ocitá vo veľkej búrke problémov, s ktorými sa postupne musí vyrovnať či ich vyriešiť. Zároveň má veľmi rada filmy a práve preto je tu množstvo odkazov na rozličné filmy, partia zombíkov, skvelé kamošky a zdravá dávka feminizmu, zábavné momenty a zážitky s priateľmi, problémy v rodine, výbuchy hnevu, ale aj snaha plniť si sny, nádej, že bude lepšie. A napokon to autorka ukončí tak, ako si tá knižka zaslúžila a nepredstavovala som si to nijako inak. Aj keď som to trochu inak čakala.

Námestie svätej Alžbety - Rudolf Jašík 
Ďalšia kniha z povinného čítania, ktorá ma príjemne prekvapila. Bolo zaujímavé sledovať, aké veľké utrpenie zažívali ľudia počas druhej svetovej vojny a hlavne, aké strašne to bolo pre Židov, ktorí boli priam lovení. Bolo vidieť, koľko zrady tá doba tvorila, ako si ľudia navzájom podkopávali nohy, ako každý využíval každého len tak, ako mu to vyhovovalo. Ale zároveň tam bol obraz čistej lásky Igora a Evy v tom období, ktorá však musela zápasiť s krutosťou obdobia. Bolo to zaujímavé a smutné a silné. 

Hobit - J.R.R. Tolkien
Prišiel čas, keď som si povedala, že si kúpim tieto krásne vydania Tolkiena od Slovartu a rovno som sa rozhodla pre rereading celej série. Hobit je klasika, ktorá čitateľa okrajovo zoznamuje so svetom Tolkiena, s jeho bytosťami a fungovaním, ale zároveň to má milý a rozprávkový nádych, ale zároveň predvádza aj miernejšiu krutosť vojny s drakom, ale aj inými národmi. Je to príbeh krásneho priateľstva, nečakaného dobrodružstva a trpaslíkov, ktorí sú veľmi zaujímavý a vtipnými osôbkami. 


Spoločenstvo prsteňa, Dve veže - J.R.R. Tolkien
Spoločenstvo prsteňa je topka, skvelý rozbeh fantastickej série. Úžasné postavy, úžasná mytológia, magická Stredozem a nádherné Tolkienove opisy. Tu už začína tá temná a krutá vojna, pre ktorú bol Hobit akýmsi rozprávkovým začiatkom. Dve veže sú trošku pomalšie, máličko nudnejšie, ale Tolkien ponúka prvú obrovskú bitku, ktorá poznačí Stredozem. Milujem tento svet aj Tolkienov štýl písania, všetky tie geniálne postavy a mega prepracovanú mytológiu, takže proste len čítajte tohto pána. 

Najlepšie lži - Sarah Lyu
Kniha, ktorá má veľký nábeh byť top knihou tohto roka. Psycho triler o toxicom priateľstve. Táto knižka je temná, ale nie v pravom slova zmysle. Je temná preto, čo v sebe nesie, celou tou správou. Príbeh dvoch kamarátok a ich priateľstva, ktoré spočiatku vyzeralo krásne a zábavne a napokon skončilo tragédiou. V tejto knižke ide skôr o psychologizáciu hlavnej postavy, ktorá rozpráva svoj príbeh plný skvelých zážitkov, ale aj rodinných problémov, lásky, smrti, žiarlivosti, hádok, ale hlavne hovorí o tom, čo sa stalo v jednu osudnú noc a čo k tomu viedlo. Recenzia je tiež na blogu a v nej sa dozviete oveľa viac. 

Heart Bones - Colleen Hoover
Každá autorkina nová kniha je pre mňa povinnosťou. Trošku netypická kniha pre Colleen a jej tvorbu, ale aj tak to bolo veľmi kvalitné čítanie. Beyah bola veľmi zaujímavá hrdinka, ktorá sa postupne snažila postaviť na nohy, dať si do poriadku život, pretože doteraz sa v živote len trápila a bolo jej neustále ubližované. Hľadala samú seba, hľadala si cestu k ľuďom, pokúšala sa im porozumieť, otvoriť im srdce, aj keď si prežila svoje, učila sa dať prednosť samej sebe pred ostatnými, aj keď to niekedy človek môže stáť priateľstvá. A konečný zvrat bol totálne prekvapivý a niečo takéto som nečakala. 


Be Not Far From Me - Mindy McGinnis
Objavom roka sa pre mňa stala práve táto autorka. Hlavná hrdinka sa stratí v lese a napokon sa snaží nájsť cestu von. Táto knižka bola surová a krutá a brutálne reálna. Hlavná hrdinka bola obrazom ľudskej sily a vytrvalosti, ukážkou toho, čo všetko dokáže človek na pokraji svojich síl. Prežila si toho neuveriteľne veľa, brutálne veľa obetovala a stratila. Táto knižka je plná nádeje i beznádeje, samoty, ktorá je na jednu stranu príjemná, ale po istom čase začne človeku škodiť. Ashley sa často ocitá na pokraji síl, blízko smrti, blízko šialenstva. Fascinujúci, niekedy nechutný, rozhodne nezvyčajný a najmä neuveriteľne zaujímavý príbeh, pri ktorom neviete, či sa hlavná hrdinka dožije následujúceho dňa, pretože to nevie ani ona. 

Návrat kráľa - J.R.R. Tolkien
Geniálny záver geniálneho príbehu. Mrzí ma, koľko kľúčových momentov vynechali z filmov. Tolkien ma ako vždy veľmi bavil, a aj keď tento príbeh poznám, tak som na konci napriek všetkému zostala úplne dojatá, pretože to bolo krásne. Akčné, plné bitiek a veľký záver dlhoročnej vojny, ktorá zničila mnoho životov. Tolkien je pán spisovateľ a teším sa, keď si toto o pár rokov prečítam znovu. 

Naša mama je bosorka - Gabriela Futová, Snehuliacke ostrovy Uličiansky
Tento semester máme povinné čítanie aj z literatúry pre deti a mládež a vôbec z toho nie som nadšená. Od Futovej som ako dieťa čítala knižku o tých dvojičkách a tá sa mi v tej dobe veľmi páčila. Táto knižka je pre deti, hlavní hrdinovia sú deti, a som si istá, že deti to baviť bude. Bolo to miestami vtipné, miestami poučné, občas zaujímavé. Snehuliacke ostrovy sú zase zbierka viacerých zimných príbehoch o snehuliakoch pre deti. Bolo to milé, príbehy boli tiež trošku poučné, v každom bola ukázaná nejaká ľudská vlastnosť, ale na snehuliakoch. Nechýbal tomu humor a deti sa rozhodne pobavia. 


Heroine - Mindy McGinnis
Toto je kniha, ktorá ma totálne dostala. Drogy sú bežnou témou v knihách, ale toto bolo niečo výnimočné a surové a brutálne realistické. Autorka tu ukázala, ako ľahko môže jedna tabletka totálne zmeniť život a čo všetko ste ochotní spraviť pre ďalšiu dávku. Ako človek absolútne nehľadí na to, komu ublíži. Páčilo sa mi, že autorka z hrdinky nespravila tínedžerku, ktorá siahla po drogách zo zábavy. Mickey bola "donútená" po tej droge siahnuť, pretože to "potrebovala". Páčilo sa mi, ako si aj ona uvedomovala, že jej to robí zle, že by to robiť nemala, ale zároveň bez toho nedokázala vydržať. Toto je obrazom utrpenia i hlúposti, ale uvidíte, že vás to ohromne prekvapí a hlavne dostane. Neuveriteľne silný zážitok. 

Veru Dietzovú si láskavo nevšímajte - A.S. King 
Vera Dietzová rozpráva vskutku smutný príbehom o smrti svojho najlepšieho priateľa, ale aj o okolnostiach, ktoré k tej udalosti viedli. Autorka veľmi originálne spracovala striedanie pohľadov, ale aj samotnú postavu Very. Po celý čas nás autorka sprevádza Verinými myšlienkami a pocitmi. Táto knižka je plná rozličných tém - rodinné problémy, šikana, toxické priateľstvo, láska, domáce násilie. Po dejovej stránke to síce nie je akčná pecka, ktorá vás chytí a nepustí, ale kvalitu si udržuje práve na psychologizácii postavy samotnej Very. 

Regretting You - Colleen Hoover
Príbeh je písaný z dvoch pohľadov - matky a dcéry - a obe prežívajú to isté. Matka nechce, aby jej dcéra dopadla ako ona a Clara je zase mladá a plieska s ňou puberta. Po smrti Clarinho otca sa obe musia vyrovnať so žiaľom a každá to robí po svojom. Táto knižka rozoberá vzťah rodiča s dieťaťom, ukazuje, čo všetko je ochotný rodič obetovať pre svoje dieťa, ale zároveň ukazuje, ako ľudia odlišne reagujú na stratu. Na povrch postupne vychádzajú tajomstvá z minulosti, ktoré nemali byť nikdy prezradené a Morgan sa chtiac nechtiac musí postaviť na nohy, aj keď jej neustále niečo padá na hlavu, aby ochránila Claru a zároveň sa musí nejak vysporiadať so všetkým ublížením, ktoré zažila. Páčilo sa mi to, bavilo ma to neuveriteľne, Colleen je pani spisovateľka. 

Jediná - Klára Jarunková
Ďalšie povinné čítanie pre deti a mládež, ktoré mi však veľmi nesadlo. Na to, že mala Oľga tých 14-15 rokov, tak sa správala na 10. Neustále trucovala, papuľovala a myslela si, že celý svet sa bude riadiť podľa nej. Bolo to neuveriteľne naivné a detinské. Áno, malo to tie skryté poučenia, ale fakt ma nedonútili k zamysleniu sa. Po celý čas som čakala na moment, kedy to už skončí. Neviem ako vy, ale mňa osobne by táto knižka pre dievčatá nebavila, ani keď som mala nejakých 9-10 (odporúčaná veková kategória). Takže toto pre mňa fakt nie. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára