štvrtok 29. októbra 2020

Veru Dietzovú si láskavo nevšímajte

 

Autor: A. S. King
Originálny názov: Please Ignore Vera Dietz
Počet strán: 336 
Rok vydania: 2020
Vydavateľstvo: CooBoo

Vera Dietzová sa učí dobre, ale nevytŕča z davu. Prečo? Lebo jej otec je abstinujúci alkoholik, ktorý musel veľmi rýchlo dospieť, aby sa sám postaral o dcéru. Stále jej opakuje, že treba tvrdo makať, a tak Vera roznáša pizzu. A po práci pije, lebo nevie, ako inak uniknúť z tohto sveta, pred vlastnými traumami a strachmi. Vere totiž zomrel sused, donedávna najlepší kamoš a platonická láska v jednom. Vera mu chcela pomôcť, no doma sa riadili heslom: Nevšímaj si to. Ale toho má už plné zuby!

Čo ak by ste sa ocitli v situácii, kedy sa musíte rozhodnúť, či urobíte správnu vec alebo počúvnete ľudí a nebudete si to všímať, aj keď to môže mať drastické následky? 

Prvé, čo o tejto knihe potrebujete vedieť je, že Vera Dietzová je úžasná rozprávačka a autorka má fantastický rozprávačský talent. Po celý čas som mala pocit, akoby Vera sedela vedľa mňa a postupne mi rozprávala jej príbeh. Autorka hneď predstavuje niekoľko postáv, ktorých sa bude príbeh týkať. Sústredí sa na ne, analyzuje ich konanie a pocity, pokúša sa čitateľovi čo najviac priblížiť okolnosti toho, čo sa stalo. Každý z nich je obrazom niečoho iného, majú svoje vlastné problémy, s ktorými sa musia vyrovnať, rôzne riešenia a názory, ktoré však všetky postupne viedli k jednému bodu a vytvorili akési pozadie hlavnej zápletky. Vera ako hlavná hrdinka bola veľmi sympatická, reálna, trošku svojská, ale inak sa s ňou dalo krásne stotožniť a súcitiť. Veľkým plusom bolo, že autorka na rozličných postavách ukázala rovnaký problém, a tým ponúkla komplexnejší pohľad na to, ako odlišne sa rôzni ľudia vyrovnávajú s rovnakými problémami. Môj subjektívny názor je, že Verin otec bol totálny hlupák a Charlie bol pre Veru skôr toxickým priateľom, ako niekým, kto jej pomáha a podporuje ju. 

"Ak si máme nevšímať všetko, čo je v živote zlé, tak neviem, ako to máme napraviť." 

Veru Dietzovú si láskavo nevšímajte je vskutku veľmi smutná knižka v rôznych ohľadoch. Autorka sa nesústredí len na jednu hlavnú tému, ale počas celého príbehu rozoberá rozličné ťažké témy. Nielenže sa Vera musí vyrovnať so smrťou najlepšieho kamaráta a to ju privádza do obrovského zmätku. Nevie sa vyznať vo svojich pocitoch, Charlieho na jednu stranu nenávidí, ale zároveň miluje a sama nevie, čo jej pomôže utíšiť tu bolesť, a preto hľadá útechu na rozličných miestach. Počas tohto vyrovnávania sa so stratou však autorka rieši aj rodinné problémy a vzťahy, alkoholizmus, lásku, priateľstvo, šikanu, domáce násilie, spoznávanie samého seba, odpustenie...a strašne veľa iných vecí. Autorka postupne ukazuje postupný rozpad priateľstva, aj to, ako Vera postupne všetko pochopila. Knižka sa pýši veľmi originálnym spracovaním, aj čo sa týka formálnej stránky. V príbehu sa strieda prítomnosť s minulosťou, Vera preskakuje k dôležitým momentom, ktoré viedli k prítomnosti, postupne odkrýva rozličné tajomstvá a snaží sa nájsť cestu zo žiaľu. Zaujímavé boli aj kapitoly z iných pohľadov, ktoré čitateľovi ponúkli náhľad do života iných postáv a aj títo ľudia dostali možnosť obhájiť si svoje činy. Takéto spestrenie bolo pre knihu obrovským plusom. Je mi ale veľmi ľúto, že kniha tak úplne nesplnila moje očakávania. Po celý ten čas nás Vera v podstate pripravuje na nejaké obrovské odhalenie či zvrat, a ako čitateľ som dostala priemer. Od konečného rozuzlenia som čakala fakt veľkú vec, ktorá mi nedá spať a budem o nej ešte dlho premýšľať, avšak dostala som len dosť nezmyselnú a nelogickú vec, ktorá vôbec nemusela byť. 

Nefungovalo to. Nefungovalo to, pretože som vedela, že nemám dávať to najlepšie zo mňa tým najhorším ľuďom. 

Táto kniha je dobré čítanie. Nie je to najlepšia vec, čo ste kedy čítali, ale nie je to ani odpad, ktorý vám za to nestojí. Je to jeden veľmi zaujímavý príbeh zameraný skôr na psychologizáciu postavy, ako nejaký veľký dej, ale ponúka obdivuhodnú cestu hlavnej hrdinky - spočiatku zmätený človek, ktorý stratil blízku osobu, neváži si samého seba, nenávidí celý svet sa dostáva do štádia života, kedy si uvedomí, čo bolo pre neho zlé, čo robil zlé a ako zmeniť svoj pohľad na svet a dostať sa z nekonečného trápenia. Povedala by som, že táto kniha je skôr cesta hlavnej hrdinky k sebapoznaniu, ktorá má na pozadí ešte niečo väčšie, ale nie dôležitejšie. Takže áno, Vera Dietzová s jej príbehom a rozprávačským talentom vám za prečítanie určite stojí. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti Albatrosmedia
Vy môžete Verin príbeh spoznať TU

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára