štvrtok 15. októbra 2020

Odporúčam 17: O drogách, ľudskej vytrvalosti a poslednom lete

Heroine - Mindy McGinnis 

Prečo? 
Pretože autorka veľmi realisticky, surovo a brutálne podáva príbeh úspešnej športovkyne Mickey, ktorá zažila autonehodu a jej túžba utlmiť bolesť je silnejšia ako ona a ako ľahko dokáže jedna malá tabletka obrátiť život hore nohami. Príbeh je vyrozprávaný z pohľadu drogovo závislej osoby, ktorú autorka psychologizuje, a tak vidíme všetko, čo sa jej odohráva hlave, celý boj samej so sebou, hlások, ktorý jej našepkáva, túžbu po heroíne a zároveň vedomosť, aké zlé to je. Autorka prekonáva všetky zábrany a bez servítky predvádza, ako dokáže závislý prekonať všetky svoje morálne hodnoty, len aby sa dostal k ďalšej dávke, ako drogy dokážu zničiť vzťahy, priateľstvá, rodinu. Dáva čitateľom náhľad, ako rozlične sa rôzni ľudia vyrovnávajú s rovnakými problémami, aké ľahké je padnúť na dno a ako ťažko človek na svoje chyby dopláca. Okrajovo autorka rýpe aj do témy toxického priateľstva, pochybností, nechcenej závisti, ale aj vzájomnej podpory a tímovej súdržnosti. Tento príbeh je smutný, krutý a surový, ale má v sebe to kúzlo, ktoré vám nedovolí knižku pustiť ani na sekundu z ruky, pretože chcete vedieť, čo viedlo k onej osudnej udalosti na začiatku knihy. 

Be Not Far from Me - Mindy McGinnis

Prečo? 
Pretože tento príbeh je nezvyčajný a výnimočný. S ničím takýmto ste sa určite nestretli. Často počúvate príbehy o nezvestným a o tom, ako to ich blízki prežívajú. Ale čo ten človek, ktorý je stratený? Presne o tom, táto knižka rozpráva. O Ashley, ktorá sa stratila v lese, nemá so sebou nič iba oblečenie a zranenie s infekciou. Bolo to zaujímavé a silné a znovu kruté a surové. Akýsi pohľad na to, aká je príroda miestami krutá a stále silnejšia ako človek. Ale zároveň je to fascinujúci príbeh o ľudskej sile a vytrvalosti, o samote, ktorá ponúka útechu, ale môže aj zabiť, o ťažkých rozhodnutiach, o kúsku šialenstva, o nádeji i beznádeji, o boji o život, o prežití zo dňa na deň a hľadaní stratenej nádeje, o uvedomovaní si toho, že nikdy nič nie je isté. Hlavná hrdinka však zároveň spoznáva samú seba, svoje schopnosti, o tom, čo dokáže človek, keď je na pokraji síl a o snahe nevzdať sa. Bolo to zaujímavé, dobrodružné, miestami trošku nechutné. Sčasti je to oslavou prírody, ale zároveň ukážkou všetkých jej nástrah i jej sily. 

The Last Summer of Us - Maggie Harcourt

Prečo? 
Pretože toto nie je road trip plný zážitkov, ale skôr analýza priateľstva a spoznávaní samého seba. Leto pred maturitou sa traja kamaráti vyberú na výlet, aby sa zbavili problémov, ale nečakajú, že o sebe zistia také množstvo vecí. Toto je kniha o všetkom. O priateľstve a najlepších priateľoch, ktorí však nemusia byť najlepší priatelia, pretože ako veľmi v skutočnosti poznáme ľudí? Je to o rodine, rodinných problémoch a o tom, ako nás ovplyvní prostredie, v ktorom vyrastáme. Ako ľahko si z neho môžeme odniesť zlé hodnoty, ale aj dobré, ktoré prídu zo zlých skúseností - pretože koľkokrát si reálne povieme, že "takýto nikdy nechcem byť"? Je to o strate a vyrovnávaní sa s ňou - či už o strate takej, že niekto umrel, alebo takej, že niekto odišiel. Je to o ceste nikam, ale zároveň niekam - k sebapoznaniu. O spomienkach a zážitkoch a chvíľach, ktoré sú v živote také dôležité, pretože čas sa proste zastaviť nedá a to jediné nám napokon zostane. O kráse vo svete, o poznaní ľudí i samého seba. O tom, že nechať ľudí ísť nie je vždy zlá vec, pretože tu boli a boli dôležití, aj keď odišli. Budete sa smiať, možno budete plakať, pretože to bolo také smutné, ale zároveň také krásne. 

2 komentáre:

  1. Veľmi sa teším, že sa ti páčili knihy Mindy McGinnis. Fakt dúfam, že sa dostanú trochu viac medzi ľudí - možno aj vďaka tomuto článku. :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Veľmi ma jej knihy prekvapili - Heroine tou reálnou surovosťou a Be Not Far from Me tou úžasnou originalitou :) tiež dúfam, že sa na ne aspoň niekto namotá :)

      Odstrániť