piatok 11. septembra 2020

Farby smútku

 

Autor: Jeff Zentner 
Originálny názov: Goodbye Days 
Počet strán: 368
Rok vydania: 2020
Vydavateľstvo: CooBoo

Carver je obyčajný tínedžer, má kamošov, robotu, v škole sa mu celkom darí a na hodinách tvorivého písania exceluje. A potom pošle jednu esemesku. A jeho najlepší kamoši skončia pod kolesami kamióna. Vyrovnať sa s náhlou stratou sa dá len ťažko, keď máte vinníka priamo pod nosom. Carverov život nie je príbeh o vine a treste. Ale o žiali a o bolesti, o rozlúčkach a o odchodoch, no najmä o nových začiatkoch. O nádeji na lepšie zajtrajšky, ktoré sú doslova na dosah, ale zároveň sa nám zdajú nedosiahnuteľné.

Sú knihy, ktoré prečítate v priebehu jedného dňa. A potom sú knihy, ktoré nedokážete prečítať v priebehu jedného dňa. Nie preto, že by boli zlé, ale sú také smutné, že neunesiete všetok ten smútok. Môžete trikrát hádať, ktorý prípad je kniha Farby smútku

Všetci sme Carver. Žijeme si naše mladé životy, máme priateľov, chodíme do školy, máme zážitky. Lenže nie všetci budeme Carverom, keď stratí najlepších priateľov pri nehode, ktorú si dáva za vinu. Carver je neuveriteľne prepracovaná postava. Príbeh sa viacmenej točí okolo neho, takže autor mal možnosť do hĺbky predstaviť jeho život, jeho osobnosť, pocity, myšlienky, vlastnosti. Autor veľmi reálne a surovo ukázal, čo prežíva človek, ktorý zažil takú obrovskú stratu. Ukázal všetky pády, všetko trápenie, všetky slzy a bolesť aj to, ako je človeku v jednej chvíli dobre a v druhej na neho znovu doľahne smútok. A stále dokola a dokola a dokola. Avšak nie je celá kniha len o smútku hlavnej postavy, ale aj o chvíľach, ktoré s priateľmi prežil. Vďaka nim sme totiž mohli spoznať túto veľmi pestrú partičku zaujímavých chalanov, ktorí boli odlišní, ale zároveň rovnakí a ktorým toto nezvyčajné priateľstvo ponúklo útechu pred ich problémami. Jeff Zentner má talent na písanie postáv, pretože títo chlapci doslova žili na tých stránkach a mala som pocit, že to prežívam s nimi a sme naozaj priateľmi. Aj keď to bolo len na chvíľu. Autor celkovo ponúka pestrú škálu postáv, s ktorými sa Carver stretne na jeho ceste za zlepšením, a myslím si, že každý z nich Carvera niečo naučil a tým mu pomohol postúpiť o krôčik ďalej alebo ho stiahol naspäť. 

Niekedy si však chcete zapamätať každú minútu, ktorú ste s niekým strávili. Túžite si uchovať aj tie najvšednejšie chvíle. Ľutujete, že ste si ich naplno nevychutnávali a že vo vás nezanechali nezmazateľnejšie stopy - nie aj napriek tomu, že boli obyčajné, ale práve preto. Lebo sa nedokážete zmieriť s tým, že sa váš spoločný príbeh končí. Lenže na to prídete až vtedy, keď je neskoro. 

Farby smútku je kniha, kde sa nedeje nič, ale zároveň sa deje všetko. Príbeh sa sústreďuje okolo pocitov a trápenia hlavnej postavy, takže väčšinu času čitateľ strávi v Carverovej hlave. Spolu s ním čitateľ prežíva mučivý smútok a snaží sa s tým všetkým vyrovnať. Bolo to také reálne, že niekedy som sa aj ja ocitala vo chvíľach pádu, obrovského žiaľu či zúfalstva, cítila som Carverove výčitky spolu s ním. Táto knižka vám zlomí srdce. Ale zároveň vám ukáže niečo iné. Ukáže vám aj možnosť cesty von. Pretože nie je to kniha len o tom smútku, ale aj o spomienkach a zážitkoch, ktoré Carver s priateľmi prežil a ktoré každý deň prežívame my všetci s našimi blízkymi. Bolo to o tom, aby ste si vážili každú chvíľu s niekým, pretože nikdy neviete, kedy ho vidíte naposledy. O nádeji na nový začiatok a dúfaní, že možno raz ten žiaľ zoslabne a človek dostane možnosť vrátiť sa do starých koľají, aj keď zmenený. Kniha o obrovskej strate, rozlúčke a o tom, nechať ľudí ísť, aj keď je to ťažké a nezabudnúť, že tu niekedy boli a boli dôležití. Každý vo vás totiž niečo zanechá. Všetko to sprevádzala obrovská bolesť, ktorá vás sprevádza každý deň, každú minútu, keď nedokážete myslieť len na nič iné, iba to, ako vám tí ľudia chýbajú. A tá bolesť vás napokon môže donútiť k rozhodnutiam, ktoré by ste za normálnych okolností nespravili - unáhlené, nezmyselné rozhodnutia. Zároveň však ponúkla úžasný pohľad na silu človeka, silu rodiny a ich lásky a podpory, silu priateľstva a odpustenia a poslednej rozlúčky. Autor zobrazil všetky vzostupy a pády vyrovnávania sa s takouto stratou - ako ste jeden deň relatívne v pohode a na druhý znovu padnete na dno a máte problém sa postaviť. Ale vždy tu bola tá nádej, ktorá vás uisťuje, že raz možno bude lepšie. Aj Carver ju v sebe mal, ale je otázne, či ju aj nasledoval. 

Zvláštne, ako sme naprogramovaní pociťovať radosť z ničenia samých seba. 

Táto knižka je silná káva. Roztrhá vám srdce na milión kúskov, prežuje vás a potom vypľuje s obrovským smútkom, prevedie vás cestou obrovskej a surovej a krutej bolesti, ktorá vás tak ľahko neopustí. Budete chcieť plakať, niektorí určite budete plakať. Ale stojí to za to. Pretože dostanete príbeh nezvyčajný a smutný, ale zároveň veľmi silný. Zažijete toho s Carverom veľmi veľa a nebudete ho chcieť opustiť a nechať samého, pretože sa počas čítania stal aj vaším priateľom. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti Albatrosmedia
Vy môžete koniec Carverovej cesty prežiť TU

1 komentár:

  1. Žijem v zjednotenom štáte. Pred dvoma rokmi som sa oženil s dámou menom Melena, mali sme spolu dve deti, boli sme veľmi šťastní, že sme manželia, takže keď cestujem na služobnú cestu do Brazílie, strávil som v Brazílii 1 rok. môj druh podnikania, ja a moja žena sme sa neustále rozprávali po telefóne, rozprávali sme sa na internete, nikdy som nevedel, že ma moja žena začala podvádzať tým, že som chodil so svojím priateľom zo starej školy menom Mark, nikdy som nevedel, že niečo ide zle, kým som sa nevrátil z mojej cesty, potom sme s manželkou začali mať problémy, chodí von a vracia sa neskoro v noci, zmenila sa zvláštnym spôsobom, ktorý som nevydržal, snažil som sa urobiť všetko pre to, aby som ju potešil, ale to zhoršilo sa, takže jedného dňa odišla z domu a už sa nevrátila, pokúsila som sa ju osloviť, ale nijako som sa k nej nedostala, nikdy som nevedela, že cestovala so svojím novým milencom, ktorým bol Mark, veľmi som ju chcela kvôli deťom, ktoré ona odišiel pre mňa a pretože som ju tiež tak veľmi miloval, kvôli zlomeniu srdca, do ktorého ma dala, som vošiel hľadanie skutočného čarodejníckeho kúzla Bol som dvakrát podvedený kúzelníckym čarodejníkom, ale nikdy som pri hľadaní neochabol, pretože chcem šťastný život so svojou ženou, takže jedného rána som videl svedectvo o čarodejníckom kúzle Dr. Adeleke, takže som ho kontaktoval cez whatsapp : (+27740386124) a na e-mail: (aoba5019@gmail.com) na moje najväčšie prekvapenie urobil pre mňa život opäť mužným, moja žena sa vrátila ku mne, vzal som ju späť a ja som teraz s manželkou vyrovnaný kúzelníkom

    OdpovedaťOdstrániť