piatok 24. júla 2020

Síla stínů


Autor: Cinda Williams Chima
Originálny názov: Shadowcaster
Séria: Sedmiříší v troskách
Diel: druhý
Počet strán: 440 
Rok vydania: 2019
Vydavateľstvo: Slovart (CZ)

Vzrušující příběh o nezměrné ceně, jež se platí za válku, lákadle temné magie a dvou charakterních postavách, z nichž události činí protivníky, ale které jsou k sobě navzdory všemu, co mohou ztratit, přitahovány.
Princezna Alyssa ana’Raisa, dědička trůnu královen z rodu Šedých vlčic, se cítí mnohem lépe s mečem v ruce než při plnění povinností u dvora. Po setkání se smrtí vyráží do útoku s cílem ukončit válku, která sužuje království po celý Lyssin život. Pokud její hra nevyjde, může přijít o své království, ještě než usedne na trůn. Za hranicemi, v nepřátelském Ardenu, je mladý kapitán Halston Matelon, jehož hvězda je na vzestupu, pověřován stále nebezpečnějšími úkoly. Ocitá se v neřešitelné situaci na hranici mezi životem a smrtí, mezi děsivou pověstí čarodějnic a vlčích válečníků na severu a krutým králem, který vládne jeho domovině. Poté, co se na scéně objeví nový nepřítel – síla, která hrozí, že zničí poslední paprsky naděje v troskách Sedmiříší –, dojde k nerozlučnému propojení složitě propletených osudů Lyss a Hala.


Síla ohně skončila relatívne veľmi otvoreným koncom, ktorý dokáže čitateľa navnadiť na pokračovanie. Autorka sa to však rozhodla vziať z úplne iného konca. Podarilo sa jej aj naďalej zaujať čitateľov?

Po výlete v Ardene sa tentokrát ocitáme na severe. Autorka nás zoberie do minulosti a príbeh sa odohráva v rovnakej časovej línii ako prvý diel. Avšak s tým rozdielom, že spoznávame život na severe a najmä princeznú Alyssu z rodu Šedých vlčíc (Ashovu sestru), ktorá stratila oboch súrodencov, musí sa pripravovať na post kráľovnej severu, ale aj odrážať sily nepriateľov na čele vojska. Alyssa je veľmi zaujímavou a najmä komplexnou postavou. Na jednej strane stojí ako neľútostná bojovníčka a veliteľka, ale na druhej strane vidíme jej pochybnosti, niekedy nedôveru voči sebe samej. Práve preto sa s ňou čitateľ veľmi jednoducho stotožní. Stretneme aj istého veliteľa ardenskej armády Halstona, ktorý je veľmi sympatický a vtipný chlapík a verím tomu, že v príbehu zohrá ešte dôležitú úlohu, a taktiež potulného hudobníka, ktorý pekne zamieša karty osudu. Mňa však veľmi bavila celá Alyssina banda - Stínový tanečník, ktorý má okolo seba istú tajomnosť a to ho robí neuveriteľne zaujímavým, a Sasha, ktorá má zdravo podrezaný jazyk, ale zároveň obrovskú lojalitu k Alysse. Takisto stretneme novú hlavnú zápornú postavu, ktorej cieľom však nie je dobytie kráľovstiev, ale niečo úplne iné. Myslím si, že táto postava bude pre príbeh ešte veľmi dôležitá a teším sa, keď ju budem mať možnosť ešte viac spoznať, pretože je akýmsi veľkým prísľubom problémov a bojov.

Když přestaneme bojovat, neznamená to jěště, že je válka u konce. Tolik jejich kamarádů utrpělo zranění. I kdyby válka skončila jěště dnes, jak dlouho by trvalo, než se království uzdraví? 

V tejto knihe nás autorka vrhne priamo do akcie. Zúri vojna medzi Ardenom a severom a Alyssinou túžbou je túto vojnu konečne ukončiť, aby mohol jej ľud žiť v pokoji a bez strachu. Veci sa však čím ďalej, tým viacc komplikujú a Alyssa postupne začína pochybovať o sebe, svojej rodine, už si nie je istá, komu môže v týchto ťažkých časoch dôverovať. V tejto knižke sa neustále niečo dialo. Bitky, prepadnutia, vraždy. Autorka podáva vskutku realistický pohľad na hrôzy vojny, na stratu blízkych a celkovo na to, akú veľkú cenu národy platia za vojny a boje. Lenže nie je všetko také jednoduché, osudy postáva sa neustále viac a viac zamotávajú a nikto nevie, či túto vojnu vôbec prežije. Aj napriek tomu, že táto knižka je fantasy, autorka sa nesústreďuje len na svet a jeho problémy, ale postupne analyzuje postavy, ukazuje ich silné a slabé stránky, ich strach a všetky obavy, neistoty. Napriek jej temným stránkam je táto knižka o priateľstve, rodine, obetovaní. Takže nielenže zažijete divokú jazdu v bitkách a vojne, ale uvidíte aj pravú tvár postáv a ich skutočné pocity. Páči sa mi ako autorka postupne celú túto sériu rozvíja. V podstate ponúka odlišné dejové línie - Ashovu v Ardene a Alyssinu na celom severe -, ktoré sa odohrávajú približne v rovnakom čase a ak dobre tipujem, tak sa napokon spoja a autorka vytvorí jeden obrovský celok. Týmto sa teda snaží priblížiť nielen dej okolo jednej postavy, ale skúša čitateľovi ponúknuť náhľad do všetkých častí jej úžasného sveta, aby čitateľ porozumel aj správaniu a motivácii postáv.

Bitva je jako jakýsi smrtící tanec, napadlo ji. Kroky se naučíme na cvičišti, a taky když mašírujeme sem a tam a doufáme, že je nezapomeneme, ani když nás rozruší pach krve, kvílení raněných a skučení smrti valící se na nás ze všech stran. Do bitvy pochodujeme za dělových šalv a víření bubnů, ale taneční pořádek máme prázdný. Nemáme potuchy, s kým si ten den zatančíme, kdy sa do toho vloží smrt a kdo opustí parket po svých. 

Neviem slovami poriadne vyjadriť, ako veľmi ma táto kniha bavila. Autorkin štýl písania je veľmi svieži, niekedy vtipný, opisy sú stručné, ale farbisté, a postavy veľmi zaujímavé a realistické. Táto knižka je plná politických klamstiev, intríg a tajomstiev, silných hrdinov a bojovníkov, ktorí sa nevzdávajú a radšej umrú za niečo, v čo veria, ako by mali ujsť a skrývať sa. Už sa veľmi teším, čo si pre mňa autorka prichystá v pokračovaní.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart
Vy sa o princeznej Alysse a živote na severe môžete dozvedieť TU

1 komentár:

  1. Práve som zažil zázraky doktora Adelekeho, kontaktoval som ho, povedal som mu o svojej manželke, ktorá ma nechala roky, doktor Adeleke mi povedal, aby som sa usmial, že to zvládne všetko len za 24 hodín, Po druhom dni moja žena zavolala mi, že ma prosila, aby som jej odpustil .. vrátila sa domov a tiež mi dala nové auto, aby si dokázala svoju lásku ku mne. láskavo kontaktujte Dr. Adeleke na e-mailovej adrese: aoba5019@gmail.com alebo zavolajte / whatsapp na čísle +27740386124. Pomohol mi a môže ti pomôcť ...

    OdpovedaťOdstrániť