piatok 19. júna 2020

Odporúčam 16: 3x slovenská klasika

Zbojnícka mladosť - Ľudo Ondrejov 

Prečo? 
Detstvo je jediná odpoveď. Nielenže sa ocitnete na samote uprostred krásnej prírody, ale spoznáte aj zaujímavého chlapca, ktorý je s ňou spätý srdcom i dušou. Ako predstaviť lyrizovanej prózy píše Ondrejov veľmi lyrizovane, tým pádom sú tie opisy krásne, vtiahne vás do príbehu a budete si s Jergušom užívať tie jednoduché veci, ktoré ho napĺňajú. Táto knižka je plná magických dobrodružstiev a šibalstiev, úžasnej detskej fantázie a nevinnosti, skvelých zážitkov a spomienok s priateľmi, ale zároveň je to krásny príbeh o láske k prírode a živým tvorom a chlapcovi, ktorý má v sebe úžasnú dobrotu a ochranársky pud voči slabším a vôbec sa za to nehanbí. Pomáha, kde môže, ochráni, koho môže. Jasné, že niekedy aj niečo vyvedie, ale o tom práve detstvo je. A zároveň je to o slobode a o tom, nenechať si skákať po hlave. Úžasná ukážka toho, aká dôležitá tá sloboda je a ako ľahko o ňu môže človek prísť.

Tri gaštanové kone - Margita Figuli

Prečo? 
Pretože je to sčasti rozprávka a sčasti ukážka obrovskej krutosti, ktorá si zaslúži pozornosť. Mne osobne veľmi sadol štýl písania Margity Figuli a možno práve preto sa mi to tak páčilo. Znovu sa dočkáte úžasných opisov prírody a pocítite aj Petrovu spätosť s prírodou a s domovom. Toto je silná knižka, pretože neukazuje nič viac a nič menej ako problémy - v láske, vo vzťahu, v dobe. Vzniká tu obrovská rivalita medzi dvoma ľuďmi a utrpí tým tretia osoba. Bolo to smutné a tragické, pretože zvieratá si nezaslúžia také zaobchádzanie, aké tu bolo ukázané a takisto ľudia si nezaslúžia toľko trápenia, koľko prežila Magdaléna. Ale zároveň je tu ukážka úžasnej lásky a dobra a obety. Pretože nie každý je ochotný sa vzdať svojho šťastia na úkor niekoho iného, a práve to robilo Petrovu a Magdaléninu lásku takou výnimočnou a čistou. Tento príbeh je ukážkou mnohých vecí - láske k Bohu, láske k ľuďom, ale aj žiarlivosti, nenávisti, rivality, trápenia, týrania, krutosti, obety. Proste pre mňa to bol dostatočne silný zážitok na to, aby som vám o ňom napísala.

Živý bič - Milo Urban 

Prečo? 
Pretože nič takéto nikdy nezažijete. Živý bič je brutálny a surový a neuveriteľne realistický pohľad na hrôzy, ktoré na ľuďoch napáchala vojna. Je to veľmi silná a ťažká kniha, ktorá vás donúti k zamysleniu. Je to ukážka správania sa vrchnosti v tých časoch, ukážka nádeje, vzbury, dobroty, ľútosti, lásky, vypočítavosti. Obrovské množstvo rôznorodých postáv, kde každý reprezentuje inú vec či hodnotu, ale aj tak všetci spolu tvoria obrovský celok. Je to knižka o strate, o ťažkom živote a chudobe, ale aj o nádeji na nový život, o neustálom boji človeka. o zbytočnej smrti, ktorá nemusela prísť, ale aj o zbytočnom zabíjaní, ktoré bohužiaľ prišlo. Je to smutné, kruté a brutálne. Autor svojím spisovateľským talentom podáva obrazy, ktoré vás doženú k slzám, pretože bolo veľmi smutné, čo si v tej dobre ľudstvo muselo vytrpieť. Ale pri tom utrpení budete chcieť tento príbeh čítať ďalej, pretože budete zvedaví, či sa im niekedy podarí získať slobodu, či sa ľudstvo zmení a či to vôbec Ráztoky prežijú.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára