utorok 19. mája 2020

Najväčšie knižné prekvapenia

Rozhodla som sa občas zverejniť články o knihách, ktoré ma prekvapili alebo sklamali alebo čokoľvek, čo ma napadne. Jednoducho prečo ma tieto knihy zaujali, prečo som im dala šancu a hlavne sa sem pokúsim dať knihy, ktoré som nerecenzovala na blogu a nespomínala ich ani v odporúčaniach. Už však nesľubujem pravidelnosť, pretože všetci vieme, ako to naozaj dopadá. Dnes to teda budú knihy, ktoré ma prekvapili a od ktorých som to vôbec nečakala a napokon si ich zamilovala.

Tisíc chlapčenských bozkov - Tillie Cole
Čo sa týka romantických kníh, tak som k nim takmer vždy trochu skeptická. Hlavne pri týchto tínedžerských, keďže väčšinou tie hrdinky hľadajú rozum niekde v sene. Ani od tejto som teda nečakala veľa, avšak počas čítania a po jej prečítaní som ostala veľmi prekvapená. Hlavná hrdinka bola totiž neuveriteľne zaujímavá osoba. Dokázala sa potešiť každej maličkosti, vo všetkom zlom videla niečo dobré, milovala východy slnka a kvitnutie čerešní, proste milovala život so všetkým, čo ponúkal, aj keď to bolo kruté a smutné. Práve takí ľudia sú mi veľmi blízki, takže Poppy mala všetky moje sympatie. Napokon ma táto knižka emočne zničila a zlomila mi srdce, takže tomuto hovorím prekvapenie ako sa patrí. Bolo to krásne a smutné a silné a srdcervúce a vôbec nie to, čo sa na prvý pohľad zdalo.

Aristotle and Dante Discover the Secrets of the Universe - Benjamin Alire Saenz 
Toto bola jedna z prvých kníh v angličtine, ktoré som prečítala, takže k nej mám veľmi silný vzťah. Ako čitateľ veľmi neobľubujem LGBTQ tematiku v knihách. Nie je to nič homofóbne alebo tak, práve naopak, niektoré páry zbožňujem (Alec a Magnus), len ma nebaví čítať knihy, kde je hlavnou témou toto. Pochopíte teda, prečo som sa tejto knižky trošku obávala. Ari a Dante sa však spočiatku absolútne nejaví ako kniha o vzťahu, ale skôr o silnom priateľstve. A to je téma pre mňa. Ari bol úžasný rozprávač a hrdina. Autor píše tak krásne a poeticky a umelecky a má tak nádherné myšlienky a fantastickú hru so slovami. Ari je postava chlapca, ktorý prichádza do puberty a musí riešiť všetky problémy tínedžerov, spoznávať svet, hľadať svoje názory a presvedčenia, skúšať nové veci, hľadať si priateľov, budovať si vzťahy, spoznávať samého seba, zažiť sklamania a pády, tvoriť si úžasné zážitky a spomienky. Jednoducho táto kniha má všetko, čo sme pri dospievaní museli riešiť a ešte niečo viac k tomu. Na moje prekvapenie sa táto kniha stala jednou z najkrajších, aké som kedy čítala.

We Are Okay - Nina LaCour
Neviem presne povedať, o čom táto knižka je. Dlhý čas mi stála v čítačke a pustila som sa do nej len úplnou náhodou. A zostala som mierne šokovaná a neuveriteľne prekvapená. We Are Okay toho ponúka tak veľa. Dalo by sa povedať, že je o skrachovanom priateľstve, o samote a osamelosti, o spomienkach, o prílišnom premýšľaní a analyzovaní, o strate a vysporiadaní sa s minulosťou, o zrade, o láske, ktorá bolí, o smútku a depresii, o druhých šanciach a rodine, ktorá nekončí len krvou. Je pre mňa veľmi ťažké vyjadriť, čo vo mne táto knižka zanechala. Bolo to plné silných emócií a trápenia a bolo to tak silné, že na Marin a Mabel tak ľahko nezabudnete. Nie je tam žiadna obrovská zápletka, knižka je skôr plná vnútorných monológov, myšlienok a pocitov, s ktorými sa hlavná hrdinka snaží vyrovnať. Autorka veľmi realisticky opisuje všetky tieto problémy, takže po prečítaní vo vás zostane neuveriteľné prázdno.

Scythe - Neal Shusterman
Sci-fi knihy taktiež nie sú tak úplne mojou šálkou kávy. Všetka tá technika a vedecké veci ma nudia. Preto bolo Scythe niečo, čím som si nebola tak úplne istá. Tá dystopická stránka ma však veľmi zaujala. Ľudia porazili smrť, a keď náhodou umriete a nie je váš čas, tak vás oživia. Geniálne a hlavne niečo nové a originálne. Citra a Rowan boli obaja veľmi zaujímavé a fantasticky spracované postavy a celkový systém fungovania Scythes bol perfektne vymyslený. Lenže ako to už býva, v každom systéme sú medzery a tým pádom sa kniha mení na kopu zrady, tajomstiev, intríg a politických ťahov, ktoré môžu zničiť celý systém. Táto kniha je trochu chaos z nového sveta, trochu divoká jazda, ale hlavne ponúka naozaj kvalitný príbeh, ktorý priniesol niečo úplne nové.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára