sobota 4. apríla 2020

Wrap Up - Marec 2020

Dúfam, že sa máte dobre. Situácia teraz síce nie je bohvie čo, ale aspoň máme viac času na čítanie. Teda, aspoň som si to myslela, kým sa náš školský mail nezaplnil seminárkami, ktoré treba odovzdať na konci apríla. Čo sa týka môjho čítania, marec bol vskutku zaujímavý. Neprečítala som síce veľa kníh, ale boli to veľmi rôznorodé knihy viacerých žánrov, takže to považujem celkom za úspech. Apríl snáď bude o niečo lepší v počte. Wild at Heart - K. A. Tucker 
Pokračovanie The Simple Wild vyšlo v marci a neviete si predstaviť, ako veľmi som sa znovu tešila na Aljašku a jej úžasnú prírodu. Avšak, zo samotného príbehu som zostala sklamaná. Nehovorím, že táto kniha bola zlá, ale niečo jej chýbalo. To nadšenie z jednotky sa mi neprenieslo. Aljaška bola úžasná, to miesto je plné zázrakov, to doslova a môj asi najväčší sen je vidieť ho. Úžasná atmosféra knihe nechýbala. Takisto som sa rada vrátila k starým postavám, ktoré som si obľúbila. Autorka ponúkla aj veľmi zaujímavú hŕstku nových postáv, ktoré som si znovu obľúbila. Bolo zaujímavé sledovať, ako si Calla zvyká na nový život, spoznáva ľudí okolo, spoznáva samú seba, zároveň sa snaží prísť na chuť divočinu a byť šťastná. Po príbehovej stránke bola však táto knižka zbytočná. Nič veľké sa tam nestalo, len obyčajný život s pár problémami, občasné prekvapenie v mnohých podobách, ale nič, čo by ma naozaj dostalo. Také priemernejšie čítanie. 

Meno vetra - Patrick Rothfuss 
Tretíkrát som čítala tento úžasný a fantastický a geniálny príbeh tohto pána a aj tretíkrát som sa do neho neuveriteľne zamilovala. Rothfuss píše tak nádherne a poeticky a donúti vás premýšľať, zahreje vás pri srdiečku a zamilujete sa do jeho slov, pretože sú také nádherné. Zakaždým v tejto knihe nájdem niečo nové, niečo, čo som si pri predchádzajúcich čítaniach nevšimla a to je na nej neskutočne magické. Kvotheov príbeh miluje, Kvothe je skvelý hrdina, ktorý pôsobilo dokonalo, ale sám si toho neuveriteľne veľa preskákal a vytrpel a aj tak je na ňom vidno, ako miluje hudbu, život, knihy, nové vedomosti. Rothfuss opisuje všetko tak krásne, že si želáte sa ocitnúť na tom mieste a vidieť to na vlastné oči. Navyše má ešte aj skvelú mytológiu a legendy, ktoré sú dosť neprebádané, ale zároveň vás s nimi drží v napätí, pretože chcete vedieť, kto sú Chandriánci a prečo sa diali veci, ktoré sa dialo. Toto je jedno úžasné a magické čítanie a jedna z mojich najobľúbenejších kníh vôbec. Niekde na úrovni Harryho a Pána prsteňov. 

Selah: Nechcená nevesta - Anna Bright 
Táto novinka od CooBoo vyzerala dosť dobre a sľubovala niečo podobné Selekcii a hlavne niečo o námorníctve. Znovu som zostala sklamaná. S hlavnou hrdinkou Selah sme si už na začiatku veľmi nepadli do oka. Bola strašne detinská a rozmaznaná. Taká typická princeznička. Začiatok bol strašne suchý, nudný a pomalý. Polovicu vecí som si vedela domyslieť. Postavy neuveriteľne ploché, neprepracované, chýbal im akýsi život, ktorý by ma donútil si ich obľúbiť. Každý mal tajomstvá, taktiež typické dvorné intrigy. Autorka na konci sľubovala nejaký zvrat, ale bola to totálna hlúposť, takže aj to nula bodov. Bavilo ma však kým bola Selah v Norge, tam aspoň zažila zábavu a slobodu a to bola asi jediná časť, ktorá ma reálne bavila čítať. Takže táto knižka totálne priemerné čítanie, ktoré si zamilujete ak máte 12 - 15 rokov. Možno menej.

Krst ohňom - Andrzej Sapkowski 
Konečne som sa posunula na ďalší diel Zaklínača. Už mi chýbajú len dva a Búrková sezóna. Ako vždy, Sapkowski je geniálny rozprávač, Geralt s Blyskáčom fantastické postavy. Neustále sa tam objavujú noví a zaujímaví ľudia, ktorí ten príbeh vždy "okorenia" a spravia absolútne skvelým. Chýbala mi tu však Ciri, bolo jej tu menej a mám pocit, že tam, kde sa nachádza teraz stráca na kvalite ako postava. Keďže sme stále uprostred vojny, neprestalo sa vraždiť, neprestalo sa intrigovať, každý má svoj plán a keď nemá, tak si ho vytvára a neviete komu veriť. Tu ma veľmi bavili čarodejky, aj keď väčšine z nich vôbec, ale vôbec neverím. Ale som zvedavá, kam Sapkowski tento príbeh napokon dotiahne.

Tri gaštanové kone - Margita Figuli 
Odo mňa asi najlepšie hodnotená slovenská klasika, ktorú som čítala. Tri gaštanové kone vždy ponúkali vskutku veľmi zaujímavý príbeh, aj keď ste ho poznali len z obsahu. Margita Figuli mi však neuveriteľne sadla s jej štýlom písania a tým pádom ma aj veľmi bavilo sledovať Petrovu cestu, jeho myšlienky a to, ako všetko vyrieši, aby mohol byť s Magdalénou. Z tých obsahov zo stredných škôl toho veľa neviete a veľa vecí tam chýba. Sú to síce detaily, ale aj tak boli pre niečo dôležité. Páčilo sa mi to zobrazenie čistej lásky medzi Petrom a Magdalénou, koľko prekážok museli prejsť a podobne. Takisto má Margita Figuli naozaj zaujímavé a farbisté a veľmi živé opisy prírody, ktoré tej knižke dodávali úžasnú atmosféru tej oravskej prírody a okolia. Zatiaľ asi najlepšia slovenská klasika, ktorú som čítala.

2 komentáre:

  1. Zajímavé knihy, sice ne úplně můj šálek kávy, ale rozhodně zajímavé :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Možno by sa ti páčili, aj keď nie sú práve tvoj typ :) určite skús niektorú :)

      Odstrániť