piatok 20. marca 2020

Selah: Nechcená nevesta


Autor: Anna Bright
Originálny názov: The Beholder
Séria: Selah
Diel: prvý
Počet strán: 392
Rok vydania: 2020
Vydavateľstvo: CooBoo

Selah je jediná dcéra vládcu Potomacu a dobre vie, že jej povinnosťou je nájsť si partnera hodného zasadnúť na trón. Keď ju vysnívaný snúbenec ponižujúco odmietne, jej nevlastná matka vyrukuje s nepredstaviteľným riešením: prinúti Selah plaviť sa na druhý koniec Atlantiku, kde si má nájsť nového ženícha. Domov sa smie vrátiť len so snúbencom po boku.
Selah na svojej púti zavíta do zámockých záhrad aj severských fjordov. Po celý čas ju bedlivo sleduje neviditeľné oko obávanej Imperije Jötne. Podpalubie Osudu však neukrýva len macochine intrigy... V stávke je oveľa viac ako to, či Selah nájde svoje šťastie.

Pre fanúšikov Selekcie a čitateľov, ktorí obľubujú princeznovské príbehy, rozprávky a výprava za hľadaním manžela prichádza nová knižka, ktorá práve toto ponúka. Lenže dokáže sa kvalitou vyrovnať Selekcii, ktorá bola pomerne dlho čitateľským fenoménom? 

Hneď na začiatku sa stretávame s hlavnou hrdinkou, ktorá nám rozpráva svoj príbeh a svoju minulosť. Selah bola veľmi špecifická postava, ktorú si buď zamilujete alebo vôbec neobľúbite. U mňa to bol presne ten druhý prípad, čo mi je veľmi ľúto, pretože bola dostatočne zaujímavá. Ale o tom potom, najprv dôvody, prečo sa mi nepáčila. Už od začiatku mi pripadala neuveriteľne detinská, nielen správaním, ale celkovým vyjadrovaním a zmýšľaním. Taktiež taká typicky hnusne princeznovská barbie, čo som nevedela vystáť. A hlavne: pri každom chlapcovi, ktorý sa jej dotkol už v hlave plánovala svadbu a rozprávala, ako veľmi ju priťahuje a ako je do neho zamilovaná. Nemohla som to vystáť. Neskôr sa to o dosť zlepšilo, ale keďže na mňa nespravila prvý dojem, nemohla som si ju už neskôr obľúbiť. Ak ju mám však zhodnotiť objektívne, tak vám môžem povedať, že bola zaujímavá, dosť netypická a odlišná, a neskôr sa vedela postaviť sama za seba a rozhodnúť o veciach ako generál, nie sa len prispôsobiť. Bola dosť netypickou princeznou, nebála si zašpiniť ruky, nevadilo jej rozprávať sa s obyčajnými ľuďmi a bola neuveriteľne milá a energická a dobrosrdečná. Objektívne bola teda Selah dosť dobre spracovaná hlavná postava, ktorú si čitateľ dokáže veľmi ľahko obľúbiť práve pre to, aká odlišná bola od ostatných princezien. Dokážete sa s ňou stotožniť a pochopiť ju. Čo sa však o ostatných postavách povedať nedá. Veľká škoda. Tam, kde autorka venovala priestor spracovaniu Selah a jej charakteru, tak práve tam ubrala na všetkých ostatných. Tí ľudia boli neuveriteľne nudní, rovnakí, žiadne osobnostné rozdiely, odlišnosti či vlastné charakterové črty.

Pod tmavou nočnou oblohou som mala odrazu pocit, že mesiac, ktorého magnetická sila dáva do pohybu vody obrovského oceánu, by dokázala priniesť i moje myšlienky k ľuďom, ktorí mi tak veľmi chýbajú. 

Nerada to hovorím, ale som sklamaná. Na tejto knihe má zlákalo to cestovanie loďou a niečo, čo sa tak trošku blížilo k pirátskej či námorníckej tematike. Nie je to síce jadrom príbehu, ale týmto ma zaujala. Nebolo tam toho veľa, takže k tomu sa poriadne nemôžem vyjadriť. Lenže to hľadanie manžela taktiež nebolo také dobrodružstvo, aké som od toho čaká. Kým bola Selah v Englande, tak ma to nebavilo, pretože sa tam nič nedialo. Absolútne nič, čo by posunulo príbeh dopredu alebo mu pridalo na kvalite. Ako čitateľ som dostala len nudne opísané dni na kráľovskom zámku, ktorý bol plný predsudkov a tajomstiev a každý niečo skrýval. Keď však išla do Norge, začalo ma to baviť. Žiadne nudné kráľovské bály, večere a podobne. Neuveriteľná sloboda v prírode, fantastické zážitky s celou kráľovskou rodinou, úžasná zábava. Práve toto u mňa posunulo túto knihu na vyššiu priečku. V tejto časti to začalo byť zaujímavé a zábavné a hlavne sme sa postupne dostávali k odhaleniu nejakých tajomstiev a intríg. Autorka vie ponúknuť skvelý opis prostredia, najmä prírody. Čo sa však týka tých tajomstiev, tak to nebolo dotiahnuté do konca. Autorka silou mocou chcela nejaký veľký zvrat, tak tam každému človeku napchala nejaké tajomstvo, tie postavy to však vôbec "nezahrali" presvedčivo, takže ma reálne nezaujímalo, čo to bolo. Keď som sa to dozvedela, tak som mala silné nutkanie tú knihu zavrieť, pretože to nebolo nič, čo by bolo potrebné tajiť. Ale snaha bola. Akonáhle sa však všetko pokazilo, tak ma to začalo baviť ešte viac, pretože som chcela vedieť dôvod, prečo sa to pokazilo. Tam konečne autorka ponúkla čitateľovi niečo, čo môže splniť jeho očakávania a čo ho môže aj prekvapiť. Na mojom sklamaní to ale nič nezmenilo. Dokonca ani tá potenciálna romantická línia to nedokázala zachrániť. Chýbala mi tam chémia medzi postavami, autorka ma nepresvedčila o tom, že sú tí ľudia zamilovaní. 

"Nikto z nás netuší, koľko rokov života má pred sebou, budúca senešalka. Život je krátky a smrť je naša jediná istota." 

Napriek celému zoznamu negatív, ktorý som pri tejto knihe mala, nemôžem povedať, že je to zlé čítanie. Len už to pravdepodobne nie je čítanie pre mňa. Pred pár rokmi by som to milovala a mladšie dievčatá to milovať budú, pretože je to naozaj napísané na štýl Selekcie - kráľovské večierky, pekní princovia, intrigy a tajomstvá, možno trošku mágie, ale hlavne netradičná a zaujímavá hlavná hrdinka, ktorá sa v pokračovaniach určite ukáže ako silná osobnosť, pretože už tu to bolo naznačené. Autorka má pomerne svieži a príjemný štýl písania, skvelý talent na opisy a som si istá, že neskôr zapracuje aj na postavách a vzťahmi medzi nimi. Pre mňa bola táto knižka síce priemerné, ale za to príjemné a oddychové čítanie, pri ktorom som sa zabavila a vy mu určite skúste dať šancu, pretože aj napriek všetkému má čo ponúknuť. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti Albatrosmedia
Vy sa môžete so Selah vydať do sveta TU

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára