nedeľa 8. marca 2020

Odporúčam 15: Sesterská láska, Červená Čiapočka so sekerou a výnimočný príbeh zo sirotinca

Little Women - Louisa May Alcott

Prečo? 
Pretože sa zamilujete do slov Louisy May Alcottovej. Nie do príbehu. Teda, aj do toho, ale hlavne si zamilujete autorkin štýl písania, jej poetickosť a to, ako nádherne dokázala opísať niektoré veci, zobraziť tú úžasnú sesterskú lásku a silu rodiny v tomto príbehu. Potom sa, samozrejme, zamilujete aj do tohto úplne obyčajne neobyčajného príbehu o štyroch dievčatách, ktoré zažívajú absolútne bežné dni. Autorka vytvorila rôznorodé postavy, každej z dievčat dala vlastný svet, vlastný život a vlastný charakter, takže ich veľmi ľahko odlíšite a spoznáte. Budete sledovať jednoduchý život obyčajnej rodiny počas vojny, čo môže znieť trošku nudne, ale vôbec nie je. Autorka sa sústredí na maličkosti, ktoré sú zároveň veľkými vecami a činmi. Ukazuje skromnosť a úžasnú dobrosrdečnosť obyčajných ľudí, ktorí sami nič nemajú, ale aj tak sa rozdelia s inými a rozosievajú medzi nich úžasnú lásku. Uvidíte jedno krásne a silné puto sestier, ktoré sú tak odlišné, ale pritom rovnaké. Ľúbia sa, starajú sa o seba, navzájom sa ochraňujú a neustále pri sebe stoja. Takisto krásne priateľstvo Laurieho a Jo, ktoré vznikne nečakane, ale prerastie do niečoho úžasného a silného. Zažijete obyčajné dni, kde vám autorka ponúkne krásny pohľad na svet, na zážitky, na radosť z maličkostí. Možno si poplačete, pretože vám tento príbeh určite zahrá na city. Ani neviem slovami opísať, čo všetko vo mne táto knižka zanechala.

The Girl in Red - Christina Henry

Prečo? 
Určite ste dlho nečítali dystópiu, keďže ich popularita v posledných rokoch klesla. A určite ste ani predtým nečítali takúto dystópiu spojenú s retellingom. Ocitáme sa vo svete, kde zúri akýsi vražedný vírus a ľudstvo je na pokraji vyhynutia. Každý začal myslieť len na seba, čo znamená, že sa nedá nikomu veriť. Red zostala sama a musí sa cez lez dostať k svojej starej mame. Takže táto kniha je z väčšej časti o putovaní Red, o tom, ako sa potýka s nedostatkom potravy a nebezpečenstvom na každom kroku. Red rozpráva celý svoj príbeh aj o tom, čo sa stalo predtým, než osamela. Táto knižka je písaná trošku krvavo, trošku brutálne, miestami hororovo, ale od typických dystópii sa líši hlavne tým, že hlavná hrdina nejde zvrhnúť politický systém alebo niekoho, kto vládne. Red je akoby vedľajšia postava, ktorá sa snaží len prežiť. O nič viac teda v tejto knižke ani nejde. Nasledujeme Red na jej ceste, ľudia sú vlkmi a ani sama Red nevie, či tú strastiplnú púť vôbec prežije. Autorka píše fakt dobre, realisticky a hlavne ponúkla trochu iný model dystópie, ktorý vás bude baviť a až do konca budete so zatajeným dychom čakať, či Red vôbec prežije. Smutné, surové a krvavé.

Thirteen Doorways, Wolves Behind Them All - Laura Ruby

Prečo? 
Pretože toto je asi najnezvyčajnejšia kniha, akú som kedy čítala. Autorka veľmi zaujímavo skombinovala dve dejové línie. Prvá sleduje Frankie, ktorú otec dal do sirotinca, pretože sa o toľko detí nezvládal starať. Frankie sa teda potýka s každodenným životom v sirotinci - trávi čas s dievčatami, pracuje, občas sa dostane do problémov, musí znášať nepríjemné vychovávateľky. Frankie sa nevie zmieriť s tým, že sa na nich otec vykašlal, hľadá odpovede na svoje otázky a dôvody, prečo to urobil, rieši bežné problémy dievčat v jej veku - prvé lásky, prvé sklamania, prvé priateľstvá, smútok a žiaľ a bolesť. Nepoviem vám, kto je tá druhá dejová línia, ale aj tá ponúka zaujímavý príbeh o vyrovnaní sa s minulosťou, o odpustení, o zabudnutí a o pomoci niekomu inému. Celkovo je táto kniha fantastickým náhľad na spoločenskú situáciu v Amerike počas vojny. Vidíme, ako boli mladí chlapci odvádzaní na front a koľkí sa z neho vôbec nevrátili, aká chudoba zúrila, aké bolo ťažké vychovávať viac detí, keď poriadne nebola robota a ako ľahko sa z ľudí mohli stať monštrá a tým trpeli iní ľudia. Zároveň je to knižka o úžasnej detskej nevinnosti, súrodeneckej láske, dobrote a veľkorysosti a spoznávaní samého seba. Nezvyčajný a výnimočný príbeh, ktorý si zaslúži vašu pozornosť.

3 komentáre:

 1. Ani jednu z týchto kníh som nečítala. Malé ženy ma nikdy nezaujali, ani film a ani kniha, teda nepredpokladám, že to niekedy bude čítať - hoci nič nie je nemožné a možno sa k tomu dostanem v rámci nejakého experimentu. Posledná kniha síce znie dosť zaujímavo, ale ja a tematika druhej svetovej... skrátka nejdeme dokopy. Ale Chistine Henry dám určite šancu. Mňa jej knihy dosť bavia, je to taký môj druh gotiky, čiže tam ma ani nemusíš extrémne presviedčať. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Malé ženy boli pre mňa skvelým prekvapením a úžasným emotívnym zážitkom, takže určite by si im mala dať niekedy šancu. Ja práveže druhú svetovú v knihách milujem, takže pre mňa to bola jasná voľba. A veru máš pravdu, Christina Henry je skvelá, takže do tejto určite choď! :)

   Odstrániť
  2. Tak ja som od Christiny čítala už dve knihy, čiže sa pre mňa pomaly ale isto stáva stávkou na istou.

   Odstrániť