pondelok 10. februára 2020

Krvavec


Autor: Crystal Smith
Originálny názov: Bloodleaf
Séria: Zväzky mágie
Diel: prvý
Počet strán: 376
Rok vydania: 2020
Vydavateľstvo: CooBoo

Princezná Aurelia vidí duše mŕtvych a praktizuje krvavú mágiu. Hoci na hlave nosí korunu, za takéto prehrešky by mohla skončiť na hranici, kde by ju upálili ako čarodejnicu. Preto v prestrojení za slúžku utečie do susedného kráľovstva.
Pocit šťastia z novonadobudnutých priateľstiev, z lásky k tajomnému cudzincovi a zo slobodne praktizovanej mágie však netrvá dlho. Prenasleduje ju minulosť – a rovnako aj duša pradávnej kráľovnej, ktorá jej odhalí pravdu o plánovanom sprisahaní, ktorému môže zabrániť jedine ona. Pomôže kráľovstvu, kde by ju bez okolkov odsúdili na smrť, alebo dá prednosť slobode, ktorú sa jej podarilo získať len nedávno?


Kráľovstvá, vojna, krvavá mágia, princezná na úteku a mnoho tajomstiev. Asi takto by sa dala podľa anotácie opísať táto novinka a znie to naozaj lákavo. Zaslúži si však vašu pozornosť? 

Príbeh je pomerne jednoduchý - stretávame sa s hlavnou hrdinkou chvíľu pred svadbou, máme tu dve kráľovstvá a všetko, o čo ide je spojenectvo. Autorka nás relatívne rýchlo a za pochodu zoznamuje s jej postavami a so svetom. Pre mňa boli postavy takým menším kameňom úrazu. Boli veľmi nevýrazné a slabo vykreslené, nedalo sa s nimi stotožniť ani súcitiť. Chýbala mi u nich nejaká hĺbka, ktorá by ma donútila ich milovať. Nedočkala som sa ani žiadneho hlbšieho vývoja charakteru, žiadnej zmeny, čo je pre mňa u postáv veľmi dôležité. Neustále rozmýšľali úplne rovnako, konali úplne rovnako a ich vlastnosti a povahy sa veľmi zlievali dokopy a bolo ťažké vidieť na nich niečo výnimočné, niečo, pre čo by ste si ich ako čitateľ dokázali zapamätať. Autorka z nich spravila také šedé myšky, ktoré nechceli vystúpiť a nechceli napredovať. Na druhej strane je skvelé, že ich autorka spravila nedokonalými. Aurelia nebola prototyp hrdinky, ktorá všetko zvládne, každého porazí a každému nakope zadok, ale bola človekom, ktorý pochyboval, ľutoval, často si nebola sama sebou istá a robila chyby, za ktoré zaplatila. Nebola proste tá vyvolená, ktorá všetko dokáže bez problémov. Takisto princ nebol niekto, kto bol dokonalý obraz silného muža, ktorý spasí kráľovstvo, ale taktiež niekto, kto robí veľa chýb a hľadá spôsoby, ako ich napraviť. Mihlo sa tam veľké množstvo rozličných postáv. Niektoré dôležité, niektoré menej, ale každý z nich niečím do príbehu prispel. Je mi len ľúto, že im chýbala tá hĺbka charakteru, ktorá by z nich spravila niečo úplne odlišné. 

"Pravdivé je to, že v našom svete existuje moc, ktorá má mnoho podôb a tvárí, ale o tom, či je dobrá alebo zlá, rozhoduje iba úmysel osoby, ktorá ju používa." 

Tento príbeh mal obrovský potenciál byť brutálnou a divokou jazdou, z ktorej by ste padli na zadok. Lenže autorka ho nevyužila naplno. Všetky aspekty, ktoré tento príbeh ponúkol opísala okrajovo, rýchlo okolo nich prešla a žiadny nespracovala do hĺbky a to ma veľmi mrzí. Naznačila niečo o intrigách, o tých mocenských bojoch, tajomstvách a mágii, ale radšej všetky spojila dokopy, akoby sa sústredila na jeden hlavný. Práve preto je z tejto knižky priemerné čítanie. Povedala niečo o minulosti, aj o tom, prečo ľudia nemali radi mágiu a prečo sa jej báli, ale nedala k tomu žiadne reálne a racionálne dôvody. Avšak jej spracovanie témy mágie je pre knihu obrovským plusom a rozhodne jej pridáva na kvalite. Ponúkla nám jej predstavu o tom, ako sa mágia delí, ako sa jednotlivé druhý používajú a ako so sebou navzájom súvisia. Mohla sa síce ešte viac pohrať s tou krvavou mágiou, ktorú tu využívala, ale bolo to dostatočné na to, aby to dokázalo čitateľa zaujať a donútilo ho pokračovať v príbehu. Ako to už v príbehoch býva, tak mágia vždy prichádza s nejakou cenou a pri tejto knihe to inak nebolo. Vy ako čitatelia budete veľmi zvedaví, čo bude tá cena za používanie krvavej mágie a ako veľmi môže Aurelia riskovať jej používanie. Tento magický aspekt sa mi na knihe páčil asi najviac. Teda, ešte tie legendy boli naozaj skvelé a rozhodne by som ich prijala trošku viac. Romantická zápletka mi pripadala trošku umelá a príliš urýchlená. Chýbala mi v nej akási iskra, ktorá by mi ukázala, že sa tí dvaja naozaj majú radi a obetovali by pre seba všetko. Takto som čítala len prázdne slová a videla prázdne činy, pretože to pôsobilo dosť neprirodzene. Aj napriek tomuto však kniha ponúka veľmi svieže a rýchle čítanie, stránky sa obracajú rýchlo, neustále sa niečo dialo, niečo riešilo, bolo to akčné, niekedy tajomné, ale miestami veľmi predvídateľné a chýbala mi tam nejaká temnejšia atmosféra, ktorá by tú krvavú mágiu sprevádzala a dopĺňala. 

Oveľa viac než hriechu som sa bála tých, ktorí nenávidia hriešnikov. 

V konečnom dôsledku je teda táto knižka príjemným čítaním, ktoré ma zopár chybičiek krásy, ale rozhodne dokáže zaujať a určite si ho užijete. Celková atmosféra knihy pôsobí trošku rozprávkovým dojmom (dokonca je to retelling na rozprávku od bratov Grimmovcov) a má to taký ten princeznovský nádych. Krvavec bol pre mňa síce priemerným, ale veľmi príjemným a vskutku oddychovým čítaním, ktoré neľutujem a celkom sa teším na pokračovanie.


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti Albatrosmedia.
Vy sa niečo o krvavej mágii môžete dozvedieť TU

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára