štvrtok 2. januára 2020

Hitparáda kníh 2019


To vám bol ale rok, čo poviete? 2019 ubehol neskutočne rýchlo a ja mám pocit, že som nestihla nič, ale zároveň stihla všetko, čo som potrebovala. O mojom roku vám však porozprávam neskôr. Teraz vám predstavím niekoľko kníh, ktoré som prečítala a ktoré mi zostali v pamäti, čiže by ste si ich mali prečítať aj vy. Výzvu som mala na 60 knihách, prečítala som ich napokon 66 (24 489 strán), takže veľký rozdiel v tom nie je a číslo 60 zostáva cieľom aj na rok 2020. Najdlhšia kniha bola To od Kinga a najkratšia Moje skutočné meno je Hanna a moje priemerné hodnotenie bolo znovu 3,9 hviezdičiek z piatich. Teraz však poďme k tým najlepším, ktoré si zaslúžia byť v tomto článku.

Najväčšie sklamanie
The Last Post (Renee Carlino) 
Pamätáte si, ako som minulý rok v hitparáde mala za knihy roka práve dve knihy od tejto autorky? Tak táto jej najnovšia by sa tam určite nedostala. Po všetkých jej predchádzajúcich som mala obrovské očakávania, ale zostala som len nepríjemne prekvapená a dosť sklamaná. Totižto autorka tu z jej postáv spravila akési komické zobrazenie začínajúceho vzťahu, ktorý však začal takmer stalkerstvom, takže fakt nie dobrý začiatok. Hlavná hrdinka, ktorej zomrel manžel spravila vo svojom období smútku neskutočne veľa hlúpostí, nad ktorými sa vám bude pozastavovať rozum a celkovo mi tie dialógy medzi postavami pripadali veľmi umelé. Táto knižka mala aj svetlé stránky, ale nebolo ich až tak veľa. Každopádne to bol dobrý pohľad na stratu blízkeho človeka a na to, ako každý môže trúchliť inak a ako to odlišne tých ľudí ovplyvní. Od Renee som ale čakala oveľa viac.

Najnapínavejšia kniha
The Sky Weaver (Kristen Ciccarelli) 
Pred rokom tu bol prvý diel, teraz tretí. Táto milá, zlatá teta, ktorá píše o drakoch je jedna skvelá rozprávačka príbehov, a preto sa v tejto knihe zamilujete nielen do príbehu, ale aj do slov. Safire bola pre mňa vždy veľmi zaujímavou postavou, takže jej príbeh mohol byť jedine dobrý. A to teda bol. Po celý čas sa dostávala do problém a autorka nás až do konca držala v napätí a spôsobovala stále viac šokov, pretože ku svojim postavám niekedy nie je vôbec milá. Nielenže vás však v napätí drží len hlavný príbeh, ale zároveň aj ďalšia legenda, ktorú tu autorka rozpráva vám nedá pokojný spánok, pretože vás bude zaujímať aj to, kto vlastne bola Sky Weaver a čo všetko za ňou stojí. Čaká vás tu veľmi veľa tajomstiev a zvratov, staré aj nové postavy a hlavne úžasný vývoj charakteru Safire, ktorá sa aj po tom všetko stala neuveriteľne dobrým, milým a sympatickým dievčaťom.

Najakčnejšia kniha
Hero at the Fall (Alwyn Hamilton) 
Záverečný diel série Rebel of the Sands bol niečo neskutočné. Amaní ako hrdinka prešla veľkou zmenou a obrovským vývojom od prvej knihy a práve táto skvelá práca na postavách pridáva tejto sérii na kvalite. A toto finálne je bolo presne to, čo by ste od neho čakali a ešte viac. Autorka ponúkla jednu geniálnu a skvelú zápletku, vytvorila si vlastnú a skvelú a originálnu mytológiu a hlavne to všetko prepracovala na obrovskej úrovni. Toto bolo plné akcie a zvratov a tajomstiev a neskutočnej bitky a vojny, ktorá zmení svet k lepšiemu alebo k horšiemu. Veľmi sa mi páčilo, ako to skončilo a zároveň som dúfala, že to nikdy neskončí. Jednoducho toto bolo niečo úžasné a dúfam, že si ešte budem môcť niečo od autorky prečítať.

Najromantickejšia kniha
Maybe This Time (Kasie West) 
Tento rok som až tak veľa romantických kníh nečítala, takže bolo dosť ťažké niečo typicky romantické nájsť. Ale Kasie West v tomto nikdy nesklame a táto teta znovu prišla s dosť dobrým počinom, ktorý zahreje vaše chladné srdcia (aj moje). Bolo to originálne a pekné a sladké a romantické, občas trápne, ale aj tak veľmi typicky dievčenské a pre mňa to bolo neskutočne príjemné oddychové čítanie. Kasie sa tentokrát sústredila na veľké udalosti/sviatky v roku a podľa toho odvíjala svoju dejovú líniu. Stretnete sa s veľmi sympatickými postavami a vtipnými zážitkami a chvíľami, s trapasmi, ale aj s peknou rodiacou sa mladou láskou. Nie je to nič, z čoho padnete na zadok, ale je to jeden veľmi príjemný oddychový príbeh, ktorý sa vám určite zapáči.

Najzábavnejšia kniha
10 Blind Dates (Ashley Elston)
Ja viem, túto knihu v poslednom čase spomínam stále, ale tu byť proste musí. Táto knižka je jedna úžasná a vtipná vianočná jazda, ktorá vás neuveriteľne pobaví. Páčila sa mi Sophiena šialená rodina, celá tá úplne bláznivá situácia okolo Vianoc, všetok stres a ponáhľanie sa. Toto všetko tu bolo zobrazené neuveriteľne realisticky a zábavne a ja som sa nemohla prestať usmievať takmer nikdy. Zároveň však autorka ponúkla úžasné priateľstvá, hrdinka stretla rozličné typy ľudí, zároveň sčasti našla sama seba, spravila niekoľko šialených a spontánnych rozhodnutí, ktoré takmer oľutovala a hlavne skúsila niečo nové, čím bolo práve randenie s rôznymi typmi chalanov, aby našla niekoho, kto si ju bude naozaj vážiť. A hlavne to bolo vianočné, takže som sa naladila aspoň trošičku na nejakú vianočnú atmosféru, keď sme sa nedočkali snehu.

Najlepší námet
A Whole New World (Liz Braswell) 
Verzia Disney rozprávok, kde hlavný záporák získa to, po čom túži? To beriem hneď. Táto knižka bola verzia Aladdina, kde Jafar získal lampu s džinom a Aladdin zostal uviaznutý v tej jaskyni. Takže tu máme všetky postavy, ktoré tak dobre poznáme z rozprávok, ale zároveň ich uvidíme v novom svetle, pretože vývoj tohto deja nie je taký jednoduchý, ako v rozprávke. Keďže Jafar nikdy nebol moc schopný vládca, tak musia naši hrdinovia vymyslieť, ako ho poraziť. Takže sa pripravte na obrovskú, ale krutú revolúciu, ktorá nemusí dopadnúť práve najlepšie, na klamstvá, na smrť, na tajomstvá a na bitky a maličkú vojnu, ktorá ovplyvní úplne všetko. Tento príbeh bol skvelým zážitkom.

Najväčšie prekvapenie
Počúvaj nôž (Patrick Ness) 
Neberte to tak, že neverím Nessovi, pretože stále platí, že od neho prečítam aj nákupný zoznam. Nebola som si však istá dystopiou, pretože tie sú už pár rokov trošku mŕtve, lebo všetky riešili to isté. Takže tam bola moja obava. Ale Ness nesklamal. Skôr veľmi prekvapil, keďže toto je jeho prvá kniha (myslím) a bolo to brutálne dobré a brutálne originálne. Ness znovu vytvoril úžasné postavy, a hlavne počas celej série má úžasný, ale fakt úžasný vývoj charakterov a to mu neskutočne žeriem. Hlavný hrdina Todd bol neskutočne zaujímavý, pretože musel bojovať medzi tým, čo pokladal za správne a tým, čo od neho chceli druhý. Toto je super príbeh o tom, ako si človek môže zachovať svoju ľudskosť alebo sa môže pridať k davu ako taká ovečka a začať bezhlavo zabíjať. Zároveň je tu však téma mimozemšťanov, ktorí sa v dystopiach nikdy moc neobjavovali, takže Ness ponúkol aj trošku iný pohľad na svet z odlišného uhla. Darmo, tento ujo je môj knižný boh, lebo on napíše každú jednu vec výborne.

Najemotívnejšia kniha
Tisíc dokonalých tónov (C. G. Drews) 
Austrálska blogerka a bookstagramerka napísala knihu, okolo ktorej bolo odrazu v knižnom svete obrovské boom. A malo byť prečo. Tento príbeh mi tak zlomil dušu aj srdce na milión kúskov. Táto knižka bola tak neskutočne krásna a silná, ale zároveň taká krutá a smutná. Tento príbeh je taký kolotoč pocitov, pretože jedna strana je plná úžasnej súrodeneckej lásky, šťastia a priateľstva a hlavne lásky k hudbe a klavíru. Tá druhá je však absolútny opak. Obsahuje násilie, ktoré nikdy nekončí, neuveriteľné utrpenie a nenávisť k hudbe a klavíru. Pri tomto bude roniť krokodílie slzy, pretože je to také smutné a dojímavé a neskutočne si zamilujete hlavného hrdinu a nebudete chcieť, aby bol smutný a trpel, takže radšej budete trpieť s ním. Ako povedal Ron: "Trpíš, ale si rád, že trpíš." Alebo tak nejak. Tak presne táto kniha vystihuje túto hlášku.

Najoriginálnejšia kniha
The Loose Ends List (Carrie Firestone) 
Tento rok som dosť fičala na knihách o cestovaní, ale každý obsahovala partiu kamošov a roadtrip, čo po čase už nie je nič originálne. Ale česť výnimkám, ktorou je práve táto knižka. Pretože toto je síce cestovanie, ale rozhodne nie veselé a s kamošmi. Hlavnú hrdinku s jej rodinou totiž vezme babka na plavbu, kde sa chystá umrieť. Znie to trošku morbídne, ja viem, ale bolo zaujímavé sledovať, ako sa jednotliví členovia rodiny lúčili a vyrovnávali so stratou blízkej osoby a pritom cestovali po svete, skúšali nové veci a mali spontánne nápady a vlastne robili všetko, čo by inak nespravili. Táto knižka má veľmi fajn hrdinku, ktorá nikdy nebola šedou myškou, ale musela aj napriek tomu posúvať svoje hranice a vyjsť zo svojej komfortnej zóny. Hlavné sú tu aj tie úžasné opisy všetkých navštívených miest, všetka tá atmosféra a zážitky a nové veci, proste to bola jedna skvelá jazda, aj keď mala trošku morbídny dôvod.

Kniha roka
The Simple Wild (K. A. Tucker) 
Túto knihu spomínam na blogu taktiež celý čas, pretože som sa do nej neskutočne zamilovala. Ale to už viete. New Adult nie je môj žáner, ale už som spravila niekoľko výnimiek a práve táto nádhera bola jednou z nich a bolo to najlepšie rozhodnutie, aké som mohla spraviť. Krásna, naozaj krásna atmosféra úžasnej Aljašky, ktorú autorka neskutočne opísala a vedeli ste si všetko predstaviť a úplne sa tam vžiť. Takisto je krásne ukázaný kontrast medzi mestom a vidiekom, ktorý vidno aj na hrdinke samotnej, ale aj na ľuďoch, ktorí v tej pustatine Aljašky žili. A neskutočná ľudskosť v každodenných životoch, pretože tam ľudia žili skromne a pokorne. Zároveň je to však príbeh o náprave vzťahu otca a dcéry, ktorí sa takmer vôbec nepoznajú a samozrejme je to o láske, pretože protiklady sa v týchto príbehoch priťahujú, a tak sa objavuje pekný pilot, ktorý sa chystá otriasť hrdinkiným svetom. A ďalšia hŕba pekných pilotov, ale tí tam veľmi nefigurujú. Túto knižku som si veľmi zamilovala a teším sa na pokračovanie.

Séria roka
Dobyvatelská sága (Kiersten White) 
Táto séria sa so mnou ťahala veľmi dlho a ťažko sa mi s ňou v tomto roku lúčilo. Ladu som si obľúbila okamžite, pretože bola tak akurát psycho, absolútne a nechutne brutálna a krvilačná a zabíjala bez mihnutia oka tých, ktorí si to zaslúžili. Lenže táto séria má jednu neskutočnú výhodu, ktorú mnohé nemajú. Autorka sa vyhrala s postavami do úplných detailov, počas všetkých troch kníh sa brutálne vyvíjali a menili a formovali ich charaktery, začínali uvažovať úplne odlišne, menili sa im hodnoty. A za to má u mňa veľký obdiv, pretože to len málokto dokáže. Lada bola takisto postavou, ktorá si išla za svojim snom, chcela slobodné Valašsko a bila sa zaň aj s celým svetom a bolo jej to jedno, pretože mala tú svoju tvrdohlavú vytrvalosť a nikdy sa nevzdala. Bolo to akčné, brutálne a krvilačné, plné bitiek a obrovských vojen, ale každé slovko stálo za to, pretože táto séria sa veľmi rýchlo stala jednou z mojich najobľúbenejších. Takže do tohto choďte.

4 komentáre:

 1. Z tvojho zoznamu som čítala Nessa a Tóny - v oboch prípadoch si to fakt vystihla.:) Inak sa chystám na 10 Blind Dates a dosť ma zaujalo aj A Whole New World, ten námet je faakt niečo.:)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. 10 Blind Dates je jasná voľba, tomu určite daj šancu a A Whole New World je tiež dosť dobré, ja som zvedavá aj na ostatné príbehy od tejto autorky, ktoré sú inšpirované klasickými rozprávkami:)

   Odstrániť
 2. Sranda, obe sme minulý rok prečítali To od Kinga :) ako sa ti tá kniha páčila? ja som z nej bola rozpoltená...
  Maybe This Time a 10 Blind Dates vyzerajú ako také cute romance, na ktoré raz za čas dostanem chuť.
  A Whole New World, tieto Disney retelingy zo záporakmi ma mega zaujímajú a Aladina mám rada, takže možno sa k tomu tento rok dostanem, aspoň dúfam :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mne sa TO veľmi páčilo :) Miestami to bolo veľmi nechutné, dosť drastické, niekedy až prehnané, ale samo o sebe je kniha jedno neskutočné dielko, ktoré ponúka tak veľa. Mám rada kvalitné záporné postavy, ktoré sú skazené až po koreň a práve tu som takú postavu dostala, ale zároveň mám rada aj silné priateľstvá, čo som tu tiež dostala. Takže áno, bolo to veľmi kruté, hnusné, temné, ale zároveň veľmi fascinujúce!
   Obe sú totálne cute romanťáky, ktoré ti nič nedajú, ale zároveň ponúknu tak veľa v oblasti oddychu, že ich bude proste milovať. :)
   Tento Aladdinov bol naozaj dobrý, druhý diel do Šípkovou Ruženkou už taký dobrý nebol, ale nevzdávam to s touto sériou, pretože ešte má čo ponúknuť.

   Odstrániť