sobota 9. novembra 2019

Wrap Up - Október 2019

Október sa s nami lúčil v podobe teplých, slnečných dní. Babie leto sa vybúrilo, mohli sme si užiť posledné lúče slnka a s koncom októbra sa pomaly ochladzovalo. Škola sa odrazila aj na mojom počte prečítaných kníh, keďže som musela čítať nie len svoje knihy, ale aj čosi z povinného čítania. Nebolo toľko času na moje knihy a mrzí ma to, pretože ma tu čakajú neskutočné klenoty. V októbri som sa však taktiež dostala k niekoľkým veľmi zaujímavým knihám, takže nech páči:


Lhářův klíč - Mark Lawrence
Jalan Kendeth, náš obľúbený zbabelec, sa vrátil naspäť do hry. Severská mytológia nebola nikdy mojou obľúbenou a reálne ma nikdy nezaujímala. Loki a ostatní severskí bohovia mi proste nesadli. Preto som sa čudovala, že tu ma tá celková severská atmosféra a mytológia bavila. Jal so Snorrim stále riešia rovnaký problém s kľúčom a ich osudovom spojení, ktorému mohla dopomôcť jedna osôbka. Jal zároveň skúma a spoznáva svoju minulosť, sám seba, prekonáva svoje hranice a možno aj dostáva trochu rozumu a odvahy. Autor vie príbeh úžasne podať, dokážete sa do toho vžiť a vlastne sa napojil na to, kde pri jednotke skončil. Bolo to akčné, zaujímavé, dynamické, záhadné, plné tajomstiev Jalanovej minulosti, takže určite to stojí za prečítanie. Teším sa na trojku, lebo tam sa snáď veci vyjasnia.

Vojna okolo nás - Monica Hesse
Príbeh z 2. svetovej vojny, ktorý však dokáže prekvapiť. Autorka sa totiž nesústredila na Európu a na to, čo sa dialo tam. Rozhodla sa dať priestor USA a ponúknuť náhľad na to, čo sa dialo práve tam. Mňa to napríklad dosť prekvapilo, resp. nikdy som reálne nepremýšľala, ako vojna ovplyvnila iné kontinenty, ako to tam vyzeralo a čo sa tam vlastne dialo. Tu som to zistila a bolo to dosť smutné a kruté. Nie také kruté, ako u nás, ale aj tak. Stretávame tu dve sympatické hrdinky, ktoré sa ocitajú v tábore Crystal City v Texase a nadviažu nezvyčajné priateľstvo. Boli to však krušné časy a dievčatá nemôžu vedieť, komu veriť. Stretávame sa tu s kopou predsudkov, intrigami, nacistami, rodinnými problémami a s mnohým ďalším. Sčasti smutné, ale veľmi zaujímavé čítanie, ktoré ponúka realistický náhľad do tej doby.

A Whole New World - Liz Braswell
Na túto sériu som náhodou narazila, ale hneď ma zaujala. Proste prekrútené rozprávky, zloduchovia vyhrajú a robia neplechu a hrdinovia musia nájsť iný spôsob, ako ich poraziť, nie ten klasický, čo poznáme z rozprávok. Táto konkrétna bola retelling Aladdina a bolo to brutálne dobré a zaujímavé.  Autorka vlastne ponúkla začiatok takmer totožný s rozprávkou, ale potom sa to trošku zvrtlo a Jafar získal lampu, po ktorej tak túžil. A všetko išlo do pekla. Stretnete tu skvelé postavy - Aladdin, ktorý je stále dušou dieťa, neskutočne badass princeznú Jasmínu a partičku veľmi príjemných zlodejíčkov, ktorí svojimi trikmi môžu, ale nemusia pomôcť. Čítalo sa to fantasticky, bolo to akčné a vtipné a som rada, že som tomu dala šancu, lebo už teraz sa neviem dočkať ostatných kníh.


Suchá ratolesť - Svetozár Hurban Vajanský
Moje prvé povinné čítanie (ak nerátam Na západe nič nové, čo bolo moje dobrovoľné povinné čítanite), ktoré nebolo na moje prekvapenie až také zlé. Spočiatku ma to strašne nebavilo, najmä kvôli rozsiahlym opisom Rudopolia a jeho okolia, ale keď som sa cez ne dostala, tak to nebolo až také zlé. Neskôr ma už začali zaujímať aj osudy postáv a ako vyriešia všetky tie problémy, ktorým čelili. Páčila sa mi tá rôznorodosť postáv a ich pováh aj tie intrigy a problémy, ktoré si navzájom spôsobili. Myslím si, že toto je dielo z povinného čítania, ktoré nie je také zlé, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Navyše, realizmus bol pre mňa vždy zaujímavé obdobie.

Žár - Kiersten White
Parádny záver série. Brutálne epické finále, Lada sa ukázala ako neskutočne badass hrdinka a udržala si to počas celej série. Nedala sa kúpiť a neustále bojovala za to, čo si myslela, že jej správne pre ňu a pre jej krajinu a doslova išla cez mŕtvoly, aby dodržala to, čo sľúbila. Ťažko ju bude nejaká hrdinka prekonávať. Radu sa ukázal ako postava asi s najväčším vývojom, s ktorým som sa stretla. Z malého vystrašeného chlapca, ktorý potreboval ochranu sestry sa stal rešpektovaný muž, ktorý vedel bojovať nie mečmi, ale slovami. Kiersten White si vzala na plecia ťažký náklad, keď sa rozhodla spracovať akúsi historickú YA fantasy, ale dokázala to neskutočne, zaujala čitateľov, vytvorila skvelé postavy a ponúkla tejto sérii koniec, aký si naozaj zaslúžila.

To, čo nás spája - Miroslava  Varáčková
Mirka Varáčková nás vracia späť v čase do príbehu Ondreja, ktorého si možno pamätáte z knihy Drž ma, keď padám a pridáva do príbehu novú hrdinku Luciu, ktorá má toho na tanieri taktiež dosť veľa. Mirka si znovu vybrala tému, ktorá nám ponúka náhľad do života rozbitej rodiny, v ktorej sa len Lucia pokúša zlepiť tie črepy. Lenže Lucia je tínedžerka, takže sa ocitáme v jej hlave plnej chaosu, strachu, zvedavosti, neuvážených a impulzívnych rozhodnutí a staneme sa svedkami niekoľkých hlúpostí, ktoré vyparatí. Mirka znovu ponúka veľmi dobrý príbeh, ktorý možno niekoho prinúti zamyslieť sa a ktorý ponúka náhľad do sveta dvoch mladých ľudí a ich problémov.

2 komentáre:

  1. Moc pěkné shrnutí, četla jsi zajímavé kousky :) Nejvíce mě láká A Whole New World, to vpadá skutečně originálně :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ďakujem :) Áno, to rozhodne bolo originálne a naozaj zaujímavé :)

      Odstrániť