pondelok 7. októbra 2019

Wrap Up - September 2019

Ďalší mesiac za nami a s ním prišli aj povinnosti a škola. Nemôžem však povedať, že som prečítala málo kníh a som s výsledkom celkom spokojná. V septembri sa mi striedalo veľa žánrov, keďže som stále mala chuť na niečo iné. Neviem však ako to bude s čítaním teraz, keď už začala škola, neviem, koľko času budem mať, ale budem sa snažiť prinášať tieto články aj počas semestra. Momentálne čítam Lhářův klíč od Marka Lawrenca a retelling na Aladdina - A Whole New World zo série Twisted Tales, kde záporáci vyhrali a nestalo sa to, čo v klasických rozprávkach, takže som veľmi zvedavá na tie ostatné.


Maybe This Time - Kasie West
Ľahká oddychovka, ktorá si určite zaslúži vašu pozornosť. Kasie West je autorka, ktorá píše neskutočne pútavo, veľmi vtipne a ponúka brutálne sladučké a peknučké vzťahy, pri ktorých sa vám rozpustí srdiečko. Táto knižka mala vskutku dosť originálne a zaujímavé spracovanie, keďže sa autorka zamerala najmä na slávnosti, ktoré američania oslavujú a kde hlavná hrdinka vždy pracovala. Knižka ponúka akýsi pokus o hate-love vzťah, ktorý autorke nevyšiel tak, ako by som si predstavovala, ale aj tak bolo veľmi fajn o ňom čítať, úžasnú súrodeneckú lásku, krásne priateľstvo a pár skvelých momentov, kde hrdinka predvedie jej podrezaný jazyk. Na druhú stranu mi prišla knižka sama o sebe dosť bezduchá a prijala by som, aby autorka šla ešte viac do hĺbky postáv a celkových vzťahov. V konečnom dôsledku to však bolo veľmi fajn čítanie.

To - Stephen King
Moja premiéra Kinga dopadla priam úžasne. King je autor, ktorý ma brutálne nadanie písať postavy - parádne realistické, úžasné vzťahy medzi nimi, čitateľ sa s nimi dokáže stotožniť, budete sa s nimi smiať aj plakať a zažijete s nimi všetky vzostupy aj pády. S lepšie vyjadrenými postavami som sa asi ešte nestretla. Druhým jeho obrovským talentom je atmosféra. Atmosféra v tejto knižke bola presne taká, akú ju tento ujo chcel mať - keď ste mali byť v napätí, boli ste, keď vás niečo malo vystrašiť, tak vystrašilo, celkovo to pôsobilo hrozne temne a strašidelne a bolo neskutočné, ako ste to všetko dokázali cítiť. Takisto opisy boli niečo, čo bolo podľa mňa spracované úžasne. Všetko som si dokázala živo predstaviť, spolu s postavami som čakala, čo na mňa vyskočí a kde a kedy to bude. Všetko to bolo neuveriteľne premyslené, skvelo napísané a ja som mu zožrala všetko aj s navijakom.

Moje skutočné meno je Hanna - Tara Lynn Masih
Toto je v tomto roku asi druhá kniha, ktorá ma svojou neskutočnou silou príbehu dostala totálne do kolien. Autorka ponúka neskutočne surový pohľad na život Židov v čase vojny, na to ako museli bojovať o každý kúsok miesta vo svete, na to ako hladovali a trpeli. V tejto knihe ukazuje neskutočnú krutosť, ale aj fantastickú dobrotu ľudí, obrovskú nádej, ktorej sa títo ľudia museli držať v ťažkých časoch. Brutálna sila. Táto knižka rozhodne stojí za prečítanie, pretože neraz som mala slzy v očiach.

The Last Post - Renee Carlino
Toto bolo pre mňa trošku sklamanie. Od autorky som čakala neuveriteľne krásny a silný príbeh, pri ktorom by som knihu zatvárala so slzami v očiach. Dostala som však príbeh o chlapovi, ktorý sa správal ako tínedžer a trošku stalker, a žene, ktorá trúchlila za mŕtvym manželom, ale pripadalo mi to dosť umelé a robila neskutočné hlúposti. Na druhej strane to však bol úžasný náhľad na to, ako každý smúti úplne inak, ako sa každý vyrovnáva so smrťou rozličnými spôsobmi a kam nás ten smútok môže napokon priviesť. Bolo to o obrovskom zúfalstve a ťažkej strate, čítalo sa to dobre, ale hodnotím to len tak priemerne. Čakala som niečo viac.


Three Blind Dates - Meghan Quinn
Ak chcete čítať rýchlovku, trošku sa zabaviť, ale pritom nemusieť nejak veľmi rozmýšľať, tak toto je kniha pre vás. Je to taká veľmi dobré napísaná, vtipno-romantická new adult, ktorá si vás získa nevydarenými rande hlavnej hrdinky. Zároveň sa tu stretnete s troma úžasnými chlapmi, šialenou najlepšou kamarátkou, ešte šialenejším bratom a švagrinou a samotná hlavná hrdinka je tiež fajn výkvet. Je to skvelý príbeh, pri ktorom vypnete a oddýchnete si, ale nepadnete z neho na zadok a rozhodne si z neho nič neodnesiete.

Krv elfov - Andrzej Sapkowski
Potlesk prosím, keďže som sa asi po dvoch rokoch dostala k ďalšiemu pokračovaniu Zaklínača. A prečítala som to asi za dva dni, lebo to bolo geniálne a skvelé. Geralt je stále rovnaký týpek, ktorý zabíja príšery za peniaze, nedbá na ľudské vojny a intrigy, ale aj tak sa nejak dostane niekam do stredu. Ciri je neskutočne skvelá postava. Taká ženská verzia Geralta, ktorá si nenechá skákať po hlave, povie si svoj názor a na svoj mladý vek je niekedy až prehnane drzá, ale všetko jej to zjete aj s navijakom. Páčila sa mi všetká tá záhadnosť, tajomstvá, tajné správy, tajné misie a tajné plány, ktoré neustále niekto spriadal. A Triss Merigold je čarodejka, ktorá vie zaklínačov parádne zneistiť a poriadne vyviesť z miery, takže je to ďalší aspekt, ktorý vás neuveriteľne pobaví.

Čas opovrhnutia - Andrzej Sapkowski
Štvrtý diel Zaklínača nebol o nič horší ako jeho predchodcovia, tentokrát sa však autor viac zameral na viacero postáv a ich pohľadov. Celkovo dal oveľa viac priestoru Ciri, ktorá sa ukázala v pravom svetle, ako skvelá hrdinka a celkovo skvelá osobnosť, ktorá musí čeliť mnohým prekážkam. Geralt bol teraz menším stredobodom pozornosti a bol viac v pozadí. Stále však obdivuje ten úžasný otcovský vzťah, ktorý má s Ciri. Ale Aj Yennefer sme mohli trochu viac spoznať. Bolo to akčné, plné intríg a obrovských tajomstiev a sprisahaní a neskutočne sa teším na pokračovania.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára