pondelok 7. októbra 2019

Wrap Up - September 2019

Ďalší mesiac za nami a s ním prišli aj povinnosti a škola. Nemôžem však povedať, že som prečítala málo kníh a som s výsledkom celkom spokojná. V septembri sa mi striedalo veľa žánrov, keďže som stále mala chuť na niečo iné. Neviem však ako to bude s čítaním teraz, keď už začala škola, neviem, koľko času budem mať, ale budem sa snažiť prinášať tieto články aj počas semestra. Momentálne čítam Lhářův klíč od Marka Lawrenca a retelling na Aladdina - A Whole New World zo série Twisted Tales, kde záporáci vyhrali a nestalo sa to, čo v klasických rozprávkach, takže som veľmi zvedavá na tie ostatné.


Maybe This Time - Kasie West
Ľahká oddychovka, ktorá si určite zaslúži vašu pozornosť. Kasie West je autorka, ktorá píše neskutočne pútavo, veľmi vtipne a ponúka brutálne sladučké a peknučké vzťahy, pri ktorých sa vám rozpustí srdiečko. Táto knižka mala vskutku dosť originálne a zaujímavé spracovanie, keďže sa autorka zamerala najmä na slávnosti, ktoré američania oslavujú a kde hlavná hrdinka vždy pracovala. Knižka ponúka akýsi pokus o hate-love vzťah, ktorý autorke nevyšiel tak, ako by som si predstavovala, ale aj tak bolo veľmi fajn o ňom čítať, úžasnú súrodeneckú lásku, krásne priateľstvo a pár skvelých momentov, kde hrdinka predvedie jej podrezaný jazyk. Na druhú stranu mi prišla knižka sama o sebe dosť bezduchá a prijala by som, aby autorka šla ešte viac do hĺbky postáv a celkových vzťahov. V konečnom dôsledku to však bolo veľmi fajn čítanie.

To - Stephen King
Moja premiéra Kinga dopadla priam úžasne. King je autor, ktorý ma brutálne nadanie písať postavy - parádne realistické, úžasné vzťahy medzi nimi, čitateľ sa s nimi dokáže stotožniť, budete sa s nimi smiať aj plakať a zažijete s nimi všetky vzostupy aj pády. S lepšie vyjadrenými postavami som sa asi ešte nestretla. Druhým jeho obrovským talentom je atmosféra. Atmosféra v tejto knižke bola presne taká, akú ju tento ujo chcel mať - keď ste mali byť v napätí, boli ste, keď vás niečo malo vystrašiť, tak vystrašilo, celkovo to pôsobilo hrozne temne a strašidelne a bolo neskutočné, ako ste to všetko dokázali cítiť. Takisto opisy boli niečo, čo bolo podľa mňa spracované úžasne. Všetko som si dokázala živo predstaviť, spolu s postavami som čakala, čo na mňa vyskočí a kde a kedy to bude. Všetko to bolo neuveriteľne premyslené, skvelo napísané a ja som mu zožrala všetko aj s navijakom.

Moje skutočné meno je Hanna - Tara Lynn Masih
Toto je v tomto roku asi druhá kniha, ktorá ma svojou neskutočnou silou príbehu dostala totálne do kolien. Autorka ponúka neskutočne surový pohľad na život Židov v čase vojny, na to ako museli bojovať o každý kúsok miesta vo svete, na to ako hladovali a trpeli. V tejto knihe ukazuje neskutočnú krutosť, ale aj fantastickú dobrotu ľudí, obrovskú nádej, ktorej sa títo ľudia museli držať v ťažkých časoch. Brutálna sila. Táto knižka rozhodne stojí za prečítanie, pretože neraz som mala slzy v očiach.

The Last Post - Renee Carlino
Toto bolo pre mňa trošku sklamanie. Od autorky som čakala neuveriteľne krásny a silný príbeh, pri ktorom by som knihu zatvárala so slzami v očiach. Dostala som však príbeh o chlapovi, ktorý sa správal ako tínedžer a trošku stalker, a žene, ktorá trúchlila za mŕtvym manželom, ale pripadalo mi to dosť umelé a robila neskutočné hlúposti. Na druhej strane to však bol úžasný náhľad na to, ako každý smúti úplne inak, ako sa každý vyrovnáva so smrťou rozličnými spôsobmi a kam nás ten smútok môže napokon priviesť. Bolo to o obrovskom zúfalstve a ťažkej strate, čítalo sa to dobre, ale hodnotím to len tak priemerne. Čakala som niečo viac.


Three Blind Dates - Meghan Quinn
Ak chcete čítať rýchlovku, trošku sa zabaviť, ale pritom nemusieť nejak veľmi rozmýšľať, tak toto je kniha pre vás. Je to taká veľmi dobré napísaná, vtipno-romantická new adult, ktorá si vás získa nevydarenými rande hlavnej hrdinky. Zároveň sa tu stretnete s troma úžasnými chlapmi, šialenou najlepšou kamarátkou, ešte šialenejším bratom a švagrinou a samotná hlavná hrdinka je tiež fajn výkvet. Je to skvelý príbeh, pri ktorom vypnete a oddýchnete si, ale nepadnete z neho na zadok a rozhodne si z neho nič neodnesiete.

Krv elfov - Andrzej Sapkowski
Potlesk prosím, keďže som sa asi po dvoch rokoch dostala k ďalšiemu pokračovaniu Zaklínača. A prečítala som to asi za dva dni, lebo to bolo geniálne a skvelé. Geralt je stále rovnaký týpek, ktorý zabíja príšery za peniaze, nedbá na ľudské vojny a intrigy, ale aj tak sa nejak dostane niekam do stredu. Ciri je neskutočne skvelá postava. Taká ženská verzia Geralta, ktorá si nenechá skákať po hlave, povie si svoj názor a na svoj mladý vek je niekedy až prehnane drzá, ale všetko jej to zjete aj s navijakom. Páčila sa mi všetká tá záhadnosť, tajomstvá, tajné správy, tajné misie a tajné plány, ktoré neustále niekto spriadal. A Triss Merigold je čarodejka, ktorá vie zaklínačov parádne zneistiť a poriadne vyviesť z miery, takže je to ďalší aspekt, ktorý vás neuveriteľne pobaví.

Čas opovrhnutia - Andrzej Sapkowski
Štvrtý diel Zaklínača nebol o nič horší ako jeho predchodcovia, tentokrát sa však autor viac zameral na viacero postáv a ich pohľadov. Celkovo dal oveľa viac priestoru Ciri, ktorá sa ukázala v pravom svetle, ako skvelá hrdinka a celkovo skvelá osobnosť, ktorá musí čeliť mnohým prekážkam. Geralt bol teraz menším stredobodom pozornosti a bol viac v pozadí. Stále však obdivuje ten úžasný otcovský vzťah, ktorý má s Ciri. Ale Aj Yennefer sme mohli trochu viac spoznať. Bolo to akčné, plné intríg a obrovských tajomstiev a sprisahaní a neskutočne sa teším na pokračovania.

4 komentáre:

 1. Tak rozhodne plánujem nakúp nových kníh a stále som sa ešte nerozhodla čo by som si prečítala :) Tak možno z niektorých týchto titulov aj siahnem :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Maybe This Time som si veľmi užila. Bolo to také milučké, originálne a rýchlo sa to čítalo. Jasné, autorka to asi mohla trochu viac prehĺbiť, aby sme sa úplne vžili do postáv, ale aj tak sa mi to páčilo. Tento rok ma však od Kasie sklamala kniha Fame, fate and the first kiss.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aj mne sato páčilo, aj keď nie úplne tak, ako jej ostatné knihy. Mne sa celkom páčila aj Fame, Fate and the First Kiss, tiež mi to pripadalo dosť milé, ale taktiež to nemá na kvalitu jej predchádzajúcich kníh.

   Odstrániť