pondelok 16. septembra 2019

Wrap Up - August 2019

Niekedy pred dvoma rokmi som sa rozhodla, že vám budem robiť aj zhrnutie toho, čo som za daný mesiac prečítala. Reálne mi to vydržalo niekoľko mesiacov a potom som už nestíhala a nemala čas tie články vždy písať. Teraz tomu dávam druhú šancu, pretože už nie je v mojich silách ani čase, aby som recenzovala každú knihu, ktorú prečítam. Lenže niekedy prečítam také množstvo úžasných kníh, o ktorých chcem aby ľudia počuli, ale nemám čas na ne napísať kompletnú recenziu. Takže toto (okrem odporúčaní) berte ako niečo, kde vám chcem povedať o knižkách, ktoré stoja za to, aby ste sa na ne pozreli. Takže držte palce tomuto druhému pokusu o wrap up.


Vzestup - Kiersten White
Pokračovanie Dobyvatelskej ságy (prvý diel Temnota) je kniha, na ktorú som sa po Temnote neskutočne tešila. Nemôžem povedať, že som bola sklamaná, ale mala som svoje výhrady, ktoré trošku dopomohli k nižšiemu hodnoteniu. Autorka však ponúka neuveriteľne realistický pohľad do života v 15. storočí, kde sa schyľuje k vojne a táto teta nás hodí rovno do biedy a zúfalstva, ktoré tí ľudia prežívajú a zároveň do toho, ako ich jedine viera (v Boha, Pannu Máriu,  alebo anjela s ohnivým mečom) posúva ďalej a dáva im nádej. Postavy sa v tejto knižke ešte omnoho viac vyvíjajú a dá sa s nimi veľmi dobre stotožniť. Autorka ukazuje obe strany osobnosti aj dobré aj zlé a aj to, ako aj človek, ktorý vám pripadá zlý, môže mať dobré úmysly, len ich dosahuje páchaním zla. Nepáčili sa mi však niektoré časti, ktoré boli podľa mňa zbytočne rozťahané a knihe nijak veľmi nepomohli. Rozhodne je však toto jedna z najzaujímavejších sérii, aké som čítala. 

The Summer of Us - Cecilia Vinesse
Cestovanie v knihách je vždy niečo pre mňa a tu to nebolo inak. Päť dlhoročných kamarátov sa vyberie na cestu po Európe, lenže to ešte nevedia, že to priateľstvo vydržať nemusí a že tam budú isté konfliktné situácie, ktoré zmenia mnoho vecí v ich budúcnosti. Ak však chcete atmosférickú knihu, kde si doslova budete užívať opis nových miest, tak potom vás sklamem, pretože táto to nie je. Niektoré miesta boli opísané neskutočne, úplne som si ich dokázala predstaviť, ale iné, napríklad taký Amsterdam, ktorý je v skutočnosti krásny, je tu vykreslený tak slabučko, že vás to miesto ničím neohúri. Cestovanie je len akási vec v pozadí, a hlavnou myšlienkou boli tie tínedžerské a priateľské a vzťahové problémy, s ktorými sa potýkali. Bola to však skveláukážka toho, ako si ľudia postupom času môžu začať liezť na nervy a ako rýchlo sa môže priateľstvo stať toxickým, ak sa na nejakého človeka príliš naviažete. Niekedy mi však dievčatá v mnohom liezli na nervy, ale inak je toto skvelá letná oddychovka, ktorá si určite zaslúži pozornosť. 

The Wonder of Us - Kim Culbertson
Znovu cestovanie a znovu toxické priateľstvo. Táto knižka bola dosť fajn, mala skvelú atmosféru a tie miesta boli fantasticky opísané, veľmi som si užívala každé z tých miest, ktoré navštívili a znovu ma láka oveľa väčšia časť sveta ako doteraz. Obe hrdinky boli miestami dosť otravné, pretože na svoj vek sa správali ako malé deti, hašterili sa kvôli úplným hlúpostiam. Totižto všetko mohli vyriešiť úplne iným spôsobom a hlavne úprimnosťou, ale oni robili všetko naopak. Páčilo sa mi však, ako sa snažili zlepiť to priateľstvo a ako sa snažili obe, nie len jedna strana. Taktiež to bol skvelý náhľad od tínedžerského života, do leta pred posledným rokom na strednej, do toho, ako musia mladí ľudia zrazu prevziať zodpovednosť. Taktiež skvelé oddychové čítanie.

Eliza a more príšer - Francesca Zappia
Tento príbeh vo mne zanechal všelijaké pocity. Neviem sa úplne rozhodnúť, ako by som to tak celkovo zhodnotila, keďže táto knižka ponúkala neskutočné množstvo pohľadov na rozličné životné situácie a rozhodnutia, a hlavne na to, ako sa vyrovnať s nátlakom okolia a ako sa naučiť mať rád samého seba, prestať o sebe pochybovať, ale zároveň sa báť toho, že vás tie pochybnosti stiahnu dole a nedokážete urobiť veci, ktoré by ste chceli. Eliza a more príšer je výnimočný príbeh v mnohých smeroch.


Zlodějský tanec - Mary E. Pearson
Ďalší parádny počin z dielne Mary E. Pearson. Skvelé a sympatické postavy, super zápletka, znovu som sa zamilovala do autorkinho štýlu písania. Páčilo sa mi, že autorka ešte s týmto svetom neskončila, pretože ponúka obrovské možnosti. Znovu sme sa dozvedeli niečo z histórie a kultúry a zo zvyklostí, ktoré nepoznajú vo Vende ani v Morrighane či Dalbrecku. Ocitli sme sa na mieste, kam Lia nemala možnosť cestovať v predošlej sérii a to miesto je úplne nové a hlavne ponúka obrovské možnosti ho spoznať a zamilovať si ho. Pre mňa je neskutočne fascinujúce sledovať, ako má autorka všetko premyslené, všetky tie tradície a zvyky a v každom kraji sú úplne iné a nepodobajú sa a to ma veľmi baví, pretože autorka sa snaží z toho vyťažiť čo najviac.Samotný príbeh, no čo vám budem hovoriť. Táto kniha má všetko - kúsok romantickej zápletky, úžasnú rodinu, zradu, intrigy, ďalšie mocenské boje a možno nadchádzajúcu vojnu, odhaľovanie tajomstiev a zradcov, zopár bitiek a obetí, ale aj niektoré staré známe postavy, ktoré si určite budete pamätať z predošlých kníh a ktoré ešte určite zamiešajú karty.

The Moon & More - Sarah Dessen
Povedala som si, že je načase prečítať Sarah Dessen, ktorá mi doma stojí hrozne dlho, tak aspoň jedna kniha. Hlavná hrdinka bola dosť sympatická osôbka, ktorá hľadala sama seba, nevedela, čo v živote chce, tak skúšala pár nových vecí a v niektorých sa našla a vlastne celkovo prežívala svoje posledné leto pred univerzitou tak naplno ako mohla, pričom zbierala úplne nové skúsenosti. Rozhodne to bola zmeska veľmi zaujímavých a dobre spracovaných postáv, ktoré si čitateľ veľmi ľahko obľúbi. Celkovo príbeh bol fajn. Bolo to síce niekedy až príliš pomalé, ale bavilo ma to, lebo ma bavila Emaline, ktorá zažívala hrozne veľa trapasov, problémov, pekných chvíľ a pekných priateľstiev a viacmenej hľadala svoj zmysel života. Táto knižka bola viacmenej o skúsenostiach, o tom, ako aj tie zlé sú potrebné, ako nás to všetko posúva ďalej, ako sa nenechať zlomiť, ale preniesť sa cez niektoré veci, ako odpúšťať a ako je rodina dôležitá, o tom, že nič netrvá večne a podobne. Bolo to super oddychové čítanie, len by som niektoré veci vyškrtala.

Traitor to the Throne - Alwyn Hamilton
Prvý diel som čítala v češtine a neskutočne som si zamilovala Amani a Jina a celú rebéliu. Džinovia sú totálne neokukaná téma a práve preto ma táto séria tak fascinovala. Amani si musela prežiť v tejto knihe neskutočné peklo, bola to pre ňu brutálna skúška pevnej vôle a odvahy a bolo to skvelé. Autorka postupne odkrýva tajomstvá džinov, ako to vlastne je s celou tou mytológiu, odhalí niekoľko tajomstiev, Amani nadviaže niekoľko priateľstiev a nájde skvelých spojencov, napraví staré krivdy a nakope pár zadkov a vy to autorke budete papkať aj s navijakom, pretože je to neskutočná jazda. 

Hero at the Fall - Alwyn Hamilton
Záverečný diel akčnej púštnej trilógie nebol o nič horší než jeho predchodcovia a autorka nám znovu ponúka úžasný náhľad do života v púšti, do života džinov aj ich potomkov, do nepriateľského paláca a do bojov, ktoré musí rebélia spolu s Amani zvládnuť s čo najmenšími stratami. Počas celej knihy tú vládne napätá atmosféra, akási príprava na veľké finále, ktoré bude prekvapivejšie, než ste predpokladali a smutnejšie ako ste čakali. Autorka je totiž veľmi bezcitná a bez akéhokoľvek problému vám zabije obľúbené postavy a vy si môžete len oči vyplakať. Toto bol určite záverečný diel ako sa patrí a epické finále, aké bolo očakávané aj so stratami na životoch. Rozhodne jedna z najlepších sérií, aké som kedy čítala. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára