pondelok 5. augusta 2019

Prebuď monštrum


Autor: Patrick Ness
Originálny názov: Monsters of Men
Séria: Nespútaný chaos
Diel: tretí
Počet strán: 520
Rok vydania: 2019
Vydavateľstvo: Slovart

Todd a Viola sa ocitli uprostred vojny. Voľbu medzi tým, či sa prikloniť na stranu tyrana alebo teroristov, zatienila bezprostredná hrozba v podobe armády domorodých tlkotov valiacich sa na Nové Prentissovo, aby pomstili smrť svojich druhov. Nespútaný chaos navyše násobí vesmírna loď s osadníkmi, ktorí práve pristáli na Novom svete, aby tu hľadali nový, lepší začiatok pre svojich ľudí. Todd s Violou tak opäť musia bojovať o holý život a zároveň sami so sebou, s najťažšou otázkou: Koho by ste zachránili, ak by ste si museli vybrať medzi milovanou osobou a zvyškom planéty? Zaslúži si svet, v ktorom sa v ľuďoch prebúdzajú monštrá, vykúpenie, alebo ho čaká záhuba? Zrýchlený čas nepokojov núti hlavných hrdinov čo najskôr dospieť a čeliť osudovým rozhodnutiam v šokujúcom finále výnimočnej dystopickej trilógie Nespútaný chaos z pera uznávaného autora Patricka Nessa.

Záver dlhoočakávanej série Patricka Nessa nám zaklopal na dvere a nesie so sebou rozuzlenie celého príbehu o tlkotoch a šume a obrovskej vojne, ktorá môže zachrániť alebo zničiť celý svet. Ako sa naši hrdinovia popasujú s týmto údelom?

Todd a Viola, Viola a Todd. Obe tieto postavy sú pre mňa asi najzaujímavejšie zo všetkých kníh. Nie preto, že by mali nejaké zvláštne vlastnosti, boli divní a podobne. Je to preto, že ako postavy prešli obrovským, ale mega obrovským vývojom. Keď si porovná, akí boli na začiatku a akí sú teraz, tak tam vidím priam gigantické rozdiely a zmeny a to je neskutočne obdivuhodné. Páčilo sa mi, ako sa zmenili, ale zároveň si zachovali niektoré vlastnosti, páčilo sa mi, že mnohokrát museli robiť veci, ktoré im boli proti srsti, ale aj tak ich spravili, pretože vedeli, že to nie je len ich rozhodnutie, ale ako sa hovorí "pre väčšie dobro". Ako mnohokrát bojovali sami so sebou a svojím vnútrom. A hlavne, čo všetko sa naučili počas toho obdobia vojny, ako sa naučili úplne inak rozmýšľať, inak vnímať veci a chápať, že nie všetko je len čierne alebo biele, ale že každá minca ma dve strany. Patrick Ness sa s týmito postavami tak neskutočne vyhral, vdýchol im úžasný život, vsadil ich do sveta plného zla, kde sa často krát museli rozhodnúť, nie pre to, čo je dobré, ale pre to, čo bolo menšie zlo. Oceňujem ako ich postavil na dve odlišné strany a ako každému z nich ponúkol "rodičovský" vzor v živote a len Viola a Todd sa mohli rozhodnúť, či to pre nich bolo správne a budú počúvať, alebo skúsia nájsť inú cestu a vzoprú sa hoci aj celému svetu. Toto sú určite najlepšie spracované postavy, s akými som sa za všetky tie roky stretla.

Čo je po tom, ako sme ich zabili tak veľa, zvláštne, ale už od začiatku je jasné, že vojny nedávajú zmysel. Zabíjate ľudí, aby ste im povedali, že ich chcete prestať zabíjať. 


Príbeh sám o sebe nebol taký akčný a dynamický, ako sme mohli vidieť v predchádzajúcich knihách, ale to knižke určite neubralo na kvalite. Autor to totiž vynahradil informáciami a odpoveďami na otázky, ktoré nás zaujímali už od začiatku, objasnil niektoré veci a ponúkol svoje vysvetlenia. Dozvedeli sme sa o minulosti, o tlkotoch, o šume, o celej vojne a všetkých intrigách a tajomstvách, ktoré sa objavili v predchádzajúcich knihách. Autor ponúkol tomuto príbehu obrovskú škálu možností, ako to mohlo skončiť a vy ste sa po celý ten čas nevedeli rozhodnúť, ktorá to asi bude. A potom ujo Ness prekvapil čitateľa ešte viac a ukončil to tak, akoby vás nikdy v živote nenapadlo. Takže tu môžete očakávať naozaj čokoľvek a nikdy neviete, ako to bude. Skvelým spestrením bolo to striedanie pohľadov a hlavne to, že nám naozaj ponúkol akýsi náhľad do života tlkotov, do toho ako fungujú a ako vlastne premýšľajú. Práve toto je podľa mňa pre čitateľov veľmi zaujímavé, pretože majú možnosť spoznať nielen tú "dobrú" stranu, ale aj protivníka (aj keď to je tu relatívny pojem, keďže táto kniha má veľmi ďaleko stereotypu dobro-zlo). A práve táto komplexnosť robí príbeh takým zaujímavým - nikto nie je úplne dobrý a nikto úplne zlý, každý mohol spraviť niečo zlé a bojovať za správnu vec alebo proti správnej veci, ale vyslovene nikto nebol ten dobrý, ten hrdina. To je hlavný dôvod, prečo má Ness s touto sériou u mňa taký obrovský obdiv - nemáme dve strany, máme proste ľudí, mám chyby, máme ozajstnú ľudskosť a všetky problémy a nemáme žiadneho všemocného hrdinu, ktorý zachráni svet. Len obyčajných ľudí.  Podľa môjho názoru skončil celý ten konflikt veľmi zaujímavo a hlavne prekvapivo, pretože množstvo vecí ste nemali šancu predvídať. Celkové rozuzlenie príbehu bolo veľmi premyslené a nečakané a miestami dosť smutné, pretože očividne pri vojne sa počíta so stratami, ale som s koncom dosť spokojná, pretože autor úžasne ukázal, čo môže vojna a chamtivosť spraviť s ľuďmi a že stále je nádej na lepší život, šanca na mier, na čokoľvek a hlavne, ako veľmi sa ľudia dokážu zmeniť, keď sú medzi rozdielnymi skupinami. Za mňa je to ďalšie Nessove geniálne a epické dielko, ktorým rozhodne nesklame žiadneho čitateľa.

Sme také smutné tvory. Sme takí slabí, že musíme pokaziť všetko dobré. Nepostavíme nič bez toho, aby sme to nakoniec nezrúcali. 

Dystopia ako žáner u mňa už vyšla z módy, nebaví ma to, ako kedy a práve preto som sa obávala ísť do tejto knihy. Lenže Ness je majster svojho slova a dokáže vás zaujať aj nákupným zoznamom, takže ak máte podobný problém ako ja, nezúfajte. Patrick Ness je špičkový autor a naozaj vás chytí a nepustí aj touto sériou, pretože aj keď dystopia ponúka veľa príbehov a možností, som si takmer istá, že niečo takéto ste ešte nečítali. Takže moje posledné slová sú, aby ste dali šancu aj tejto sérii, pretože je to neuveriteľne napísané a premyslené a brutálne akčné.


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart
Vy si môžete záver Toddovho a Violinhu príbehu prečítať TU

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára