streda 28. augusta 2019

My deti zo stanice Zoo


Autor: Christiane F. 
Originálny názov: Wir Kindern vom Bahnhof Zoo
Počet strán: 296
Rok vydania: 2015
Vydavateľstvo: Premedia

Kniha zachytáva príbeh mladej tínedžerky v Západnom Berlíne v druhej polovici sedemdesiatych rokov, keď na scénu vtrhli tvrdé drogy, s ktorými mala skúsenosti už ako trinásťročná. Vznikla v spolupráci s dvoma nemeckými novinármi a toto už klasické dielo svojho žánru dodnes nestratilo nič na aktuálnosti. Christiane sa v centre mládeže už v dvanástich dostala k hašišu, na diskotéke sa v trinástich prepracovala k tvrdým drogám a skončila na heroíne. Jej matka dva roky netušila, že užíva drogy a zarába si na ne prostitúciou, ktorej sa nevyhlo takmer žiadne dievča s podobným osudom. Je to zároveň príbeh bezradnej spoločnosti, ktorá si s drogovo závislými deťmi nedokázala vo svojej dobe poradiť a mnohé z prípadov skončili tragicky.

Mám rada knihy o drogách. Vždy ma zaujímali osudy ľudí, ktorí na drogách skončili a tento príbeh je autobiografiou dievčaťa, ktoré na heroíne skončila ako trinásťročná, no vtedy už mala asi štrnásť. A poviem vám, toto bolo teda veľmi zaujímavé čítanie.

Christiane bola normálne dieťa, ako sme boli kedysi my všetci. Problém bol ten, že žila na mieste, kde bolo totálne všetko zakázané, takže ako dieťa sa väčšinu času nudila. Neskôr do toho prišli problémy doma, rozvod rodičov a sťahovanie sa. Takže musela začať úplne nový život v neznámom meste, v neznámej škole s úplne neznámymi ľuďmi, medzi ktorých moc nezapadala, keďže bola dievča z dediny a poznala hry, pri ktorých sa jej mestské deti vysmiali. A tak sa začala kamarátiť s Kessi, dievčaťom z jej triedy, ktoré obdivovala a chcela byť ako ona. A po tom všetkom začala chodiť do centra mládeže, na diskotéky, do klubov, kde boli pofidérne partie, ktoré skúšali všetko nové. A tým novým boli práve drogy. A viete, každý človek chce niekam zapadnúť a niekam patriť, mať kamarátov a cítiť sa cool a hlavne v tej dobe to tak bolo. A tak Christiane začala len s tabletkami a hašišom.

Pomaly som sa to naučila: buď máš nad druhými moc, alebo oni majú moc nad tebou. 


A potom prišla puberta. Viete, tá typická puberta, keď chcete všetko vyskúšať, všetko zažiť, porušovať pravidlá. Prišli prví chlapci a potom aj prvý heroín. To už pokračovalo ďalej a skončilo pri prostitúcii. Táto knižka je skvelou výpoveďou človeka, ktorý tie drogy okúsil a pekne ukazuje, čo drogy s človekom spravia, aké myšlienky a pocity ho posadnú a ako hrozné to je, keď má feťák absťák. Uvidíte, ako to autorku zničilo a ako sa z pekného dievčaťa s budúcnosťou v priebehu niekoľkých týždňov stala obyčajná troska, ktorej život doslova závisí od jedného pichnutia. Čo viac vám poviem. Bolo to naozaj hrozne zaujímavé čítanie a ak máte možnosť, tak tomu určite dajte šancu. Myslela som si, že keď to má skoro 300 strán, tak to bude miestami aj celkom nudné, ale to nebolo vôbec. Práve naopak, stále ma zaujímalo, čo bude s Christiane ďalej, či pôjde odvykať, či sa z tých drog niekedy dostane a bude žiť normálny život. Teda aspoň tak normálny, ako sa s takou minulosťou dá. V knižke sa takisto objavili zápisky Christianinej matky, ktorá dosť dlho nevedela, že jej dcéra je na drogách. Tie ma až tak moc nebavili, takže to je asi jediné mínus. Takisto v knihe nájdete aj fotky podaktorých Christianiných kamarátov z partie a  aj to, ako dopadli.

Nerozmýšľala som. Nad ničím. Nič som nevnímala. Bola som zaujatá len sama sebou. A pritom som nevedela, kto vlastne som. Niekedy som ani nevedela, či vôbec ešte žijem. 

Som rada, že som sa k tejto knihe dostala a mala možnosť si ju prečítať. Autorka má u mňa uznanie za to, že to dokázala takto porozprávať, aj keď to muselo byť dosť ťažké. Podľa mňa je toto skvelá kniha, ktorá by sa mala dať do rúk hlavne dnešnej skvelej mládeži, aby si aspoň trochu uvedomili, čo robia a dostali rozum. Najsmutnejšie na tej dobe bolo to, že si s tým spoločnosť nevedela dať rady. Keby to bolo inak, určite by sa zachránilo viac drogovo závislých a ušetrilo by sa viac životov. Toto je však jeden silný príbeh, ktorý si naozaj skúste prečítať. Alebo ak chcete niečo podobné, tak skúste Tovar od Tatiany Melasovej, to je takisto skvelá kniha. Za mňa určite palec hore za toto.

2 komentáre:

  1. Myslím si, že tejto knihe dám aj šancu takže si ju píšem na svoj zoznam kníh, ktoré si chcem kúpiť :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Určite daj, rozhodne je to silné a zaujímavé čítanie :)

      Odstrániť