utorok 9. júla 2019

Tisíc dokonalých tónov


Autor: C. G. Drews
Originálny názov: A Thousand Perfect Notes
Počet strán: 200
Rok vydania: 2019
Vydavateľstvo: Slovart

Emóciami nabitý príbeh o tom, ako sa vášeň môže zmeniť na posadnutosť. Beck nenávidí svoj život. Nenávidí svoju násilnícku matku. Nenávidí svoj domov. A zo všetkého najviac nenávidí klavír, na ktorom ho matka núti hrať každú hodinu každého dňa. Nikdy nebude hrať tak ako ona – predtým, než náhla choroba ukončila jej kariéru a premenila ju na zlomenú a zatrpknutú bytosť. Ale Beck je príliš vydesený na to, aby sa vzoprel svojej matke a povedal jej, že jeho vášňou je skladanie vlastnej hudby, pretože aj najmenší náznak rebélie by sa mohol skončiť násilím. Keď Beck stretne August, uletené dievča plné života, energie a optimizmu, začne sa v ňom prebúdzať láska a zrazu vidí spôsob, ako uniknúť svojej bolestivej existencii. Odhodlá sa však nasledovať hlas svojho srdca? 


Autorku tejto knihy určite nepoznáte ako autorku, ale určite vám niečo hovorí ako blogerka a bookstagramerka Paperfury, ktorej koníčkom a snom je písanie kníh. Oplatí sa však dať šancu aj neznámemu menu, ktoré pôsobí len na internete? Moja odpoveď znie áno.

Ani neviem, kde začať. Asi len, že vitajte v Beckovom živote, ktorý sa na prvý pohľad zdá, ako dokonalý, ale v skutočnosti má od neho veľmi ďaleko. Beck je veľmi sympatický pätnásťročný chlapec, ktorý je dosť utiahnutý, ale zároveň veľmi citlivý a starostlivý. A hlavne je hudobníkom, konkrétne klaviristom, ktorým však byť nechce. Beck bol pre mňa veľmi zaujímavou postavou, nie len pre jeho mladý vek, ale aj pre to, akým človekom vlastne bol. Joey bola jedno milé, zlaté dievča, s ktorým bola ohromná sranda a August bola parádne trafená, ale zato taktiež neskutočne zaujímavá a obdivuhodná postava. Postavy toho príbehu boli neuveriteľne realistické a komplikované a úžasne vykreslené. Po celý čas som sa dokázala vžiť do Becka, súcitiť s ním, prežívať s ním všetky strasti aj slasti, ktoré mu život priniesol. Tieto postavy v sebe mali obrovský život, obrovský potenciál, každý bol niečím výnimočný alebo odlišný a tá rôznorodosť priam sršala zo stránok tejto knihy. K Beckovej matke sa ani nejdem vyjadrovať, pretože každý sám posúďte, čo si zaslúžila. Bolo od nej nefér chcieť od svojho dieťaťa, aby plnilo jej sen, bola príliš namyslená a povýšenecká a myslela si, že kvôli menu sa z nej všetci poskladajú. A samozrejme, podľa môjho skromného názoru patrila na psychiatriu.

Život je nanič. Je krutý a nespravodlivý a vždy vám podkopne nohy. Roztrhá vaše sny na kúsky a napľuje vám ich do tváre. Keď má niekto pätnásť, začne mu dochádzať, že horkosť nikam neodíde a že život bude vždy chutiť ako piliny. 


Táto knižka ponúka jeden krásne napísaný príbeh, ktorý v sebe nesie niečo úžasné aj tragické zároveň. Je to príbeh o hudbe. Nie len o láske k hudbe, ale zároveň aj nenávisti k nej. Toto je jeden silný príbeh o krutej a skľučujúcej láske, o utrpení malého chlapca, o tom, čo sa deje za zatvorenými dverami, o obrovskom a odpornom a krutom násilí, ktoré vám naženie slzy do očí. Zároveň však táto perfektná knižka ukrýva úžasnú súrodeneckú lásku, šťastie a priateľstvo, hudbu a dušu a je to napísané úžasne poeticky, takže budete hltať každé autorkino slovo. Často krát som chcela plakať, ale nemohla som, pretože to bolo tak smutné a tragické, ale na druhú stranu prekrásne a dojímavé a plné šťastia a nádeje a snov a ešte väčšej nádeje. A budete sa cítiť ako na kolotoči emócií, lebo nebudete vedieť, či plakať alebo sa smiať. Autorka ukázala neskutočný talent, pretože je veľmi náročné písať o hudbe a láske k nej. Alebo nenávisti. Na to, aby ste to dokázali takto bravúrne napísať potrebujete zažiť a mať skúsenosti s hudbou a hraním na nejaký nástroj. Potrebujete vedieť, čo všetko človek musí obetovať pre takýto obrovský a ťažký sen, koľko sa človek narobí a natrápi, aby bol spokojný so svojou prácou. A Beck bol perfektnou ukážkou tohto všetkého. Autorka tu totiž zaryla hneď do niekoľkých smutných a ťažkých tém - násilie, psychická a fyzická šikana, alkoholizmus, všetka tá obeta a čas, ktorý je potrebné venovať takému to koníčku. Tento príbeh ukazuje obrovskú nádej a ľudskú vytrvalosť, množstvo sebazaprenia, ale aj úžasnú dobrotu ľudí a tiež to, že výstrednosť a šialenosť nemusí byť hneď zlá vlastnosť, alebo takýto človek nemusí byť zlý. Toto bolo tak brutálne, realistické a v niektorých častiach tak kruté a surové. Zlomí vám to srdce, utrpenie Becka a Joey vám zlomí srdce. Z tejto knižky sa len veľmi ťažko spamätáte.

"Stojíš za viac než tisíc dokonalých tónov." 

Táto maličká edícia Slovartu, práve to sú knihy, ktoré vás majú čo naučiť, ktoré vám majú čo ponúknuť, ktoré vám ukážu iný pohľad na svet a na život a na ľudí. Práve tieto knižky rýpu rovno do živého a ponúkajú príbehy o veciach, ktoré sa stali v spoločnosti tabuizovanými. Tisíc dokonalých tónov vám ukáže, aké to je niečo milovať, ale zároveň to aj nenávidieť, aké je niekedy ťažké nasledovať svoje sny a aké úžasné je nájsť nečakaného priateľa, ktorý vás aspoň na chvíľu vytiahne z vášho trápenie. Toto je jednoznačne jeden z najsilnejších a najkrajších príbehov, aké som kedy čítala a preto by ste si to mali prečítať aj vy. Ja sa idem teraz len modliť, aby u nás vydali aj druhú autorkinu knihu.


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart
Vy môžete (MUSÍTE!) Beckov príbeh spoznať TU

4 komentáre:

 1. Som taká nesmierne rada, že sa ti kniha páčila. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Krásne a výstižne napísané.:) Knihu som nedávno prečítala a wau... dokázať tak nedusivo, citlivo a stručne spracovať toľko ťažkých tém sa len tak nevidí.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem :) Úplne súhlasím, skvelý emocionálny zážitok :)

   Odstrániť