štvrtok 20. júna 2019

Mlčať je zlatá rybka


Autor: Annabel Pitcher
Originálny názov: Silence is Goldfish
Počet strán: 328
Rok vydania: 2019
Vydavateľstvo: Slovart

Nová skvelá kniha od Annabel Pitcher je príbehom Tess Turnerovej. Je to obyčajné pätnásťročné dievča, trochu introvertné, s miernou nadváhou. Žije navonok bezproblémový život v milujúcej rodine, hovorí a robí veci tak, aby uspokojila rodičov, učiteľov, všetkých. Až kým jedného dňa nezistí niečo, čo obráti jej svet naruby. Ocko nie je jej skutočný otec. V šoku prestane rozprávať, obrní sa múrom mlčania a rozhodne sa na vlastnú päsť odhaliť tajomstvo svojho pôvodu. Na tejto strastiplnej ceste odhalí veci, ktoré môžu viacerým ľuďom zničiť život. Jediný priateľ, ktorý po celý ten čas verne stojí po jej boku, je detská baterka z pumpy v tvare zlatej rybky...

Annbel Pitcher je medzi slovenskými čitateľmi pomerne známe meno, keďže jej predtým vyšli už dve knihy - Kečupové oblaky a Strieborný lev na oblohe - a obe si získali priazeň čitateľskej verejnosti. Čo teda môžete očakávať od jej tretej knihy? 

Príbeh rozpráva pätnásťročná Tess, ktorá je tak trochu introvertka a v živote sa jej stala udalosť, vďaka ktorej zrazu mlčí. Nikto nevie prečo. Pre mňa Tess vôbec nebola sympatická hrdinka. Pripadala mi hrozne detinská, mala 15, čo už by človek mal byť aspoň trošičku vyspelý, ale ona sa správala akoby mala 4 či 5 rokov. Nedokázala sa postaviť za svoj názor, nedokázala vyjadriť svoj postoj, bála sa všetkého, s čím by nesúhlasili jej rodičia, bola proste taký poslušný psík. V hlave mala ten vzdor a nahovárala si blbosti, ale v skutočnosti aj tak spravila to, čo chceli iní. Jej otec mi neskutočne liezol na nervy - taký ten typ, čo sa zakaždým len vyťahuje, má potrebu byť najlepší, klame, len aby dokázal, že je najlepší, vymýšľa si úspechy a je ponorený len v sebe a svojich ambíciách, ktoré nemajú žiadny úspech, lebo proste v niečom nie je dobrý, ale neprizná si to. Stále sa tvári ako dokonalý človek a chce, aby sa všetci tak správali. Hrozne mi liezol na nervy tým, ako riadil Tessin život, ako ju nútil robiť veci, ktoré ju ani reálne nezaujímali, len preto, aby si on mohol niečo dokazovať. Neznášam takých ľudí.

Sedím uprostred vlastného ticha, bránim sa pravde, na ktorú by som dokázala zabudnúť v prípade, že ju nebudem musieť vyrieknuť nahlas. 

Touto mojou kritikou postáv nechcem povedať, že tá kniha bola zlá. To práveže nebola, aj napriek tomuto všetkému. Malo to veľmi zaujímavý námet a hlavne to nieslo veľmi dôležité posolstvo. Teda, minimálne ja som ho tak z toho príbehu pochopila. Autorka krásne ukázala ako to v dnešnej spoločnosti chodí, ako každý nosí masky, ako na prvý pohľad milý človek môže byť presný opak, ako je mladý človek už v škole súdený za to, čo nosí a ako vyzerá. A druhá strana mince je práve Tessine vnútro, jej myšlienky a pocity a pohľad na svet. V tomto prípade autorka chcela poukázať na to, že každý sme nejaký, všetci sme odlišní, odlišne vnímame rôzne problémy, svet, odlišne sa vyrovnávame s rôznymi situáciami a po celý ten čas sa snažím naplniť očakávania ostatných ľudí (rodičov, učiteľov), len aby boli na nás hrdí, namiesto toho, aby sme robili to, čo chceme my a boli na seba hrdí my sami. Videli sme, aký vplyv má naše okolie na život, koľko toxických ľudí sa okolo nás motá a ani o tom nevieme. Práve v tomto ohľade bola pre mňa Tess veľmi zaujímavá osobnosť, pretože autorka ju spravila neskutočne odlišnou a svojskou a pokúsila sa ukázať čitateľom, aby takýchto ľudí neodsudzovali. Príbeh ma bavil, bavilo ma byť v Tessinej hlave a sledovať, ako všetko vníma, ale úprimne? Čakala som od toho mlčania nejakú traumu alebo hrozný zážitok, čosi, čo bude mať fakt obrovský vplyv na jej život a nie takú hlúposť, ktorá tam bola. Prišlo mi to, že autorka mala fantastický nápad na príbeh, ale tak úplne nevedela prísť na hlavnú zápletku, tak tam dala taký dôvod, aký dala. Ale koniec sa mi veľmi páčil, hlavne tá situácia v škole, ktorá nastala. 

"Kedy ľudia prestali túžiť po obyčajných veciach? Po nedeľnej grilovačke, po prechádzke v parku, po obyčajnom zamestnaní za priemerný plat, z ktorého si môžu dovoliť jednu dovolenku za rok, na ktorú sa budú úprimne tešiť? Kedy sa z nich stali chamtivci, ktorí chcú stále viac a viac?" 

V konečnom dôsledku je môj názor teda aký? Mám strašne protichodné pocity, čo sa tejto knihy týka. Príbeh a hlavná zápletka boli dosť slabučké, ale to posolstvo a ten štýl, akým to bolo napísané boli brutálne silné a zaujímavé. Čítalo sa to neskutočne dobre a rýchlo, malo to krásne myšlienky a silnú hlavnú pointu, pretože príbehy tejto autorky sú len také. Takže áno, táto kniha stojí za prečítanie, ale zaujme skôr mladšie vekové kategórie (tak 12-16 rokov), pretože si možno prechádzajú takým istým obdobím. Pre ostatných to však môže byť oddychové čítanie na zamyslenie, pretože naozaj to ponúka realistický obraz dnešnej spoločnosti a správania ľudí. 


Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Slovart
Vy môžete príčinu Tessinho problému zistiť TU

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára