štvrtok 6. júna 2019

Knižné a fan boxy - oplatí sa?

Som si istá, že ste už všetci počuli alebo ste zazreli, niektorí aj vyskúšali fenomén s názvom knižné boxy, ktoré v posledných rokoch zaplnili všetky sociálne siete a hlavne bookstagramerov. Asi najznámejšie sú FairyLoot a Owlcrate, ale môžete nájsť obrovské množstvo ďalších, napr. taký Whimsify, Gobstone Alley, LootCrate a dokonca aj česi majú teraz Book Boom Box (dúfam, že si to dobre pamätám). Na fotkách, ktoré vídate vyzerajú tieto boxy veľmi pekne a neskutočne lákavo a som si istá, že mnohí z vás si daný box hneď vyhľadali a pozreli cenu - a ostali trpko sklamaní, koľko veľa za to pýtajú. Rozhodla som sa vám teda trošku pomôcť pri rozhodovaní a povedať vám nejaké plusy a mínusy týchto boxov a potom už musíte sami posúdiť, či sa vám to oplatí a či vám to naozaj stojí za tie peniaze. Snáď vás tento článok presvedčí/nepresvedčí o kúpe.
Pre tých, ktorí nevedia alebo sa s tým nestretli, tak knižný box je krabica plná všelijakých vecí týkajúcich sa kníh alebo danej knihy a môžete tam nájsť všelijaké veci od výmyslu sveta - hrnčeky, magnetky, sviečky, nápoje, figúrky Funko Pop, odznaky, dokonca aj čiapky alebo fľaše na vodu a v niektorých prípadoch aj tričká alebo iné veci, ktoré môžete ponosiť. Knižné boxy sú ale také, ktoré zaručene obsahujú knihu, zatiaľ čo fan boxy sú len zamerané na nejaký fandom, napr. Harry Potter a tá krabička obsahuje len veci týkajúce sa Harryho a nie je tam kniha, ale skôr zberateľské vecičky pre fanúšikov. Ja osobne som vyskúšala 3 - FairyLoot (viackrát), Gobstone Alley (Harry Potter) a V znamení ametystu, ktorý vytvorila samotná Majka k jej príbehu.

Mínusy: 

 • cena - taký FairyLoot sa pohybuje niekde okolo 40-45€, Gobstone Alley ma stále 42€, ale väčšina je tak od 40-50€, možno viac, netuším, ale rozhodne je to dosť za takú krabičku. Keď si však porovnáte cenu individuálnych vecí od tých, ktorí im to tvoria, tak zistíte, že by vás to vyšlo oveľa viac, ak by ste si veci kupovali samotne (skúšala som to nájsť). 
 • nechcené veci - tieto boxy sú zamerané väčšinou na danú tému, napr. sci-fi, kde dostanete veci z viacerých kníh a sérií, nejakú sci-fi novinku s podpisom autora alebo podpis kartou, ale mnohokrát môžete dostať vecičku podľa knihy, ktorú ste nečítali, nedajbože ste o nej nepočuli. Preto je dobré, že FairyLoot píše, ktorých kníh sa tie veci budú týkať, takže si ľahšie vyberiete. 
 • nepotrebné veci - často tam zahrnú veci, ktoré absolútne nevyužijete. V mojom prípade tam dali napríklad nášivku Hunger Games, len kde si takú veci prišijete? Alebo v augustovom pirátskom boxe dali takú akoby vlajku s citátom na zavesenie, ale kde to využijete, keď si to nemáte kam zavesiť? Také veci môžete len niekomu darovať, kto ich reálne využije. 
 • chybné produkty - v poslednom čase som videla, že sa im stáva, že sa pomýlia v nejakom citáte, ujde im písmenko alebo čo. Áno, sme ľudia, robíme chyby atď., ale keď som už taká veľká firma, tak si to skontrolujem, no nie? Ale aspoň potom posielajú druhú opravenú vec. Ale chápete, keď sa na niečo proste tešíte a príde vám to pokazené. 
 • papierové plagáty/art printy - proti tomuto nič nemám, mne sa tieto veci páčia, ale už sa stalo, že ich tam dali až príliš veľa. V niektorom boxe (videla som to na Instagrame) sa stalo, že tam zahrnuli hrozne veľa art printov a plagátikov a papierových blbostí, len aby splnili ich normu, že v boxe bude 5-7 vecí. Ale podľa mňa je zbytočné dať peniaze za to, keď vám príde kopa plagátov alebo art printov, namiesto tých 5 až 7 využiteľnejších vecí. 
Plusy: 
 • špeciálne vydanie knihy - v poslednom čase sa aj FairyLoot aj Owlcrate prišli s tým, že nejako upravili knihu - spočiatku trošku menili obálku, zmenili farbu nápisu atď., teraz už FairyLoot dáva rôzne farebné strany a mnohokrát aj podpísanú knihu. A to je veľká radosť pre knihomoľa mať farebné strany. 
 • veci, ktoré využijete v bežnom živote - mnohokrát box obsahoval aj veci ako tričká, šialky, čiapky, čaje alebo horúcu čokoládu, zásteru na varenie/pečenie, tašky a augustový mal dokonca takú tú super umelú fľašu na vodu. Toto sú veci, ktoré nepoužívate pri čítaní kníh, ale aj pri bežných činnostiach. Ja napríklad v zime tú čipaku nedám dole z hlavy, pretože je absolútne super. A teraz je mojou obľúbenou vecou aj tá fľaša na vodu, ktorú taktiež nepustím z ruky. 
 • bonusové produkty - často v boxe nájdete okrem tých 5-7 vecí aj nejaké pridané bonusové vecičky. Či už to je nejaká záložka k danej knihe, odznak alebo promo veci ku knihe, ktorá ešte len vyjde, čiže máte k základnej výbavičku aj niečo plus. Dokonca pri augustových boxoch FairyLootu dali súťaž o tričká - náhodne dali do niekoľkých boxov takú kartu, ktorá zaručuje tričko a pár šťastných to muselo odfotiť a poslať im a oni im na oplátku ako výhercom poslali ich originál FairyLoot tričko. 
 • zberateľské veci - niektoré boxy, napr. Gobstone Alley zahŕňajú v každom boxe jednu vecičku, ktorá sa dá zbierať pri každej kúpe. GA majú také tie staršie HP karty na vymieňanie, čo vyšli ešte niekedy s prvým filmom. Tiež som videla, že nejaký iný HP box dávajú recepty na nejaké HP maškrty. 
 • výročné/narodeninové boxy - niektoré firmy vytvárajú aj špeciálne boxy, keď oslavujú rok alebo sú Vianoce. Gobstone Alley napríklad od obyčajného boxu, len s témou Vianoc zahrnuli viac vecí za rovnakú cenu - boli tam tuším až 2 tričká a aj sveter a čiapka + všetko ostatné, čo tam ľudia očakávali. A GA majú aj špeciálny adventný kalendár, ktorý si je ale potrebné kúpiť zvlášť. 
Toto je asi všetko, čo ma napadlo. Ak zvažujete kúpu, tak do toho podľa mňa choďte. Počkajte si však na tému, ktorá vás bude naozaj zaujímať a potom nehrozí, že by ste boli sklamaní. Ja som si vždy kúpila len taký, čo ma fakt zaujímal a zatiaľ som sklamaná nebola. Navyše, za pokus nič nedáte, takže ak váhate, tak to rozhodne skúste. Mňa tieto krabičky hrozne bavia, pretože ja rada zbieram rôzne knižné veci a navyše tie sviečky väčšinou krásne voňajú. Dodanie síce trvá dlhšie, keďže to ide zo zahraničia, ale všetko mi zatiaľ vždy prišlo v pohode a navyše to môžete dennodenne sledovať a vidieť, kde sa vás balíček práve nachádza. Podľa mňa sú tieto boxy skvelým spestrením a celkom dobrou propagáciou nejakej novinky. Nájdete aj knihy, o ktorých ste predtým nikdy nepočuli a môžete si ich totálne zamilovať. Ak chcete, tak pre lepšiu predstavu si pozrite moje unboxingy: FairyLoot - september 2017 a Gobstone Alley - jún 2018.

2 komentáre:

 1. Veľmi zaujímavý článok, pekne si to zhrnula.:) Dostať nejaký box, ktorý ti fakt sadne, musí byť super... Ale nič pre mňa. :D Ako sa poznám, určite by som väčšinu obsahu nevyužila a nerada zbieram zbytočné veci (nie to ešte za toľké peniaze).:D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem :) Ja som zberateľ, takže mňa také blbosti vždy potešia, ale úplne to chápem, nie je to pre každého a zas preháňať to nemôžem ani ja, keďže nejaký box nie je mojou prioritou :D

   Odstrániť