streda 26. júna 2019

Horiaci labyrint


Autor: Rick Riordan
Originálny názov: The Burning Maze
Séria: Apolónov pád
Diel: tretí
Počet strán: 408
Rok vydania: 2019
Vydavateľstvo: Fragment

Kedysi mocný boh boh slnka Apolón, teraz však pubertiak Lester Papadopoulos, pokračuje v náprave svojich chýb. A Zeus mu to dáva riadne vyžrať. Poslal ho oslobodiť päť pradávnych zdrojov proroctiev z moci troch diabolských rímskych imperátorov. Navyše dopustil, aby si ho zotročilo svojhlavé polobožské dievča menom Meg! S pomocou priateľov sa Apolónovi podarilo prežiť prvé dve skúšky. Lenže teraz musí s Meg vstúpiť do zradného labyrintu a nájsť tretieho imperátora, ktorý je priamym zosobnením vraždenia, mučenia, šialenstva výstredností. Vyhnaného olympského boha čaká ten najbiednejší, najtrápnejší a najstrašnejší týždeň v jeho viac ako štyritisíc rokov dlhom živote!

Rick Riordan ešte očividne nekončí s dobrodružstvami polobohov. Preto je tu pokračovania Apolónovho príbehu, ktorý uchvátil mnohých čitateľov a myslím si, že určite stojí za to, aby ste sa naň aspoň pozreli. Čo si pre nás Rick pripravil v treťom pokračovaní?

Znovu sa stretávame s naši drahým bývalým bohom Apolónom, ktorý má pred sebou ďalšie obrovské dobrodružstvo a v rámci možností aj stretnutie s dávnym nepriateľom, ktorý si s ním túži vyrovnať účty. Lenže Apolón a Meg potrebujú pomoc a nie hocijakú - čitateľ bude maž znovu možnosť stretnúť staré známe postavy z Rickových predchádzajúcich príbehov. A môžete mi veriť, keď poviem, že to s nimi bude poriadne divoká jazda. Samozrejme, budeme mať možnosť spoznať aj nové postavy a hlavne nových nepriateľov, ktorí tam spravia pekne dusno. Rickove postavy si človek vždy zamiluje, pretože ich robí neskutočne vtipnými, zaujímavými a hlavne nedokonalými, takže nečakajte, že sa im všetko podarí na prvý raz alebo že nebudú robiť chyby, pretože v tomto príbehu je chýb vinou postáv dostatočne. Takže dostanete len úžasnú rôznorodosť a komplexnosť.

Bohužiaľ, videl som desiatky tisíc ľudských smrtí. Máloktorá mala nejaký zmysel. Väčšina bola predčasná, nečakaná, nedôstojná a prinajmenšom trochu trápna. Ľuďom, ktorí si zaslúžili zomrieť, to trvalo celú večnosť. Tí, ktorí si zaslúžili žiť, obyčajne odišli príliš skoro. 


S labyrintom sme sa stretli už v Percym Jacksonovi, ktorý taktiež musel prekonať určité nástrahy, ale Apolón musí zachrániť pradávne orákulum, ktoré má v moci ďalší z imperátorov. Samozrejme, že sa mu v tom snaží zabrániť veľké množstvo ľudí a čakajú ho, nie vždy milé, prekvapenia. Musím povedať, že toto bola z tejto série asi najakčnejšia kniha. Pri minulej knihy som sa vyjadrila, že neviem, o čom bude autor naďalej písať, ale veľmi som sa mýlila. On má totižto obrovskú fantáziu a tejto knihe dal neskutočný život a obrovskú akciu, ktorá nás sprevádzala celým príbehom. Neustále sa niečo dialo, neustále bojovali, niekoho hľadali alebo plánovali, vymýšľali alebo zachraňovali, či už iných alebo samých seba. Takisto sme mali možnosť dozvedieť sa o ďalšom imperátorovi a poviem vám, že ten zatiaľ vyzerá najkrutejšie a najhroznejšie. Páčil sa mi však celý ten príbeh, ktorý ho sprevádzal. Oceňujem všetky tie postupné odhalenia a tajomstvá, plány a intrigy. A poviem vám, že na konci sa máte na čo tešiť, pretože vás to úplne zlomí. Nerozumiem, ako mohol byť Rick taký bezcitný a spraviť čitateľom práve niečo takéto. Bolo to kruté a bezcitné a chcelo sa mi totálne plakať, takže dúfam, že to nejako obíde a v ďalšom pokračovaní sa to všetko napraví. Ako sme pri Rickových knihách zvyknutí, nechýbal tomu ani ten jeho skvelý svieži humor, takže trišvrte knihy sa budete neskutočne baviť a potom vás to zlomí a budete chcieť tú knihu hodiť o zem a zabudnúť, že ste niečo také čítali. Dobrá práca, Rick!

Bolesť je zaujímavá vec. Myslíte, že ste dosiahli hranice a horšie mučenie už nejestvuje. Potom objavíte ďalší stupeň agónie. A za ňou ďalší. 

Neviem ani čo vám tu mám odporúčať. Každý pozná Percyho a Bohov Olympu, drvivá väčšina to čítala a tí, čo ste to nečítali, tak to okamžite napravte. Rick ponúka skvelý príbeh plný všelijakých mytologických bytostí a magických schopností, skvelých polobohov, niekedy aj bohov a úžasného živého humoru, ktorý si zamilujete. Apolón je síce trošku slabšia séria ako predchádzajúce, ale rozhodne stojí za prečítanie, pretože autorova fantázia a celý tento svet Percyho Jacksona je nekonečný a ponúka obrovské množstvo možností.


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti Albatrosmedia
Vy môžete prejsť labyrintom TU

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára