piatok 10. mája 2019

Počúvaj nôž


Autor: Patrick Ness
Originálny názov: The Knife of Never Letting Go
Séria: Nespútaný chaos
Diel: prvý
Počet strán: 424
Rok vydania: 2018
Vydavateľstvo: Slovart

Predstavte si, že žijete v Prentissove – meste, kde každý dokáže počuť vaše myšlienky. Predstavte si, že ste ustavične ponorení do otravného myšlienkového mraku – šumu, ktorý spája mysle všetkých obyvateľov mesta a nikdy vás nenechá na pokoji. Pre Todda je to realita, no práve keď už odpočítava dni do trinástych narodenín, objaví niečo nemožné – miesto, kde žiaden šum nie je. Todd tak zároveň nechtiac prenikne k tajomstvám, ktoré mali ostať navždy ukryté, a musí sa aj so svojím verným psom vydať na útek, aby si zachránil holý život. Ako však uniknúť prenasledovateľom, keď vďaka šumu dokážu počuť každú vašu myšlienku?

Poviem vám pravdu, trochu som sa obávala sa pustiť do tejto knihy, pretože predsa len je to autorov prvý počin a bála som sa, že mi to potom zmení pohľad na všetky jeho ostatné knihy. Bála som sa zbytočne. Práve naopak, bola som veľmi milo prekvapená a očarená, ale o tom potom. 

Našou hlavnou postavou je Todd, posledný chlapec v Prentissove, ktorý nie je mužom. Zatiaľ. Lenže potom sa začnú diať nejaké veci a zrazu už nás nezaujíma, prečo je Todd posledný chlapec a ako sa stane mužom. Potom vás už zaujíma všetko ostatné a vy len hľadáte a hľadáte a hľadáte odpovede na otázky spolu s Toddom. Todd je, mimochodom, veľmi sympatický, bystrý a tak obyčajne zvedavý chlapec, ktorý nechce nič iné, len mať kľud a pokoj v živote, občas sa poháda s rodičmi, ale inak život gombička. Až kým postupne nezačne odhaľovať niekoľko tajomstiev a jeho zvedavosť ho dovedie až k akejsi nočnej more, z ktorej niet úniku. K inej postave sa vyjadrím v recenzii na ďalší diel. Všetky postavy však boli parádne prepracované. Vedeli ste si predstaviť ako vyzerajú, vedeli ste ich čítať, vedeli ste, čo od nich niekedy čakať a vedeli ste ich buď mať veľmi radi alebo ich vyslovene nenávidieť za to, čo sú. Ťažko sa mi to tu píše, pretože vám nechcem nič prezradiť. Môžem vám však povedať, že Todd ako postava prejde takou obrovskou zmenou, brutálnym vývojom, mnohokrát spraví veci, ktoré by na začiatku nespravil, ale zároveň si aj zanechá to jeho staré ja, za ktoré si ho spočiatku obľúbite. 

Hluk je hluk iného druhu, pretože hluk v močiari je iba zvedavosť, zvieratá, čo zisťujú, kto ste a či ste pre ne hrozba. No mesto o vás už vie úplne všetko, chce vedieť ešte viac a potom zaútočí všetkým, čo sa dozvedelo, a ostane z vás potom vôbec niečo? 

Tento príbeh je dystopia a ja som tento žáner už vyhľadávať prestala, keďže už to bolo všetko viacmenej rovnaké. Lenže tento ujo, tento bláznivý ujo Ness so všetkým vybabral. On napísal príbeh, ktorý bol obľúbený už vtedy, keď prvýkrát vyšiel, lenže napísal aj príbeh, ktorý si ľudia zamilujú aj teraz po všetkých tých rokoch a všetkých ostatných dystopiach. Chcete vedieť prečo? Pretože prišiel s jednou mega zaujímavou témou, ktorú si veľa autorov nevyberá, pretože asi nevedeli, čo by o tom písali, a zasadil ju do nášho sveta, dal mu históriu, dal mu dôvody, prečo ľudstvo spravilo to, čo spravilo. Tým pádom aj po všetkých tých rokoch to bude pre čitateľa zaujímavé tou svojou úžasnou originalitou, ktorú sa nikto ani len nepokúsil skopírovať. Minimálne ja som sa s ničím podobným ešte nestretla. Zároveň vás však po celý čas drží v obrovskom napätí a zvedavosti, pretože Todd odhaľuje jedno tajomstvo za druhým a aj tak nevie, čo je na tom pravdy. A vy to trpíte spolu s ním, takže je ťažké odvrátiť pozornosť, keď vaše vnútro kričí, aby ste čítali túto knihu a zistili, čo je vo veci a kde sa vyskytol aký problém. Po celý čas bola kniha akčná a napínavá a ja som nevedela, čo mám čakať na druhej strane, zároveň to však bola fantastická ukážka ľudskosti a oddanosti, a toho, že aj keď sa proti vám spikne celý svet, tak treba mať nádej a možno to dopadne úplne inak. Mňa tento milý, zlatý ujo Ness spolu s Toddom a jeho psíkom neskutočne veľmi uchvátil, pretože toto je jedna veľká premyslený časovaná bomba, ktorá neviete, kedy vybuchne. A na konci vás, samozrejme, čaká veľké prekvapenie v podobe cliffhangeru a potom nemôžete robiť nič, len čakať na pokračovanie. Ale stojí to za to, verte mi. Navyše Nessov štýl písania je úžasný, vtipný, svieži a zároveň ponecháva aj slang, ktorý ľudia bežne používali, bude sa vám to čítať veľmi dobre a rýchlo a zamilujete si Todda a ostatné postavy. 

Ale nôž neni iba vec, šak? Je to rozhodnutie, je to niečo, čo urobíte. Nôž hovorí áno alebo nie, bodni alebo nie, zomri alebo nie. Premení vašu voľbu na skutočnosť a už nikdy vám ju nedovolí zmeniť. 

V tejto knihe nájdete naozaj všetko: akciu, priateľstvo, lásku, rodinu, vernosť, oddanosť, tajomstvá, zradu, prekvapenie, smrť, nádej a aj určitú mágiu. Môže sa vám zdať, že táto kniha je chaoticky napísaná, pretože áno, trošku je. Ale to bol autorov zámer, pretože aj Todd má v hlave maličký chaos, ktorý potrebuje pochopiť a spracovať. Na atmosfére knihy však pridávajú ešte aj tie náhodné šumy, ktoré sú hrubo vytlačené a je to geniálne graficky spracované. Nechcem vám toho veľa prezradiť, takže vezmite ju do ruky a čítajte a čítajte. 


4 komentáre:

 1. Tiež môžem túto knižku len a len odporúčať. Naozaj veľmi dobré čítanie ♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja som veľmi zvedavá, ako sa to všetko napokon vyvŕbi a aké bude záverečné rozuzlenie celého príbehu :)

   Odstrániť
 2. Tak ja som na tom tak, že som podobné knihy zatiaľ nečítala, ale možno sa nechám ukecať nato :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Určite to stojí za pokus, pretože Ness je pán spisovateľ a myslím si, že aspoň niečím si ťa získa :)

   Odstrániť