pondelok 20. mája 2019

Nájdi odpoveď


Autor: Patrick Ness
Originálny názov: The Ask and the Answer
Séria: Nespútaný chaos
Diel: druhý
Počet strán: 456
Rok vydania: 2019
Vydavateľstvo: Slovart

Todd a Viola dorazili na koniec svojej cesty, no v Kolíske na nich nečakala úľava ani nádej. Namiesto toho tu narazili na svojho úhlavného nepriateľa, starostu Prentissa. Každý z nich je prinútený žiť iný život: Todd putuje do väzenia a zranená Viola do liečebne. Viola sa onedlho ocitne uprostred nemilosrdnej organizácie zvanej Odpoveď, zatiaľ čo Todda, ktorého donútia stať sa súčasťou starostovho nového utláčateľského režimu, čakajú nemožné rozhodnutia. Obaja sa snažia zlúčiť svoje pochybné činy s tým, čomu v hĺbke duše veria. Dokáže ich viera v toho druhého prežiť napriek chaosu, nebezpečenstvu, nedôvere a zrade?

Prvá časť bola akčná, napínavá jazda o úteku, ale čo nám Patrick prinesie v pokračovaní? Stojí vôbec za to pokračovať? Moja odpoveď znie, že určite áno. 

Todd sa od prvého dielu dosť zmenil, pretože si uvedomil niekoľko vecí, uvedomil si, že nie všetko je čierne a biele, ale stále zároveň zostal v niečom úplne rovnaký a stále si tie niektoré črty chráni. Musel robiť niekoľko vecí, ktoré mu boli proti srsti, musel zistiť, kto klame a musel odhaliť pravdu o všetkom. Ale podarilo sa mu to? V predošlej recenzii som vám sľúbila moje vyjadrenie k Viole, tak nech sa páči. V jednotke sa mi tak úplne nepozdávala, nevedela som, aké pocity k nej prechovávam a či jej verím. Tu môžem povedať, že je v pohode. Ale to je tak všetko. Nepríde mi prepracovaná ako Todd. Miestami mi liezla na nervy, mala dobré aj zlé momenty, ale celkovo ako postava je fajn a vie si ísť za svojím aj cez mŕtvoly. Len chúďa tiež nevie, komu veriť a komu nie. Davy Prentiss je pre mňa veľmi zaujímavou postavou. Nemám ho rada, to nie. Ale keď si porovnáte, kým bol v prvej časti a kým sa postupne stal, tak je to fakt skvelý vývoj osobnosti a charakteru. Staroste Prentiss je stále rovnaký vypočítavý idiot, ktorý silou mocou potrebuje docieliť svoje. 

Pomocné steny zvalili, takže tu je zase len pole a všade sa kopia telá, ktoré sú nahádzané na seba, ale aj popadané po tráve, akoby ich niekto zahodil, muži a ženy a deti, odhodení ako odpad. 

Prvá polovica tejto knihy bola vcelku dosť pomalá. Lenže aj to malo svoj dôvod, lebo pri Nessovi má všetko svoj dôvod. Potrebovali sme sa zoznámiť s prostredím, s novými postavami, zistiť, akí sú a čo chystajú a pri kom stoja a komu veria. Lenže časom sa odhalili práve tváre a pravé plány a potom sa to krásne rozbehlo a vy ste nemohli tú knižku pustiť z rúk. Začali intrigy a sprisahania, taká malá revolúcia, ktorá znovu určite prerastie do niečoho obrovského. Postupne zisťujeme niečo o minulosti, o tom ako to naozaj bolo s Tlkotmi, lenže pritom si stále nemôžeme byť istí, čo je pravda a čo nie. Pretože veliteľ každej strany má svoju pravdu, pretože Todd a Viola neplánovane a nečakane skončia na odlišných stranách tohto konfliktu a musia zistiť, čomu môžu veriť. Je to plné obrovskej manipulácie, zatajovania informácií, podvádzania a presviedčania o jednej pravde z dvoch hľadísk a vy naozaj neviete, ktorá je tá ozajstná a musíte žiť aj naďalej v nevedomosti ako Todd a Viola. A ako to už zvyčajne býva, kde sa dvaja bijú, tretí víťazí a tak sa nám do tejto hry zamontuje strana, ktorú by ste absolútne nečakali a vy neviete, čo očakávať, lebo Ness je kráľ manipulácie a nejednoznačnosti a možno napokon bude všetko úplne inak. Ten koniec nebol síce tak dychberúci ako pri jednotke, ale stále vznikli obrovské otázky, na ktoré snáď nájdeme odpoveď v záverečnej časti, ktorá podľa tohto bude veľmi epická. Patrick Ness je proste pán spisovateľ, ktorý vo vás dokáže vzbudiť všetky emócie, dokáže vás neskutočne zmanipulovať a oklamať, pričom pravda je hneď za dverami, a ku koncu už naozaj neviete, čo máte očakávať, lebo tento ujo má rukáv zaplnený esami. 

Sme tým, pre čo sa rozhodneme. A pre čo sa musíme rozhodnúť. Ničím iným. 

Viete čo sa hovorí o druhých dieloch sérií? Že sú vždy najhoršie z celej série. Ale výnimka potvrdzuje pravidlo a pri Nessovi dvojnásobne. Lebo mne sa táto knižka páčila o trošku viac ako prvý diel. Mohli sme sledovať zrod malej revolúcie, neskôr možno veľkej vojny. Ja som úprimné zvedavá, ako sa ešte niektoré postavy vyfarbia a ako sa veľmi zmenia, keďže znovu budú musieť čeliť neľahkým rozhodnutiam a možno aj svojím vnútorným démonom. Už teraz sa neviem dočkať záveru a toho, čo si v ňom autor pripravil. 


Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Slovart.
Vy môžete pomôcť odhaľovať tajomstvá TU

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára