nedeľa 6. januára 2019

Rok sa s rokom zišiel - 2018 z môjho pohľadu

Ako to už tradične býva, ďalší rok je za nami a do roka 2019 môžeme vstúpiť s čistým štítom. Dúfam, že rok 2018 ste si naplno užili, splnili si čo najviac snov, spoznali nových ľudí, prečítali množstvo kníh a snáď budete mať na čo spomínať. Pre mňa bol rok 2018 všelijaký - boli dobré chvíle, boli zlé chvíle, ale s tým musí človek rátať. Musela som sa rozlúčiť s jedným človekom, ktorý bol pre mňa extrémne dôležitý a poznali sme sa od detstva, prežili sme toho spolu neskutočne veľa, ale žiaľ, občas sa aj takýto ľudia stanú toxickými a vy ste nútení to priateľstvo proste ukončiť, pretože sa posledný rok trápite a vkuse rozmýšľate, čo ste urobili zle, pritom to ani nebola vaša vina. Ľutujem, že som to nespravila už takto pred rokom, pretože by som si ušetrila množstvo zbytočného trápenia. Nuž, ale taký je život a ľudia budú neustále prichádzať a odchádzať. Teraz trošku ku knižnému zhrnutiu - prečítala som dokopy 72 kníh, pričom výzvu som mala na 50, do knižnice mi pribudlo takmer 90 nových kníh, pribudli mi dve nové knižnice a prečítala som veľmi veľa kníh, ktoré vo mne niečo zanechali: Swear on This Life, From Lukov with Love, Cracked Up to Be, Stálo to za to, Daughter of the Pirate King, Si ty normálna?!, Blind Kiss, These Rebel Waves, Sadie, Spolu to zvládneme, Naším nebom bol oceán, Verity...a veľmi veľa ďalších. Jediná vec, ktorú ľutujem je, že som už nemala toľko času na blog ako kedysi, nepublikovala som toľko článkov ako kedysi a za druhú polovicu roka to boli zväčša len recenzia. Hovorím to stále, ale pokúsim sa zlepšiť.

Čo sa týka môjho súkromného života, tak rok 2018 nebol taký dobrý ako 2017, pretože sa pokazilo pár vecí, ale aj tie zlé veci nás niekam posunú, takže netreba z toho robiť tragédie. Prvé tri mesiace sa niesli v znamení toho, že nás všetci strašili o maturite z angličtiny, v škole sme vkuse robili maturitné cvičenia a podobne a cez víkendy som bola viacmenej s kamarátmi, takže v čítaní som sa nejak extra nepohla. Keď už to bolo za nami a s tými testami sme si neboli vôbec istí, tak naša skupina z cestovného ruchu organizovala výlet do Bachledovej doliny na Chodník korunami stromov a do Tricklandie, ktorý dopadol fantasticky. Ak zvažujete Bachledku, tak sa na to určite dajte, pretože to bolo niečo neskutočne prekrásne a magické. Keďže bolo po písomnej maturite, tak nás začali profesori hnať k učeniu sa na ústne, dávali nám všetky maturitné témy, začali nás ich skúšať, takže tieto mesiace sa niesli v tom, aby som si čosi zapamätala z hodín a doma mohla čítať a občas si aspoň vypracovať témy. Ani som sa nenazdala a na dvere klopal máj, kedy som oslávila svoje okrúhle 20. narodeniny - čo sme šli s partiou zase tradične na chatu a trošku sme zrelaxovali. 25. mája sme mali v škole rozlúčku so štvrtákmi (v našom prípade piatakmi) a hneď v ten víkend sme mali triednu chatu (na ktorú som prvýkrát v živote išla), ktorá dopadla na moje prekvapenie dosť dobre a potom sme sa už vybrali na akademický týždeň. Pre mňa tento týždeň znamenal, že som tri dni vkuse len triedila papiere z ekonomiky, čo boli maturitné témy, z ktorých som mala o týždeň maturovať. A pritom som ich ani nemala všetky a podobne. Well played, Naty. Potom prišla tá "obávaná" maturita, ktorá nebol taká hrozná, ako sa spočiatku zdala. Prvý júnový týždeň som zmaturovala a potom som si mohla užívať najdlhšie leto môjho života - a čakať, či ma vzali na vysokú.

Ešte v júni sme sa s kamarátmi vybrali na trojdňový trip do Nórska (články o tom nájdete na blogu), čo bol neskutočný zážitok, ku koncu júna mi prišlo rozhodnutie o prijatí z oboch vysokých a v júli som už mohla nastúpiť na brigádu. Júl sa niesol v znamení toho istého vstávania ako naposledy, až na to, že tento rok mi tá hala a klimatizácia nerobila dobre na oči - celý júl som chodila s totálne červenými očami, takže napokon som pracovala len mesiac, občas som čo-to prečítala a cez víkendy sme s kamarátmi chodili na vatry a festivaly. V auguste sme znovu išli na chatu, síce v menšom zložení ako obyčajne, ale to vôbec nevadilo, pretože aj tak sme sa ohromne zabavili. V auguste som taktiež znovu odletela s kamarátkou do Londýna, čo tak úplne nevyšlo, lebo kvôli jej zdravotným problémom sme sa museli vrátiť o 4 dni skôr, takže sme toho stihli o polovicu menej. September som väčšinu času čítala a na konci septembra sme sa s kamošom vybrali do Nitry skúsiť vysokú školu. Poviem vám, že pre mňa bol tento ďalší nový začiatok dosť ťažký, nechcela som tam byť, nebavilo ma to, ale napokon ma kamoš podržal a po čase aj tá škola nebola taká hrozná. V Nitre sme vyskúšali všetko, čo bolo pri našich rozvrhoch možné a teda videli sme hokejový zápas SPU vs. UKF, ktorý UKF vyhrala, takže sme boli hrdí a súci na oslavu. V novembri sme taktiež skúsili Imatrikulačný ples UKF, čo bolo skvelí, o nejakej pol 4 ráno sme odchádzali parádne vytancovaní s boľavými nohami, ale stálo to za to. V decembri som sa znovu musela viac venovať učeniu kvôli zápočtom, ale nemohli sme si nechať ujsť nitriansky punč na vianočných trhoch a napokon sme ho šli ochutnať aj u nás v Prievidzi, čo dopadlo tak, že sme prišli domov nad ránom. Ale v Nitre chutil lepšie. A napokon prišli Vianoce, ktoré boli plné kníh, oddychu a konečne som sa chvíľu nemusela nič učiť. Silvester som strávila u kamaráta na dome a poviem vám, že to bol jeden z najlepších, pretože sme hrali všetky možné hry a uzatvárali túto skupinu znovu až ráno. Takže áno, veľa vecí sa v tomto roku pokazilo, ale do ďalšieho som vstupovala s novou nádejou a nadšením. Uvidíme, čo prinesie.

Vrátim sa naspäť k blogu a knihám. Čo očakávam v 2019? Sama neviem. Nastavila som si výzvu na 60 kníh, určite očakávajte články typu Najočakávanejšie knihy roku 2019 a Hitparádu kníh 2018 a to už pravdepodobne v najbližších dňoch. Taktiež by som chcela tento blog nejako oživiť, takže určite budú nové Odporúčania, mala by som nafotiť aj Kúzelnú knihovníčku a pokúsim sa napísať články, ktoré mám zaznačené na papieri už dobré dva roky, ale stále som ich nenapísala. Teraz začiatkom roka očakávajte tiež recenzie na knihy Na konci naozaj obaja umrú, Polnočný klenot a Zámok v oblakoch. Mám prichystaný aj článok o knižných boxoch, akési plusy a mínusy tých, ktoré som skúsila a či sa vám oplatí do toho investovať peniažky. Úprimne vám neviem povedať, či to stihne za túto prvú polovicu januára, lebo mojou hlavnou prioritou sú teraz skúšky, ale ak ich spravím na prvýkrát, tak toto všetko môžete po 17. januári očakávať. Dúfam, že letný semester nebude taký divoký ako bol ten zimný a stihnem viac vecí. A napokon vám môžem len zaželať všetko dobré do nového roka, robte čo vás baví, skúšajte nové veci, hľadajte krásu v maličkostiach a hlavne buďte šťastní.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára