sobota 26. januára 2019

Na konci naozaj obaja umrú


Autor: Adam Silvera
Originálny názov: They Both Die at The End
Počet strán: 344 
Rok vydania: 2018
Vydavateľstvo: CooBoo

Mateo a Rufus žijú v alternatívnom svete, kde je možné predpovedať smrť. Obávaný telefonát ich zastihne absolútne nepripravených. Za normálnych okolností by sa Mateo a Rufus nikdy nestretli. Toto však nie sú normálne okolnosti a chalanom ostáva menej než dvadsaťštyri hodín života. Plachý Mateo je zdrvený. Nedokáže pomyslieť na to, že tu nechá vážne chorého otca a najlepšiu kamošku s malým bábätkom na krku. Rozhodne sa však, že aspoň tento posledný deň spraví niečo, aby si ho ľudia pamätali. Rufus je bitkár, ktorý už prišiel o celú rodinu a telefonát ho veľmi nezaskočí. No aj tak mu ostáva čo-to vybaviť, aby po sebe zanechal čo najmenší chaos. Hoci si to boja priznať, Mateo a Rufus sú vydesení a zarmútení, spoja sa však cez aplikáciu a čaká ich deň, ktorý si užijú naplno. Ani jeden z nich však nečakal, že sa na jeho konci jeden do druhého zamilujú.

Tu som pochopil, že na ľuďoch záleží viac než na veciach. 

Adam Silvera je v zahraničí veľmi známe meno, ktoré zaručuje kvalitu. U nás tiež nie je žiadnou novinkou, až na to, že toto je prvá kniha, ktorá mu na Slovensku a v Čechách vyšla. Údajne sú jeho knihy silné, krásne, smutné a emotívne. Ako tento známy lámač sŕdc oslovil mňa?

Mateo a Rufus boli od začiatku veľmi zaujímavé postavy. Páčilo sa mi, aký boli od seba odlišní a aké obrovské protiklady obaja boli a aj napriek tomu si neuveriteľne rozumeli. Mne osobne však Rufus sadol viac a jeho pohľad ma aj bavilo viac čítať. Páčilo sa mi, že bol taký divokejší, šialenejší a bol oveľa väčší extrovert. Naopak Mateo bol viac neistý, typický introvert a vo všetkom bol taký neskúsený a nič poriadne nezažil. Obaja však boli fantasticky napísaní, dalo sa s nimi veľmi ľahko stotožniť a vy ste po celý čas dúfali, že názov tej knihy klame a oni naozaj neumrú. Vedľajšie postavy - Rufusovi kamoši a jeho bývalá priateľka boli tiež úžasní. Páčilo sa mi, ako boli Rufusovi verní až do konca, ako ukázali, čo znamená byť skutočným priateľom a naozaj za niekým stáť a podržať ho v ťažkej chvíli. Tá Mateova kamarátka sa mi tiež neskutočne páčila - bola hrozne milá a vtipná a za každú cenu ste si ju obľúbili. Takže áno, v tejto knihe sa stretne veľké množstvo rôznorodých postáv a som si istá, že na ne tak ľahko nezabudnete, pretože každý z nich je tam na to, aby vás niečo naučil. 

Celé roky som žil opatrne, aby som si zabezpečil dlhší život, a pozrite, kam som sa tým dostal. Som v cieli, no nikdy som neopustil štart. 

Lenže priateľstvo nie je všetko, čo táto kniha ponúka. Táto kniha totiž srší obrovskou originalitou, lebo to nie je len obyčajná contemporary, ale nájdete tam aj nádych dystopie, keďže ľudia už vedia dopredu, kedy umrú a majú deň na to, aby si všetko zariadili. Ako by ste prežili svoj posledný deň? Skúsili by ste zrazu všetky veci, o ktorých snívate? Mateo s Rufusom na to majú každý iný názor a každý to berie úplne inak. Cesty osudu ich však aj tak spoja a vznikne nezvyčajné priateľstvo, ktoré je pre oboch neskutočne dôležité. Táto knižka totiž nie je len o tom, aby sa rozlúčili so životom. Tento príbeh je totiž o sile priateľstva, o dobrodružstvách, o tajomstvách, smrti, o skúšaní nových vecí a posúvaní vlastných hraníc a spoznávaní samého seba, o dospievaní a o živote, ktorý niekedy ubehne tak rýchlo, že si to ani nestihneme uvedomiť, o strachu z toho, čo príde a o láske, o ktorej ani sami nevedeli. Mňa autor rozhodne zaujal a bavil. Ukázal dva rozličné pohľady chlapcov na život a na smrť, na to, čo je pre každého z nich dôležité a čo tu chce každý z nich po sebe zanechať. Áno, bolo to trošičku pochmúrne, keďže tam stále visela tá hrozba smrti, ale zároveň to bolo v niektorých situáciách veľmi vtipné a svieže. Adam Silvera píše fantasticky, to sa mu musí nechať, pretože jeho písanie ma chytilo a nepustilo, čítalo sa to veľmi rýchlo a knižku som zhlta asi za deň a pol. Takže určite nepochybujte o Adamovi a jeho schopnostiach, lebo tie sú fantastické a vy si ho zamilujete. 

Bez ohľadu na to, kedy sa to stane, všetci máme svoj koniec. Nikto nežije večne, ale čo po sebe zanecháme, nás udržiava nažive v iných. 

Ale po tejto všetkej chvále musím povedať, že ma aj napriek všetkému neočaril, tak ako som od ospevovaného Adama čakala. Áno, knižka sa mi veľmi páčila, ale myslela som si, že ma to zlomí, že moje srdce bude na tisíc kúskov, že budem revať ako zmyslov zbavená, ale nič z toho sa nestalo a to ma neskutočne veľmi mrzí, lebo práve týmto nesplnil moje očakávania. Ale toto je individuálny faktor a nie je to negatívum knihy, len taká moja poznámočka, že u mňa nesplnil tú latku, ktorú všetkou tou slávou nasadil. 


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti Albatrosmedia
Vy môžete Rufusov a Mateov posledný deň zažiť TU

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára