štvrtok 29. novembra 2018

Za hranice kráľovstiev


Autor: Chris Colfer
Originálny názov: Beyond the Kingdoms
Séria: Krajina príbehov
Diel: štvrtý
Počet strán: 330
Rok vydania: 2018
Vydavateľstvo: Fragment

Maskovaný muž je na úteku a Veľrada víl neverí, že by pre krajinu príbehov mohol predstavovať vážne nebezpečenstvo. Alex a Conner sa preto musia opäť spoľahnúť len sami na seba a svojich najlepších priateľov: Zlatovlásku, Jacka, Červenú čiapočku a Matku hus. Nepriateľ totiž ovláda mocné kúzlo, pomocou ktorého dokáže každú knihu premeniť na portál a vstúpiť do jej sveta. Začína tak zhromažďovať armádu tých najhorších literárnych zloduchov, ktorí sa kedy v knihách objavili, a pripravuje útok. Súrodencov Baileyovcov a ich priateľov čaká dobrodružná cesta za hranice kráľovstiev: naprieč krajinou Oz, fantastickou Krajinou-Nekrajinou, ríšou kráľa Artuša, Alenkinou krajinou zázrakov...

O Krajine príbehov ste už určite počuli, keďže tieto knihy boli v zahraničí slávne už predtým, a v posledných rokoch sa stali dosť veľkým fenoménom aj u nás. Príbeh mladých súrodencov ohúril mnohých čitateľov, ale stálo aj štvrté pokračovanie za prečítanie? 

Postavy tejto knihy majú jedno obrovské plusko - majú totiž v sebe neskutočnú ľudskosť, vďaka ktorej sa s nimi potom čitateľ veľmi jednoducho dokáže stotožňovať v každej situácii. Páči sa mi, že Conner a Alex sa necítia ako nejakí hrdinovia, ktorí za každú cenu musia spasiť svet, necítia sa neporaziteľní, aj keď sú výnimoční. Nemajú potrebu to vyhadzovať každému na oči a robiť zo seba niečo špeciálne. Páči sa mi ako dvojčatá majú strach a pochybnosti a obavy, ako občas neovládnu hnev a celkovo emócie, ako mnohokrát reagujú bezhlavo a nepremyslene, len inštinktívne konajú, čo ich napadne a ako v mnohých situáciách nevedia nájsť východisko a nechajú si pomôcť a poradiť aj ich priateľmi. Neviem, či sa mi tu vôbec oplatí hovoriť, aká super je Zlatovláska s podrezaným jazykom a tým jej obrovským zápalom pre boj alebo Červená Čiapočka, ktorej životným cieľom je vyzerať dobre - všetci predsa viete, že títo novodobí princovia a princezné sú proste neskutočne super a určite si ich obľúbite.

"Ak máš šancu objaviť niečo, čo sa týka tvojho ja, buď taká láskavá a využi ju. Je to lepšie, než žiť s chýbajúcim kúskom srdca - z takých ľudí sa stávajú monštrá. Radšej buď hrdinkou vlastného príbehu, než by si sa zmenila na zloducha v príbehu niekoho iného." 

Narozdiel od tretej časti, kde sme sa trochu viac pohybovali v našom svete bez mágie a nie v Krajine príbehov, tu to autor neskutočne veľmi nahradil. Veľmi som ocenila to cestovanie, pretože autor dáva čitateľovi viac možností - nezdržujeme sa len v jednej oblasti, ale spoznávame, aký rozsiahly svet nám autor ponúka, koľko mágie je v ňom ukrytej. Práve tu sme znovu mali možnosť sa trošičku vrátiť do detstva, spomenúť si na postavy, ktoré boli naše obľúbené, ale aj tie neobľúbené. Obrovské množstvo týchto postáv sú neuveriteľne vtipní ľudia, ktorý celému príbehu dodávajú humorný nádych. Táto štvrtá kniha bola podľa mňa zatiaľ najlepšia zo série. Autor sa totižto už dosť vypísal, už dokáže vyškrtať zbytočné informácie a nechať tú podstatu, ktorú čitateľ reálne potrebuje vedieť. Táto kniha bola jedna divoká, akčná a vtipná jazda, kde ste nevedeli odhadnúť, čo vás na ďalšej strane bude čakať, pretože autor má ešte stále pár prekvapení, ktoré na nás určite vybalí. Vzhľadom na to, že je to pre mladších čitateľov, tak pre mňa to bolo v niektorých momentoch dosť predvídateľné a niektoré veci som dokázala hneď uhádnuť. To však takisto neberiem ako negatívum, pretože Chris píše neskutočne zaujímavo a je krásne vidieť, ako táto séria s každou knihou postupne naberá na kvalite, pretože už tam ani nenájdete nudné časti.

"Takže možno veľkosť človeka nespočíva v tom, aký je slávny, populárny, nesmrteľný, ale v tom, ši bojuje za dobro, aj keď sa mu svet obrátil chrbtom." 

Neskutočne oceňujem to, ako sa vždy nájde niekto nový, kto začne kuť tajné plány a robiť problémy a zbožňujem dobrodružstvá, na ktoré sa vďaka tomu musia dvojčatá vybrať. Je to plné tajomstiev a záhad, intríg a plánov na ovládnutie sveta, ale zároveň to má neskutočnú magickú atmosféru, ktorá vás sprevádza počas celého čítania. Nepáčia sa mi však tie otvorené konce, lebo čakanie na ďalšiu knihu je nekonečné. Ale ak hľadáte príjemné čítanie s dávkou mágie, skvelými postavami, vtipnými situáciami a zároveň aj obrovskou akciou a aj nejakými zvratmi, tak Krajina príbehov je to pravé pre vás. Ale rátajte s tým, že je to určené pre mladšie vekové kategórie, takže aby ste potom neboli sklamaní. 


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti Albatrosmedia
Vy môžete Muža v maske odhaliť TU

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára