streda 21. novembra 2018

Milionkrát June


Autor: Emily Henry
Originálny názov: A Million Junes
Počet strán: 381
Rok vydania: 2018
Vydavateľstvo: CooBoo

Celý život jí rodiče vtloukali do hlavy jediné pravidlo: drž se dál od rodiny Angertových. Ale když se June náhodou doslova srazí se Saulem Angertem, zajiskří to a její svět se propadne do chaosu. Kdo přesně je tenhle sarkastický a očividně nevinný týpek, který se po pěti letech zničehonic vrátil do jejich rodného města? A proč June, v hloubi duše věrná tradicím své rodiny, nikdy nepřemýšlela o tom, jak moc její otec Angertovy nenáviděl? Obě rodiny mají bohatou historii, ale o tom, co přesně způsobilo staleté spory, všichni svorně mlčí. Společně se Saulem rozkrývají tajemná kouzla a hrůznou kletbu, v jejíž moci oba rody žijí už celé generace.

Možno ste už o autorke počuli - napísala totižto jednu knihu, okolo ktorej bol v zahraničí chvíľu dosť veľký rozruch - The Love That Split the World, ktorú ste si mohli zapamätať aj vďaka prenádhernej obálke. S Milionkrát June som si nebola istá, či sa mi to bude páčiť, ale musím povedať, že po počiatočnom nepokoji si ma kniha získala. 

Kniha rozpráva príbeh mladej June, ktorá vyrastala medzi dvoma znepriatelenými rodinami. June bola na prvý pohľad veľmi sympatickou hrdinkou, ktorú si ako čitateľ hneď na začiatku obľúbite. Saul Angert bol zas človek, pri ktorom si vôbec nebudete spočiatku istí, či sa vám pozdáva alebo nie. Môj obdiv však patrí fakt skvelému spracovaniu postáv. Všetci boli ohromne prepracovaní, potýkali sa s reálnymi problémami - v niektorých chvíľach to boli pochybnosti, inokedy neistota, nedôvera. Páčila sa mi tá obrovská a neskutočná chémia medzi postavami - nielen hlavnými, tie silné priateľstvá a vzájomné doťahovačky a uštipačné poznámky. Mali v sebe neuveriteľnú ľudskosť, ktorá z nich vyžarovala počas celého príbehu. Obrovským plusom, aspoň pre mňa, bola tá prepracovaná rodinná história - každý zastával určitú rolu v celej minulosti, každý mal svoje dôvody, prečo spravil to, čo spravil a autorka to všetko parádne vykreslila a celkovo spracovala. Teraz to však neberte tak, že je to plné histórie a ničoho - je to tam načrtnuté, spomenuté, ale nie v jednom kuse, ale na rozličných miestach, je to zaujímavé a perfektne to pomáha spájať si súvislosti.

Někteří lidé jsou ale moc živí na to, aby umřeli, mají za sebou moc velký příběh, aby najednou jen tak zmizeli. 

Keď sa o tejto knihe hovorilo, ako o retellingu Rómea a Júlie, nebol som si istá, či sa mi to bude páčiť a či sa do toho pustím. Čítať o zakázanej láske a skrývaní sa a romantických chvíľach sa mi nechcelo. Ale omyl. Tento príbeh nie je taký jednoduchý a jednoznačný, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Počas celej knihy sa stretávate s úžasne magickou atmosférou, ktorá je zároveň aj neskutočne tajomná. Pretože v tejto knižke je všetko opradené jedným neskutočne obrovským tajomstvom, ktoré musíte spolu s June vyriešiť aj vy. A autorka vás perfektne drží v napätí. Počas celej knihy ani len nenaznačí o čo pôjde. Vy spolu s June postupne odkrývate rodinnú históriu a dôvody, prečo sa vlastne rodiny O'Donnelových a Angertových nemajú radi a kedy a kde vznikol tento obrovský spor. Pretože poznáme hneď niekoľko verzií, ale sú to tie správne? Páčilo sa mi, ako nás autorka naslepo hodila do situácie a my sme spolu s June museli zistiť, ako všetko funguje, prečo sa niečo deje. A pre mňa bolo toto neskutočne zaujímavé - ísť krôčik po krôčiku s June do jej záhadnej minulosti a celého jej zvláštneho života. Nemohla som nič predpokladať, pretože autorka to uhrala záhadne a tajomne. Počas celého príbehu vás sprevádza brutálna mágia a tajomstvá a čudné záhady a bytosti a zvyky, ktoré si absolútne neviete vysvetliť. Konečné rozuzlenie bolo ešte premyslenejšie, ako som čakala. Táto teta spisovateľka očividne veľmi dobre vedela, čo robí, pretože aj keď mi to spočiatku prišlo divné, nevedela som presne, čo si myslieť, na konci som všetko pochopila a zistila, že toto je jeden kvalitný, magický, premyslený a prepracovaný príbeh, ktorý rozhodne stojí za pozornosť, pretože sa venuje nielen rodinnej histórii, ale aj tomu, ako sa rozliční ľudia vyrovnávajú so stratou blízkeho, je tu krásne ukázané, ako si mnohokrát môžete myslieť, že ste niekoho poznali a pritom to tak vôbec nebolo. 

"A řekla bych, že mi došlo, že ublížit někomu neznamená nemít ho rád a být na někoho naštvaný neznamená přestat ho milovat." 

Máte radi magický realizmus? Páčili sa vám Havraní chlapci? Tak rozhodne choďte do tohto. Tu je toho magického realizmu síce o dosť menej, ale aj tak si prídete na svoje, pretože táto kniha má mnoho iných kvalít, ktoré rozhodne oceníte. Toto je jeden netypický, veľmi pekný príbeh o zakázanej láske, rodinnej histórii a obrovskom rodinnom tajomstve, o priateľstve a láske a fantastickej mágii. Podľa môjho skromného názoru tejto knihe rozhodne dajte šancu, lebo za pokus nič nedáte, ale hlavne dostanete niečo úplne iné, ako čakáte. 


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti Albatrosmedia
Vy môžete rodinné tajomstvá O'Donnelových a Angertových odhaliť TU.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára