nedeľa 14. októbra 2018

Všetci za jedného


Autor: Cara Delevigne a Rowan Coleman
Originálny názov: Mirror, Mirror
Počet strán: 312
Rok vydania: 2018
Vydavateľstvo: Yoli/Ikar

Red, Leo, Rose a Naomi majú problém zapadnúť medzi spolužiakov. Red má doma hotové peklo, jej mama je alkoholička a otec nikdy nie je doma, takže sa musí starať nielen o seba, ale aj svoju malú sestru Gracie. Leov starší brat sa dostal na šikmú plochu a ťahá so sebou na dno aj jeho. Rose zasa strieda frajerov a pije, aby zabudla na bolestivú skúsenosť z minulosti. Naomi uteká z domu v nádeji, že nájde slobodu, po ktorej tak veľmi túži. Stoja sami proti svetu, až kým si nezaložia kapelu Zrkadielko, zrkadielko. Len v nej sú skutočne sami sebou.
Jedného dňa Naomi zmizne a po niekoľkých dňoch ju nájdu na hranici života a smrti v rieke. Nikto nevie, čo sa stalo, ale polícia je presvedčená, že si sama siahla na život. Jej priatelia sú zmätení – boli si s Naomi takí blízki, ako je možné, že si nevšimli varovné signály? Vedeli o nej predsa všetko... alebo nevedeli? Boli naozaj priatelia, alebo to všetko bolo ďalšie klamstvo?
Postupne sa na povrch začnú vynárať čudné okolnosti Naominho zmiznutia a zdá sa, že veci v skutočnosti nie sú také, ako sa na prvý pohľad javia. Doposiaľ úprimné priateľstvo Red, Lea aj Rose sa otrasie v základoch a nič viac nebude ako predtým – prasknuté zrkadlo sa totiž naozaj ťažko zliepa.


Nepochybujem, že ste už počuli o tom, že svetoznáma herečka a modelka Cara Delevigne vydala knihu. Kniha sľubuje fantastický tínedžerský príbeh, ktorý vás chytí za srdce, nájdete v ňom štipku krimi, tajomstvá a intrigy. Lenže naozaj bol ten príbeh taký dobrý alebo knihu predáva znovu len meno na obálke? 

Prvým bodom programu budú, ako vždy, postavy. A bola som z nich sklamaná. Hlavná hrdinka bola trúba, správala sa ako trojročné dieťa, niekedy vôbec nerozmýšľala a hrozne mi liezla na nervy. Ale to len taká dodatočná informácia na úvod. Všetky postavy boli, totižto, len tak povrchovo spracované. Nepripadali mi dostatočne reálne, nedokázala som sa vžiť do ich situácie, nemohla som si presne predstaviť ich pocity a čo prežívali, pretože mi prišli hrozne umelé. A vlastne aj ich priateľstvo mi pripadalo neskutočne umelé a že sa vlastne kamarátili len podľa toho, akú mali náladu. Ak mali zlý deň, tak sa zrazu ani nepoznali alebo sa ani nebavili, poprípade tam bola pomsta a výsmech a inokedy to bolo zas plné podpory a všetkých vrúcnych objatí na svete. Okrem toho, čo sa píše v anotácii som sa o nich nič nové nedozvedela, nevedela som akí sú, aké majú povahy a vlastnosti, jednoducho nič. A to bol podľa mňa prvý a najväčší kameň úrazu tejto knihy, lebo keď sú slabé postavy, tak je príbeh o dosť menej zaujímavý.

To ticho sa mi páči. Som rada, že si rozumieme aj bez slov, stačí nám, že sme spolu. Za posledný rok sa pre nás veľa zmenilo. Naše životy nadobudli zmysel, pretože sme mali jeden druhého. 

Druhou, pre mňa dosť chaotickou vecou bola celá časová organizácia. Autorky tam hrozne skákali v čase - raz to bolo pred 8 mesiacmi, potom pred mesiacom, potom zas prítomnosť a stále dookola. Nikdy som si nebola úplne istá, ktorú pasáž práve čítam. Mnohých čitateľov to môže napokon zmiasť a nebudú z tej knihy absolútne nič mať. Štýl písania autoriek mi prišiel dosť nevypísaný, jednoduchý a miestami až detinský alebo príliš milučký na to, že tá kniha rieši celkom vážnu tému. Čo sa týka samotnej zápletky, tak tá bola zaujímavá a keby bola spracovaná inak, tak to mnohých čitateľov očarí. Lenže dej bol tiež o ničom. V podstate sa tam nič nedialo, len chodili z nemocnice, do školy, domov a na skúšky kapely. Medzitým sa ešte hrdinka zamýšľala, že či to náhodou nebola vražda. A ten záhadný zvrat mi bol jasný asi od polovice príbehu, pretože to bolo neskutočne predvídateľné a keď sa nad tým budete zamýšľať, tak aj vám to dopne niekde na začiatku. Ako som už povedala samotný námet bol zaujímavý, Cara sa taktiež zamerala na aktuálnu tému sociálnych sietí, akí sú mladí naivní, čo sa týchto sietí týka, ako uveria každému slovu. Podľa mňa veľmi pekne autorky spracovali túto tému ako takú, bol to doplnené aj správami, instagramovými príspevkami a pod. Taktiež veľmi realisticky zobrazili život a problémy mládeže. Nedávali si servítku pred ústa keď rozprávali o alkohole, drogách, cigaretách, kluboch a baroch a všetkom, čo mladí ľudia skúšajú a zažívajú. Zároveň však aj zaryli do toho, čo sa mnohokrát deje v mysliach a za zatvorenými dverami. Ukázali niekoľko rodinných problémov, nejaké existenčné krízy, nízke sebavedomie, naivitu a zamilovanosť v tomto mladom veku, ako priateľstvo ovplyvňuje ľudí, podrazy, odlišnosť ľudí a život na strednej škole. Toto sa mi neskutočne páčilo, pretože to bolo realisticky a surovo podané.

Zo začiatku som sa bála, ale zároveň som bola šťastná, pretože som objavila priateľov, hudbu, tanec, hlasný smiech, noci v kluboch a baroch. 

Táto knihe je taká horská dráha - raz ste hore, raz dole. Na jednej strane si hovoríte že wow, ako skvelo je to podané a spracované a autorky tam naozaj vytkli všetky veci týkajúce sa dnešnej mládeže a ich problémov, ale na druhej strane si budete hovoriť, ako zle sú vyobrazené tie postavy, ako veľmi je to predvídateľné. Túto knižku však rozhodne odporúčam, ak ste boli veľkými fanúšikmi knihy Jeden z nás klame, lebo sa to nesie vo veľmi podobnom duchu a určite ju odporúčam mladším vekovým kategóriám - niekde okolo 13-16 rokov, pretože pre vás to bude rozhodne veľmi zaujímavé. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára