sobota 29. septembra 2018

Unhooked


Autor: Lisa Maxwell
Počet strán: 342
Rok vydania: 2016
Vydavateľstvo: Simon & Schuster

For as long as she can remember, Gwendolyn Allister has never had a place to call home—all because her mother believes that monsters are hunting them. Now these delusions have brought them to London, far from the life Gwen had finally started to build for herself. The only saving grace is her best friend, Olivia, who’s coming with them for the summer.
But when Gwen and Olivia are kidnapped by shadowy creatures and taken to a world of flesh-eating sea hags and dangerous Fey, Gwen realizes her mom might have been sane all along.
The world Gwen finds herself in is called Neverland, yet it’s nothing like the stories. Here, good and evil lose their meaning and memories slip like water through her fingers. As Gwen struggles to remember where she came from and find a way home, she must choose between trusting the charming fairy-tale hero who says all the right things and the roguish young pirate who promises to keep her safe.
With time running out and her enemies closing in, Gwen is forced to face the truths she’s been hiding from all along. But will she be able to save Neverland without losing herself?


Netuším, prečo som si myslela, že táto kniha bude patriť medzi tie menej vydarené retellingy. Možno preto, že hlavná hrdinka vyzerala, že bude dosť hlúpa a otravná a bude mi liezť na nervy. No opak bol pravdou a hlavná hrdinka vôbec nebola taká hrozná. 

Postavy v celej knihe sú absolútne fantastické. Obľúbila som si ich fakt všetkých nehľadiac na to, či boli zlí alebo dobrí. Gwen vám síce bude miestami liezť na nervy, hlavne, keď sa zaoberala kravinami, ale inak je dosť inteligentná, odvážna a statočná a bojuje za to, na čom jej záleží. Kapitána som si obľúbila hneď, ako sa tam zjavil a tá jeho mierna arogantnosť mu len pridávala tú tajomnosť jeho povahy. Peter Pan sa mi veľmi páči ako záporná postava. Ako niekto, kto ničí deťom životy alebo je až príliš chamtivý a bažiaci po moci a pomste. A autorka ho tu fakt úžasne vykreslila. Podľa mňa Peter Pan nebol nikdy tak úplne hrdina. Vždy mal v sebe tú zlú časť a myslím, že to ma na ňom fascinuje. Viete, v tejto knihe sa nedá určiť, kto je dobrý a kto je zlý. Ak nerátame Gwen. Pretože autorka tu krásne ukázala na to, že nikto nie je úplne dobrý a ani úplne zlý. Kapitán tiež nebol dobrý, mal svoju minulosť, v ktorej spáchala zlé veci, dokonca aj v prítomnosti spáchal zlé veci. Zároveň však mal aj dobré srdce. Peter Pan bol takisto zčasti dobrý, ak sa to týkalo niekoho, na kom mu záležalo. A Kráľovná s Fionou takisto. Páčilo sa mi, ako sa všetci snažili spolupracovať a ísť si za svojim a pritom robili také intrigy, len aby druhému uškodili. Jednoducho každý tu mal nejaký vytýčený cieľ, ale ak sa dalo, využil aj ostatných, aby sa k nemu dostal. Autorka sa tými postavami tak vyhrala, pretože sú naozaj totálne perfektné. 

All those times I told my mom that the monsters weren't real. All those times I thought she was crazy - the times I treated her like she was crazy - for believing something was after us. For trying to protect me. I'd been wrong. 

V tomto príbehu nikdy neviete, kto je dobrý a kto zlý, čo je klamstvo a čo je pravda. Autorka to všetko tak preplietla, že neviete určiť, komu veriť. Spočiatku sa zdá, že Kapitán je osoba, ktorej sa dá veriť, neskôr sa však objavia veci a tajomstvá, pri ktorých začnete pochybovať. Peter Pan vám tiež môže pripadať ako milý a dobrý chlapec, lenže znovu prídu tajomstvá a vy netušíte, ako sa vlastne stalo, že neveríte nikomu. Lenže toto nie je príbeh o boji Petra Pana proti Kapitánovi. Áno, je to súčasťou tohto príbehu, ale tu hlavne Gwen objavuje kto je, odkrýva tajomstvá zo svojej minulosti, zisťuje, čo všetko jej matka zatajila a učí sa s tým žiť. A pritom, samozrejme, bojuje o život, pretože Krajina-Nekrajina nie je taká, ako počula z rozprávok. Čítali ste Splintered/Šepotání? O temnej Krajine Zázrakov? Tak toto sa vám bude jednoznačne páčiť. Tu nás autorka hádže do temnej a hrôzostrašnej Krajiny-Nekrajiny, kde nie sú milé víly a krásne hravé morské panny. Vstupujeme do sveta, kde sú Temní - tiene, ktoré má pod kontrolou niekto (lenže kvôli tej dôvere a nedôvere a klamstvám nevieme kto). Možno Peter, možno Kapitán alebo Feyovia (temné víly). V lese na vás číhajú všelijaké potvory, s ktorými si neradno zahrávať. A Stratení chlapci? Hm, povedzme, že sú to skôr poslušní vojačikovia pod velením Petra Pana. A Gwen musí cez toto všetko nájsť spôsob, ako sa dostať naspäť do Londýna, ako zachrániť jej najlepšiu kamarátku Oliviu a hlavne musí prísť na to, komu môže dôverovať a prečo ju Peter Pan chce na svojej strane. Pestrá zápletka, že? 

Since being brought to this world, I've come to understand that everything I've ever learned about good and evil, about the choices we make and the choices we must live with, have been nothing more than convenient fictions invented by those who have never been confronted by the darkness and actually forced to choose. 

Čakala som, že toto bude dobré (priemerne dobré), ale že to bude AŽ také dobré, to som naozaj netušila. Autorka prišla so skvelým príbehom, nápadom, dejom, ktorý využila naplno. Plno akcie a intríg, lží a poloprávd a tajomstiev. Pre mňa jeden z najlepších retellingov, aké som kedy čítala. Takže jednoznačne, ak sa vám páčilo Splintered, tak fakt neváhajte a siahnite aj po tomto. Tu je o dosť lepšia hrdinka, je to lepšie napísané a nudné časti tu nenájdete. Za mňa aj tri palce hore, lebo toto bola skvelá a divoká jazda. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára