štvrtok 30. augusta 2018

Černé znamení


Autor: Sebastien De Castell
Originálny názov: Shadowblack
Séria: Divotvůrce
Diel: druhý
Počet strán: 354
Rok vydania: 2018
Vydavateľstvo: Egmont

Kellen opustil lid Jan'Tepu a v šestnácti letech se stal psancem. Teď se musí víc než kdy jindy spoléhat na svůj důvtip, aby přežil v zemi Sedmi písků. Chybí mu domov, rodina a Nephenie, kterou nepřestal milovat. Pak se ale potká se Seneirou, dívkou se zavázanýma očima ukrývající velké tajemství. Společně s Ferius se rozhodnou pomoct, jenže v sázce je víc, než oba tuší. Moc černého stínu sílí a Kellen má podezření, že za vším stojí jeho vlastní lid.

V prvej časti tejto série sme sa dozvedeli o Kellenovom svete, jeho rodine, spoločnosti, v ktorej žije, ich zvyky a tradície a presvedčenia. V pokračovaní sa autor rozhodol viac zamerať na jednotlivé postavy. Ako to dopadlo? 

Na prvý pohľad by ste nikdy nepovedali, koľko reálne prepracovaných postáv v tejto knihe nájdete. Kellen je stále rovnako zaujímavý a v tejto časti u vás stúpne ešte viac. Páči sa mi, ako veľmi na jeho osobnosti autor zapracoval. Ako sa v ňom bijú dve časti jeho povahy - jedna zbabelá, ktorá chce z každého nebezpečenstva ujsť ako každý normálny človek a druhá racionálna, ktorá mu potichu našepkáva, čo je správne a čo by mal urobiť, keby nebol zbabelý a ako by mal prekonať tej strach. Neskutočne si to užívam. Ferius aj naďalej zostáva postavou, ktorá je obalená rúškom tajomstva a autor pomaličky odhaľuje čo-to z jej minulosti, ktorá je nepochybne pestrá. Stále je brutálne úprimná, má pár trikov v zásobe a dokáže sa vykrútiť z takmer každej situácie. Seneira sa mi páčila oveľa viac ako Nephenia, ktorá bola neskutočne nudná. Seneira bola naopak veľmi temperamentná, inteligentná a milujúca a bojovala za to, čo chcela. A samozrejme, potom je tu Reichis, ktorý túto sériu robí neskutočne vtipnou a úžasne tam všetko spestruje. S postavami by som tu mohla byť do zajtra, keďže na novom mieste sa Kellen zoznámil s dobrými aj pofidernými ľuďmi. Všetci boli veľmi zaujímaví a rozhodne každý z nich ešte viac zamiešal karty a ja vôbec neviem, čo mám očakávať od pokračovania. Ostáva povedať len jediné: autor vie neskutočne fantasticky písať postavy a vdýchnuť im obrovský kus života.

"Ze všeho nejdřív se na dlouhých cestách naučíš, chlapče, že na způsobu, jakým mluvíš, zaleží stejně jako na slovách, která používáš." 

Jediná chybička tejto knihy bol pomalý rozbeh, teda minimálne pre mňa. Začiatok bol pre mňa neskutočne nudný, nemala som žiadne nutkanie čítať, asi dva týždne mi kniha stála niekde na 3. kapitole, pretože som vôbec nemala chuť to čítať. Akonáhle som sa však prehrýzla začiatkom, tak som sa do tej knihy zamilovala rovnako, ako do jednotky. Zatiaľ čo v prvej knihe sa autor zaoberal mágmi, mágiou a ich zvykmi, tradíciami, spôsobmi života, tak tu sa viac orientoval práve na samotnú postavu Kellena a černý stín, ktorý zrazu začal postihovať ľudí. Mali sme možnosť sa dozvedieť o tejto chorobe viac, videli sme ako to pôsobí na rôznych ľudí a akí sú mnohí ľudia odsudzovační a nepríjemní len kvôli odlišnosti. Dej bol, samozrejme, trošičku pomalší, keďže sa jednalo najmä o získavanie informácií o chorobe a hľadanie všetkých možných spôsobov, ako sa jej zbaviť. Taktiež nám dal autor možnosť viac nahliadnuť do jeho sveta. V jednotke sme stále čítali o nejakom kraji Sedmi písků, ale nikdy sme o ňom nevedeli nič viac. A to sa v tejto knihe zmenilo. Autor nám dal možnosť nahliadnuť do tejto záhadnej krajiny a preskúmať celú jeho politiku aj zvyky, vidieť odlišnosť medzi Kellenovými ľuďmi a tými, čo žijú tu. Autor trošku ubral na humornosti - rozhodne tu nie je toľko vtipných scén a situácií, keďže táto knižka je trošku pochmúrnejšia a Kellen si začal uvedomovať vážnosť jeho situácie. 

Ferius tvrdí, že dobrý způsob, jak s lidi naklonit, je nechat je mluvit o sobě. 

Na tejto sérii je veľkým plusom to, že ju môžu čítať aj deti aj dospelí. Nie sú tam žiadne komplikované veci, napísané je to veľmi sviežim štýlom a zároveň je to naplnené obrovskou akciou, niektoré scény sú máličko brutálnejšie, ale nič strašné a všetky informácie autor dávkuje po malých kúskoch, takže len veľmi ťažko uhádnete, čo sa bude diať. Autor má totiž obrovský talent na prekvapenia. Myslím, že mne osobne sa toto páčilo menej ako prvý diel, ale stále sa neskutočne teším na pokračovanie a na ďalšie úžasné autorove rozprávačské schopnosti. 


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti Albatrosmedia.
Vy môžete v Kellenovom dobrodružstve pokračovať TU

2 komentáre:

  1. Tvoje recenze mi připomněla, že bych si měla přečíst druhý díl Divotvůrce. Jednička se mi totiž líbila a dvojka podle recenze bude také zajímavá. :)

    OdpovedaťOdstrániť