sobota 28. júla 2018

Temný duet


Autor: Victoria Schwab
Originálny názov: Our Dark Duet
Séria: Monstra z Verity
Diel: druhý
Počet strán: 336
Rok vydania: 2018
Vydavateľstvo: CooBoo

Kate Harkerová se nebojí tmy. Je to dívka, která loví příšery. A jde jí to víc než dobře. August Flynn je příšera, která se nikdy nemůže stát člověkem, i když po tom sebevíc touží. Je nestvůrou, která má v téhle hře zahrát svou roli. A zahraje ji – za jakoukoli cenu. Téměř šest měsíců poté, co se Kate a August poprvé potkali, se válka mezi monstry a lidmi stala realitou. August se stal vůdcem ve Verity, i když po této pozici nikdy netoužil, a Kate se živí jako lovkyně nestvůr v Prosperity. Ale pak se najednou ze stínů vynoří nová příšera, která se živí chaosem a oživuje vnitřní démony lidí, a Kate se musí vrátit do hlavního města, aby čelila monstru, které si myslela, že zabila, a démonovi ve svém nitru.

This Savage Song alebo Divoká píseň vyvolala v roku 2016 v knižnom svete obrovský rozruch. Objavovalo sa množstvo kontroverzných recenzií od svetových blogerov a práve kvôli tomuto rozruchu sa stala populárnou. A jej pokračovanie na tom nebolo inak. Pri ňom bolo ešte viacej protichodných názorov. Ako zapôsobilo na mňa? 

Ubehlo šesť mesiacov, August a Kate sa rozdelili a obaja sa zmenili. Museli sa prispôsobiť situácii vo svete a už viac nezáležalo na ich snoch a nádejach. Kate naďalej loví príšery a žije svoj super akčný život. Len nie vo Verity, ale v inej časti sveta, kde vojna ešte nie je na tom tak zlé. August zatiaľ bojuje vo Verity a snaží sa zachrániť zvyšky mesta, v ktorom žil celý život a svojich milovaných. Lenže musel sa naozaj stať niečím, čím donedávna vôbec nechcel byť - príšerou, ktorá berie životy. Chýbal mi ten starý August, ktorý bol milý a dobrý a výnimočný. Áno, mala som rada aj tohto, lebo bol badass aj všetko, ale na neho to nesedí. Z tejto dvojky patrí táto rola Kate. Páčilo sa mi, ako bol August prepracovaný - ako mnohokrát bojoval sám so sebou, nevedel sa rozhodnúť, či je to správne, keď mu jedna jeho časť vravela áno a druhá nie. Bolo super, že autorka nám dala možnosť vidieť aj myšlienkové pochody druhej strany - príšery, ktorá to všetko znovu rozpútala a ktorej ide o viac, ako o smrť Henryho Flynna. Mrzí ma však, že Ilsa nedostala oveľa viac priestoru. Ilsa je totiž pre mňa asi najzaujímavejšia postava z tejto série a dúfala som, že autorka jej dá zopár kapitol, aby sa o jej minulosti čitatelia dozvedeli oveľa viac. Taktiež máme možnosť spoznať novú postavu sunaja, ktorý bol iba to - Soro - a Soro bolo neskutočne krvilačné a divoké, ale ocenila som, že bolo aspoň lojálne.  

Existují dva druhý příšer. Jedny chodí do ulic na lov a druhé žijí v lidské hlavě. S těmi prvními mohla bojovat, o to nebezpečnější byly ale ty druhé. Měly vždycky, vždycky náskok. 

Musím povedať, že dejovo sa mi jednotka páčila viac. Tu bol začiatok super, akčný a zaujímavý, ale potom to trošku spomalilo a dosť dlho sa to vlieklo práve v tomto duchu. Aj naďalej to však bolo zaujímavé a ja som si úplne užívala čítanie. Vytvorila som si obrovský vzťah k postavám, práve preto, že boli neskutočne prepracované a realistické. Samotný dej a udalosti boli plné akcie, bitiek, smrti a krvi, čo bol pre mňa totálny raj, pretože práve tieto veci milujem vo fantasy knihách. Veľmi obdivujem autorku za to, ako úžasne spracovala tento príbeh. Vymyslela jeden geniálny, zvrátený svet plný príšer, ale nie jedného druhu, ale rovno viacerých. A dokonca aj im vdýchla neskutočný život, dala osobnosti, vytvorila ich špecifické črty a zvyky. Pritom nám tiež ponúkla skvelých záporákov, ktorí to tam mnohokrát otočili hore nohami a dokázali, že aj temná strana má šancu v mnohých prípadoch vyhrať. Čo ma trošku hnevalo, bola tá nová príšera, o ktorej sme sa vlastne počas celej knihy nič nedozvedeli. Nemyslím Sora, ale tú druhú. Prišiel mi tam úplne zbytočný, nasilu natlačený len preto, aby sa niečo dialo aj mimo hlavnej dejovej línie. Vlastne tam ani nezohral nijakú dôležitú úlohu, a pritom mal obrovský potenciál to tam všetko totálne skomplikovať a zapliesť. Nuž, autorka ho tam asi dala len ako takú ozdôbku. Veľmi oceňujem ten koniec. Tým u mňa Victoria Schwab tak neskutočne stúpla. Pretože to bolo ukončené tak, ako to byť malo. Tak ako to osud chcel a inak si to ani neviem predstaviť. 

Lidé byli složití. Definovali se nejen tím, co udělali, ale také tím, co by udělali za jiných okolností. Jejich lítost je formovala stejně jako činy a rozhodnutí, za kterými stáli, i ta, která by nejraději neudělali. Nemohl vrátit čas, protože ten běžel jen kupředu, ale lidé se změnit mohli. 

Ak hľadáte niečo nové a originálne, rozhodne siahnite po tomto. Je to príbeh s temnou atmosférou, kde príšery nie sú len v rozprávkach a hrdinovia bojujú na život a na smrť vo vojne, ktorú majú veľmi malú šancu vyhrať. Stretnete tu veľmi zaujímavé postavy so zaujímavými životmi, kopu tajomstiev, podrazov a intríg a nezvyčajné priateľstvá a spojenectvá. Takisto originálne spracovanú tému hudby, ktorá tu nie je ako priateľ, ale ako vražedná zbraň. 


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti Albatrosmedia
Vy sa koniec Kateinho a Augustovho príbehu dozviete TU

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára