sobota 7. júla 2018

Divotvůrce


Autor: Sebastien De Castell
Originálny názov: Spellslinger
Séria: Divotvůrce
Diel: prvý
Počet strán: 408
Rok vydania: 2017
Vydavateľstvo: Egmont

Kellen je pouze několik okamžiků od svého prvního magického souboje a čtyř zkoušek, které z něj mají udělat divotvůrce. Je tu však jeden problém: jeho magie je slabá. Jste-li zavěcenci Jan’Tepu a blíží se vaše šestnácté narozeniny, měli byste být připraveni prokázat své magické schopnosti. Buď to, nebo mít v záloze nějaký zázrak. Jenže Kellen nemůže spoléhat ani na jedno z toho. Nezdědil totiž žádné magické nadání a nemá tedy výjimečné schopnosti jako ostatní. Ví, že bude muset použít pár triků, aby nezneuctil svou rodinu a nestal se sha’tepským sluhou. A tak, když do městečka přibyde rázná a přímočará cizinka, Kellen je samé ucho. Ferius Parfax je ostřílená světačka, vyhnankyně, kterou musí uživit bystrý rozum a tři balíčky karet. A s kartami, které mu rozdal nemilosrdný osud, se Kellenovi bude hodit každá pomoc.


Keď bol Divotvůrce vydaný vo svete, vznikol okolo neho obrovský rozruch, pretože to bolo niečo nové a neokukané a veľmi dobré YA fantasy čítanie, ktoré si zamiloval asi každý čitateľ. Za normálnych okolností by otázka znela, či som mala rovnaký názor. Ale vy viete, že mala, pretože toto sú tie pravé knihy pre mňa.

Kellen bol pre mňa už od začiatku neuveriteľne zaujímavou postavou. Nebol hrdina. Nebol to typický "vyvolený", ktorý sa má proti niečomu postaviť, niečo zachrániť a podobne. Bol to obyčajný chalan, ktorý len nemal mágiu, ktorú mať mal a bol jedným z mnohých, ktorí tak dopadli. Takže Kellen bol klamár, podfukár a zbabelec, ktorý sa snažil len prežiť. A to sa mi neskutočne rátalo, pretože jeho myšlienkové pochody boli hrozne zaujímavé skrz to, že v určitých situáciach nevedel, či vziať nohy na plecia alebo prekonať všetky svoje strachy a postaviť sa niečomu. Mnohokrát sa hádal sám so sebou, pochyboval o sebe, mal výčitky, ľutoval rozhodnutia. A práve to mi na ňom prišlo hrozne ľudské, obyčajné. Nebol to sebavedomý idiot, ktorý si je istý sám sebou a vie, že všetko dokáže. Ferius Parfax bola naopak neskutočne badass teta, ktorá väčšinou Kellenovi zachraňovala zadok, pretože on niečo pokazil alebo nedomyslel. Páčil sa mi jej skeptický pohľad na svet, ktorý bol mnohokrát vtipný a ona mala všetko totálne na saláme. Pravidlá, tradície, zvyky, zákony. Všetko jej to bolo ukradnuté a vždy si urobila všetko po svojom. Taktiež tá tajomná atmosféra okolo Ferius dala tejto knihe isté čaro, pretože sa čitateľ túži dozvedieť aspoň niečo málo o nej, jej živote, minulosti. Proste čokoľvek. Reichis, istý kočkoveverčák, ktorý celú knihu spestruje svojimi hláškami a krvilačnosťou a túžbou po očiach je najgeniálnejšia postava. Tohto malého chlapíka som si hrozne zamilovala. Páčilo sa mi, aká všelijaká zmes postáv sa tu zjavila. Mnoho tých dobrých, mnoho tých zlých a pritom sú medzi nimi nezvyčajné priateľstvá a spojenectvá a to je skvelé, pretože nikdy neviete, čo očakávať.

Strach byl odpovědí na všechno. Strach má v sobě také zvláštní kouzlo, pokud ho dokážete ovládnout. 


Neviem, čím by som tu začala, pretože mám na srdci veľa. Autorov svet a jeho fungovanie bolo úžasné. Mágia sa dá použiť mnohými spôsobmi, ale väčšinou má tú mágiu celý národ alebo kmeň alebo komunita. Lenže Sebastien ňou obdaril len niektorých, a tí ostatní museli slúžiť vyššie postaveným jan'tepom. Pravidlá tejto čarodejníckej spoločnosti boli väčšinou položené práve na zákonoch, ktoré sa ale mnohokrát nedodržovali alebo obchádzali. Páčilo sa mi, ako tam mal každý svoj motív, každý chcel niečo vyťažiť zo smrti a podobných vecí. Už aj mladí ľudia boli neskutočne plní intríg, tajomstiev, zvrátenosti a svojich ideálov, ku ktorým ich viedli väčšinou ich otcovia. Takže hej, niektoré časti tejto knihy boli neskutočne nechutné, zvrátené a brutálne, ale keď to tak raz chodí, tak s tým nikto nič neurobí. Množstvo postáv bolo vytvorených na to, aby ste ich zo začiatku mali radi a potom na nich drasticky zmeníte názor, pretože sa skrývali sa pekné slová a sladké úsmevy. Čo sa týka deja, tak ten ani trošičku nestagnoval. Bolo to neskutočne dynamické, striedala sa akcia s pokojnými scénami, odhaľovali sa tajomstvá, bojovalo sa, Kellen prichádzal na to, že nie je všetko zlato, čo sa blyští a neuveriteľne sa vyvíjal a dospieval. A do toho všetkého prispievala tajomná Ferius s jej trikmi a fintami, ktorá sa tam len tak zjavila a nikto nevie prečo. Do toho je tam ešte vedľajšia dejová línia, ktorá načrtá, o čom bude dvojka a na čo sa máme pripraviť. Pre mňa bol Kellenov príbeh obrovským zážitkom a teším sa, čo autor ešte vytiahne z rukáva v ostatných knihách.

Člověk v sobě nosí naději, kdesi hluboko, že až to bude nejvíc potřebovat - v okamžiku, kdy najednou půjde o všechno, protože to bude otázka života či smrti - dokáže překonat cokoli, co ho celý život brzdilo, a objeví svou skutečnou sílu. 

Táto kniha je jednoznačne niečo, po čom by ste mali siahnuť ak ste fanúšikovia Hraničiarovho učňa, Starého kráľovstva či takého Zaklínača alebo Trnového princa. Pretože toto je knihy plná úžasnej mágie, rôznorodých a zaujímavých postáv, intríg a tajomstiev, zloduchov, krutosti, nádeje a ukecaného nezvyčajného zvieratka, ktoré vás tým všetkým bude sprevádzať. Pre mňa to bola jedna skvelá, divoká jazda, ktorú som si neskutočne užila a dúfam, že vy na tom budete podobne.


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujeme spoločnosti Albatrosmedia
Vy môžete spoznať jan'tepov a ich kultúru práve TU

2 komentáre:

  1. Skvělá recenze :) Divotvůrce jsem četla a byla nadšená :) Ta kniha mě moc bavila, byla příjemně vtipná a přirostl mi k srdci kočkoveverčák Reichis :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ďakujem :) Presne ako hovoríš, a Reichis je proste láska :3

      Odstrániť