nedeľa 15. júla 2018

Ako sme objavovali Nórsko part II

V pondelok sme hneď ráno (znovu okolo 10-11 hod.) vyrazili metrom na jednu parádnu vyhliadku/lyžiarsky skok/mostík Holmenkollen (prvá a druhá fotka), kde sa v roku 1952 konali Olympíjske hry. Po príchode sme si kúpili lístky, pozreli si múzeum (aspoň časť) a vybrali sa do výťahu, ktorý nás vyviezol hore. Bola tam hrozná zima a neskutočne fúkal vietor, ale ľudia, ten výhľad bol tak krásny a neuveriteľný a magický. Brutálny zážitok. Ako správni turisti sme porobili milión fotiek z každej strany, taktiež dali skupinovú na pamiatku a vybrali sa výťahom naspäť dolu. Bola možnosť sa spustiť aj na lane, kde sa len držíte takých rukovätí a visíte nohami vo vzduchu. Lenže to stálo tak 60€, takže asi vám je jasné, že to nikto z nás neskúsil, aj keď sme veľmi chceli. Potom sme si dopozerali lyžiarske a snowboardové múzeum, kde si chlapci vyskúšali dosku na strune a vybrali sa ďalej. V okolí bola taká úžasná obrovská socha trolla. Vedeli ste, že sú tam hrozne moc zaťažení na trollov? Ale o tom neskôr.

Našou druhou atrakciou bolo centrum Osla - Oslo Opera House, Akershus Castle & Fortress, City Hall a samozrejme, nákup suvenírov. Opera House je krásna stavba a veľmi zaujímavá a na hrade sa chlapci odfotili so strážnikom, ktorý nevyzeral moc nadšene. Po celom výlete sme sa konečne dostali k nákupu suvenírov, na čo som sa hrozne tešila, aj keď moja peňaženka obrovské slzy ronila. Ale tie obchodíky boli neskutočné. Nakúpila som každému niečo a navyše sme si celá partia kúpili tričká s vikingom na pamiatku. Nóri sú neskutočne zaťažení na trollov a vikingov - boli tam obrovské police plné rozličných sošiek vikingov a trollov. A boli neskutočne zlatunké a keby môžem, tak si kúpim z každej jednu, aby som si to vystavila v knižnici. Po nákupe sme sa vybrali obzrieť si kráľovský palác, ktorý bol krásny a navyše sme videli aj výmenu stráží, čo sa mi v Anglicku ani raz nepodarilo. Taktiež sme si obzreli palácové záhrady a taký park, kde sme znovu sledovali kačičky s malinkými káčatkami a nakoniec sme sa vybrali do štvrti Aker Brygge.

Aker Brygge (tretia fotka) je nejaká známa štvrť, ktorá vyzerá hrozne krásne. Nad celou ulicou tam boli malé farebné lampióny a bolo to brutálne a úžasné a hrozne magické. Tu sa chlapci rozhodli, že si dajú čapované pivo, ktoré by ich vyšlo tak na 12€ jedného. My sme sa s kamarátkou vybrali nájsť niečo, kde by sme kúpili waffle (na odporúčanie tej druhej kamarátky), ale nakoniec sme skončili v takej útulnej kaviarničke, kde sme si dali horúcu čokoládu a sladké pečivo. Ľudia, lepšiu horúcu čokoládu som v živote nikdy nepila. A navyše tam pracoval hrozne zlatý chlapec. No a chalani o chvíľu prišli za nami, lebo vraj pivo čapujú až od 23 a najstarší z nás má 23 až v októbri, takže skončili bez úspechu. Ako poslednú atrakciu sme si vybrali Vigeland Sculpture Park, ktorý bol vskutku zaujímavý a s kamarátkou sme sa na tých sochách neskutočne bavili. Totižto, ten park bol plný nahých chlapov a žien a detí vo všelijakých pofidérnych polohách, ktoré pripomínali kadečo, takže si viete predstaviť bandu turistov, ktorá sa ide pocikať od smiechu na umení.  Potom sme sa už vrátili na byt, zbalili si kufre a znovu sme do druhej hrali karty. Ehm, ale s tým, že sme vstávali o 4 ráno, aby sme stihli autobus, vlak a lietadlo, ktoré nám letelo po 8 ráno, s tým že hodinu a pol trvala len tá cesta vlakom. Počas letu sme zažili také maličké turbulencie, ale ja som si čítala knihu, takže mi to bolo nejak jedno. Okolo desiatej sme vyrazili na autách z Katowic, okolo tretej sme sa zastavili v Žiline na obed a okolo piatej som už bola doma a vybaľovala.

Takže ako hodnotím tento výlet? Podľa mňa bol veľmi úspešný, veľmi zábavný a Nórsko je jedna krásna, magická krajina, ktorá je síce predražená na naše pomery, ale rozhodne neľutujem všetky tie peniaze, ktoré som tam minula, pretože som znovu videla časť sveta a navyše sme boli fantastická partia. Nie je nič lepšie, ako dovolenka s kamarátmi. Len škoda, že sme nestihli všetko, čo sme plánovali. A rada pre vás: ak sa vyberiete do Nórska, vezmite si čo najviac jedla, ktoré je možné brať do lietadla, pretože za pizzu v krabici tam zaplatíte 5-7€. Znížte si výdavky vlastným jedlom a ubytko rozhodne hľadajte cez Airbnb, pretože budete mať väčšie súkromie. A ak tam raz pôjdete, odporúčam si pozrieť všetky atrakcie, o ktorých som vám tu písala. A zoberte si pomerne veľký budget, lebo len suveníry vás vyjdú dosť draho + doprava a vstupné na niektoré atrakcie.

2 komentáre:

  1. No teeda, tam je ale krásne. :O A vidím, že ste si to pekne zážitkovo užili. :D

    OdpovedaťOdstrániť