piatok 15. júna 2018

Nočné mory!


Autor: Jason Segel, Kirsten Miller
Originálny názov: Nightmares!
Séria: Nočné mory!
Diel: prvý
Počet strán: 424 
Rok vydania: 2017
Vydavateľstvo: XYZ

Charlie Laird sa už tri mesiace poriadne nevyspal. Len čo zavrie oči, ocitne sa vo svete, ktorý sa hemží čarodejnicami, škriatkami, hadmi, upírmi a inými hrôzostrašnými výplodmi ľudskej fantázie. Strašia tu dokonca i klauni či huňaté biele králiky! Jedna nočná mora je však zo všetkých najhoršia a Charlie si s ňou musí poradiť, inak sa z ríše zlých snov už nikdy nedostane a privedie do záhuby aj svojich kamarátov, rodinu a celé mesto... Podarí sa mu nabrať odvahu a čeliť tomu, čo ho najviac desí?

Táto kniha nie je u nás nejaká veľmi známa, ale keď o nej raz čitateľ počuje, tak ho zaujme. Či už neskutočne krásnou obálkou alebo námetom, alebo dokonca tým, že túto knižku chvália malí a i veľkí. A rozhodne má čo ponúknuť. 

Postavy, s ktorými sa čitateľ stretne sú prepracované a žijú svoje životy. Hlavný hrdina Charlie je obyčajný chlapec, ktorý bol donútený sa presťahovať a bojí sa obrovského fialového domu, v ktorom práve teraz býva. Charlie bol veľmi sympatický a bystrý, v niektorých prípadoch sa správal lepšie, ako niektorí dospelí. Jeho nevlastná matka bola divná, to treba uznať, ale niečím ma očarila a vlastne som s ňou vôbec nemala problém. Charlieho priatelia boli taktiež veľmi sympatickí, vtipní a rozhodne pri ňom stáli, keď to potreboval. Autor vytvoril fascinujúceho detského hrdinu, ktorý sa učí postaviť sa svojmu strachu už v takom mladom veku a snaží sa hľadať všetky možné východiská z tejto veľmi strašidelnej situácie.

Uviazol vo vlastnom hororovom sne. Ak vôbec má nejakú šancu zachrániť brata, musí zistiť, kam ho chrobáky vedú. 


A tom vlastne celá táto kniha bola. O strachu a snoch. Autor vytvoril vskutku jednoduchý príbeh, ktorý vám nebude pripadať ničím výnimočný, ale ako budete ďalej čítať a vnárať sa do jeho hĺbky, zistíte, že ste sa na začiatku sakramentsky mýlili. Totižto autor tu vykresľuje strach ako niečo hmotné, niečo, čo sa vás doslova môže zmocniť, ak sa ním necháte ovládať. Hlavný hrdina spoznáva svet za snami, v ktorom musí čeliť obrovským prekážkam a naučiť sa prekonávať strach. Pre mňa to bolo ohromne fascinujúce sledovať. Mali ste totiž možnosť tu stretnúť úplne všetko - klaunov, chrobáky, zombíkov a všetky možné strašidelné tvory, ktoré len čakali na to, aby niekoho vystrašili. Nebojte sa, nie je to horor. Autor tento príbeh podal s neuveriteľným humorom a naplno využil svoju fantáziu, aby to mohli čítať malí i veľkí bez nočných môr. Páčilo sa mi, aké obrovské množstvo vecí v tejto knižke nájdete. Charlie, okrem toho, že bojuje so svojimi nočnými morami, musí chodiť do školy ako bežný študent, musí sa postarať o bračeka, vysporiadať sa so sťahovaním, s temnotou, ktorá ho zožiera a takisto so stratou, z ktorej sa veľmi ťažko dostáva aj dospelý človek, nieto ešte dieťa. Takže áno, bolo to veľmi zaujímavé, vtipné, trošinku strašidelné s temnejšou atmosférou, ale zároveň aj magické, plné tajomstiev, nového sveta a časťou mágie.

"Ako hovorievame, nesúď ničiu nočnú moru, kým nestráviš aspoň jednu noc v jeho pyžame." 

Táto knižka nie je nejaké obrovské, obdivuhodné majstrovské dielo, ale to vôbec nevadí. V tejto knihe sa totiž dozvieme mnoho vecí práve o strachu a nočných morách. Rozhodne sa nebudete nudiť, pretože je to úžasne spracované a premyslené, plné sympatických postáv. Veľmi príjemné oddychové čítanie, kde zistíte, že nie všetko je také ťažké a hrozné, ako sa na prvý pohľad zdá.


Za knihu veľmi pekne ďakujem spoločnosti Albatrosmedia
Vy môžete prekonať svoj strach TU

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára