streda 20. júna 2018

Kvapky na sladký spánok


Autor: Jason Segel, Kirsten Miller
Originálny názov: The Sleepwalker Tonic
Séria: Nočné mory! 
Diel: druhý
Počet strán: 432
Rok vydania: 2018
Vydavateľstvo: XYZ

Charlie Laird žije život snov. Býva v tajomnom zámku s bránou do Podsvetia, plného priateľských nočných môr. A navyše sa mu práve začínajú letné prázdniny. Nemôže sa však zbaviť pocitu, že sa deje niečo čudné. Slávne herbárium jeho nevlastnej mamy odrazu zíva prázdnotou a zákazníci si chodia po bylinkové odvary do vedľajšieho mestečka! A ešte horšie je, že po uliciach toho mestečka sa ponevierajú čudné existencie, ktoré vyzerajú ako živé mŕtvoly. Zdá sa, že vo vzduchu visí poriadny malér...


Po roku vychádza druhý diel middle-grade série, ktorá očarila aj starších čitateľov o snoch a nočných morách, ktoré dokážu prichádzať do nášho sveta a živia sa strachom. S čím sa musel hlavný hrdina potýkať tentokrát?

Charlie je o trošku starší, zvykol si na nevlastnú matku a zatvoril portál. Zmenil sa však a mne miestami hrozne liezol na nervy s tým, aký bol žiarlivý a závistlivý. Stále je však veľmi šikovný, inteligentný a snaží sa chrániť tých, ktorých má rád. Páčilo sa mi, že autori dali viac priestoru aj jeho bratovi Jackovi, ktorý sa týmto stal celkom kľúčovou postavou. Čitateľ má možnosť spoznať jeho povahu aj koníčky, automatický aj jeho strach a zvedavosť, ktorá mu veľmi pomáha prekonať strachy. Je to taká milá detská zvedavosť, vďaka ktorej vás tento chlapec veľmi očarí. Taktiež je veľmi bystrý, ale narozdiel od svojho brata je trošku odvážnejší a vrhá sa do nebezpečenstva bez rozmýšľania, čím u mňa celkom stúpol, lebo nemá zábrany a viacej riskuje. Veľmi zaujímavými postavami boli pre mňa aj Ick a Ink, o ktorých vám, žiaľ, nemôžem povedať viac, pretože sú to veľmi záhadné postavy a obaľuje ich rúško tajomstva, ktoré sa dozviete ku koncu knihy.

Dohováral sám sebe, že od neho nie je pekné, keď premýšľa tak sebecky, no nevedel si pomôcť. Podsvetie malo patriť len a len jemu. Nechcel sa oň s nikým deliť. 


V tejto knihe bolo veľmi veľa cestovania medzi dvoma dedinkami a medzi Podsvetím a našim svetom, takže nám autori dali možnosť spoznať aj iné zákutia ich sveta. Zároveň sme mali možnosť stretnúť staré známe, ale aj nové tváre, ktoré buď Charliemu a jeho kamošom pomohli alebo všetko len zhoršili. Veľmi kľúčovú úlohu zohrávalo aj Lottino herbárium, ktoré bolo zrazu ľudoprázdne a na pokraji krachu, ale aj napriek tomu sa Charlieho nevlastná matka snažila pomôcť. Zároveň sa však otvoril nový obchod, kde predávali zvláštne kvapky, ktoré robili z ľudí chodiace mŕtvoly. Otázkou zostáva, kto za tým všetkým je a prečo to vlastne robí? Charlie s priateľmi sa tomu snažia prísť na kĺb, ale musia čeliť množstvu prekážok a hlavne sa nesmú dať zlákať týmto odvarom aj oni. Čo sa týka deja, tak ten mi prišiel trošku pomalší, miestami som sa dosť nudila, mnohokrát sa tam zjavili absolútne nepodstatné informácie, situácie a veci, bez ktorých by sa táto knižka dokázala zaobísť a mohla byť aspoň taká akčná ako bola jednotka. V každom prípade je toto rozoberanie snov veľmi zaujímavé. Čitateľ môže vidieť rôzne strachy, rôzne reakcie na ne a mladší čitatelia dokonca môžu nabrať inšpiráciu, ako sa prestať báť nočných môr. To je na vás, čo si vezmete z tohto príbehu, ale určite zistíte množstvo vecí o strachu a odvahe.

"Byť odvážny vonkoncom neznamená nebáť sa. Naopak. Byť odvážny znamená báť sa a napriek tomu urobiť presne to, čo urobiť treba. 

Je jasné, že toto nie je niečo, z čoho starší čitateľ totálne padne na zadok, ale stále je to veľmi príjemný a zaujímavý príbeh o javoch, ktoré nie sú nikomu úplne jasné. Knižku by som odporučila skôr mladším čitateľom, ktorí z nej budú absolútne nadšení. Aj ja by som bola, keď som mala 10-12 rokov. Rozhodne je to však zaujímavý, oddychový príbeh, ktorý si zamilujete vďaka energickým a vtipným postavám a množstvu zapeklitých situácií.


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti Albatrosmedia
Vy môžete Kvapky na sladký spánok vyskúšať TU

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára