utorok 12. júna 2018

Knihy, leto a maturita

Long time no see priatelia, nemyslíte? Po tých týždňoch teda prichádzam s vysvetlením. Neumrela som, nevykašlala som sa na blog, na vás ani na knihy. Už na začiatku roka 2018 som vám písala, že to teraz bude trošku drastické, a veru aj bolo. Totižto som v maturitnom ročníku a tak ma čakalo to, čo všetkých - tzv. skúška dospelosti. 20. mája sa na blogu objavila posledná recenzia a tu je dôvod prečo: 25. mája sme mali rozlúčku, čiže celý týždeň predtým sme museli všetko plánovať, dohadovať a ešte k tomu sme šli s triedou aj na chatu, kde sa nám stala taká vtipná príhoda, ale to je story na iný čas. Takže nemala som čas publikovať predpísané recenzie, ktoré mám v konceptoch. Od 28. mája nám začal akademický. Čakali by ste, že aspoň vtedy budem mať čas, keďže som doma. Hm...nie ste sami, tiež som to čakala. Nuž ale keď sa niekto začne učiť na maturitu týždeň pred ňou, tak to vyzerá nejako takto. Maturovala som z angličtiny na úrovni C1, čo nebol hlavný kameň úrazu, keďže toto bol jediný predmet za 5 rokov, na ktorý som sa učila priebežne. Aspoň teda v tomto poslednom ročníku. Ale ľudia, ekonomika v angličtine je doslova otras. Predstavte si situáciu: každý rok vám profesor dá za týždeň tak 10-15 papierov k nejakej téme, vy si ich možno aj odložíte alebo ich stratíte. Za 5 rokov sa vám nazbiera neskutočne obrovský štós papierov, k tomu vám na mail poprichádzajú tzv. doplnky k téme, ktorú ste brali na začiatku 2. ročníka. Teraz sa pozriete na ten mail a čo spravíte? Budete si to postupne pridávať k témam, v ktorých máte neskutočný chaos alebo jednoducho odignorujete mail?

Gratulujem, ak ste na otázku odpovedali prvou možnosťou, ste veľmi vzorný, usilovný a zodpovedný človek. Čo ja nie som. Takže za posledných 9 mesiacov som totálne ignorovala všetky tieto maily. Tým pádom som dva dni akademického týždňa, celé dva dni strávila triedením papierov z ekonomiky. Ani neviete, ako som sa pritom zapotila. Na učenie mi teda zostalo 5 dní, počas ktorých som si musela zopakovať 32 tém z angličtiny a naučiť sa (veď načo sa učiť priebežne, že? Taká zbytočnosť.) 25 tém z ekonomiky, ktoré mali každá tak 18 strán, 25 druhov rozdelení a 300 definícií. Well played, Naty, well played. Takže môj akademický oddych, ktorý som plánovala sa zmenil na utrpenie. A aj tak som sa vlastne naučila len 15 tém a modlila sa k Poseidónovi, aby som si vybrala práve jednu z nich. Takže od 4. júna som maturovala, v utorok som skončila, v štvrtok som bola po vysvedčenie a v piatok som musela ísť dať overiť maturitné vysvedčenie a čo najskôr ho poslať do školy. Medzitým ešte našej mačke zahnisala labka, takže bolo treba letieť na veterinu a keď som si konečne vydýchla, tak tu bol pondelok. A blog stále nič. Takže za posledné dva týždne neviem absolútne nič, nemám prehľad o seriáloch, blogoch, novinkách a navyše sa mi v izbe po zemi povaľujú knihy, pretože nemám miesto. Nikde. Dúfam, že mi to odpustíte. Našťastie som naspäť v plnej sile, skoro so 4-mesačnými prázdninami, ktoré plánujem stráviť najmä čítaním.

Čo týmto chcem povedať? Nuž, plánujem pridávať nejaký článok, recenziu alebo odporúčanie každý deň, popr. každý druhý deň. V sobotu však odchádzam na taký malý výlet do Nórska, takže buď niečo prednastavím alebo tu bude 4 dni ticho. Potom som do konca júna doma a budem sa venovať len a len knihám, pretože mám restov až až. V júli nastupujem na brigádu, neviem vám povedať, ako to bude, ale pokúsim sa neprespať celé leto a prinášať vám články tak, ako som povedala na začiatku. V auguste na týždeň vypadne, lebo ideme s kamarátkou do Londýna, ale to tiež prednastavím a v septembri budem mať zas voľno, až kým nenastúpim do školy. Takže možno sa stretneme v Nitre alebo v Banskej Bystrici. Každopádne som veľmi rada, že mám po strednej, lebo už mi to tam liezlo krkom s tými ľuďmi a som veľmi zvedavá, aká bude vysoká a celkovo sa hrozne teším na nové prostredie a mesto. Keďže sa chcem aj v živote a v práci venovať knihám a angličtine, tak som si podala prihlášky na prekladateľstvo a tlmočníctvo, tak uvidíme, ako to prežijem. V najbližších dňoch môžete očakávať hlavne recenzie a po Nórsku pribudne určite nejaký článok aj o tomto výlete s mojimi dojmami z tejto krajiny. Tí, čo ešte chodíte do školy, tak držím palce, aby ste zvládli dokončiť tento ročník a spolumaturanti a vysokoškoláci, čo vám už začali prázdniny, tak vám želám krásne leto plné zážitkov, cestovania, kníh a priateľov. A držte mi palce, aby som presvedčila našich o novej knižnici.

2 komentáre:

 1. Gratulujem k úspešnému zvládnutiu maturity :) ja som to mala za sebou trošku skôr- maturovala som 29. a 30. mája a teraz si už užívam prázdniny... tým užívam myslím to že už týždeň ležím v posteli a len čítam a čítam :'D
  Uži si všetky výlety a už teraz sa teším na nové články :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem, nápodobne :) no veď my sme schytali posledný termín, takže zatiaľ čo podaktorí boli už v polke mája pomaly doma, tak my sme ešte dreli v škole :D :D tiež chápem to užívanie úplne rovnako - treba predsa dobiehať resty a posteľ je najlepší spoločník :D
   Ďakujem :)

   Odstrániť