sobota 30. júna 2018

Bronzový kľúč


Autor: Holly Black, Cassandra Clare
Originálny názov: The Bronze Key
Séria: Magistérium
Diel: tretí
Počet strán: 240
Rok vydania: 2018
Vydavateľstvo: Slovart

Call, Tamara a Aaron by sa mali sústrediť na náročné testy a čarodejnícke skúšky. No po náhlej smrti jedného spolužiaka sa musia vydať po stope hrozivého zla. Niekto totiž oslobodil beštiu, čo mala ostať spútaná hlboko v školských žalároch. Call a jeho kamoši zisťujú, že mágia dokáže byť taká dobrá ako čarodejníci, ktorí ju používajú. No ak ju včas nezastavia, napácha v nesprávnych rukách nepredstaviteľné škody. Na čarodejníckej škole sa totiž môže prihodiť čokoľvek dobré i zlé a jediný spôsob, ako odhaliť pravdu, je riskovať úplne všetko.

Túto sériu pred niekoľkými rokmi začal vydávať Ikar, ale pri druhom pokračovaní s tým sekli. Teraz si ju vzal pod krídla Slovart, ktorý čitateľov pritiahol najmä novými, veľmi peknými obálkami. Nikdy som z tejto série nepadla na zadok, ale bola to príjemná oddychovka. Ako u mňa zabodovalo tretie pokračovanie? 

Call, Tamara a Aaron sú také zlatíčka, také veľmi podobné trio Harrymu, Ronovi a Hermione, ktorých si rovnako zamilujete. Sú odvážni, inteligentní a prefíkaní a snažia sa zachrániť všetko, čo sa dá. Chyba v postavách tejto knihe je v tom, že jediné prepracované postavy sú práve naši hlavní hrdinovia a veľmi obávaný Constantine, o ktorom neustále počujeme. Ostatné postavy, či už Callumov otec, Tamarina rodina alebo ich spolužiaci, profesori a priatelia, sú hrozne nevýrazné, nemajú nič, podľa čoho by si ich čitateľ mohol zapamätať, žiadnu osobnosť, žiadne špecifické vlastnosti. Oni tam proste len sú, existujú niekde v pozadí a občas prehodia niekoľko slov s našimi hlavnými hrdinami. Aj Callov pes Chaos má viac prepracovanú osobnosť ako tie postavy. 

Call myslel na nasledovateľov Nepriateľa smrti. Čo ich ku Constantinovi priťahovalo? Prísľub večného života, sveta bez smrti. Nádej, že nahradí ich straty a vymaže žiaľ. Sľub, ktorý si dal Nepriateľ po bratovej smrti a potom ho ponúkol svojim stúpencom. 

Je mi ľúto, že to musím povedať, ale táto kniha ma nejako neočarila. Počas čítania som mala všetko, čo sa stane na saláme. Možno som z toho už vyrástla. Mám pocit, že autorky majú úžasné nápady, majú čo ponúknuť, ale nevyužívajú to naplno a venujú sa zbytočným veciam, ktoré sú v príbehu totálne nepodstatné. Väčšiu časť tejto knihy som sa neskutočne nudila, nebolo tam nič, čo by ma zaujalo a nedialo sa tam v podstate nič. Dokonca som stratila záujem aj o väčšinu vecí okolo záhadného Constantina Maddena. Stále je však obrovským plusom tejto série, že má poriadne prepracovaného hlavného záporáka. Čitateľ sa dozvie jeho motívy a dôvody, čo ho zmenilo a prečo, ako sa stal takou dôležitou osobnosťou v histórii. Pretože práve vďaka tomuto si autorky udržali moju pozornosť, aj keď ma samotný dej nebavil, bavili ma Constantinove motívy. Samozrejme, očakávajte tu aj akciu, ktorá mi nepripadala dostatočná, ale to je len môj subjektívny názor. V konečnom dôsledku je to zaujímavé, ale nebolo to dostatočne zaujímavé pre mňa, nebola som z tej akcie nadšená, neprežívala som ju, ako kedysi. Mám pocit, že autorky už celý príbeh zbytočne komplikujú, motajú, všetko zauzľujú a podľa mňa sa o chvíľu samé stratia. Jedna vec ma však neskutočne prekvapila a vyrazila mi dych. Čakala som, že sa čosi podobné stane, ale rozhodne som to nečakala uprostred série, ale niekde bližšie ku koncu. Musím povedať, že týmto totálne prekvapili a nachystali si veľmi zaujímavý námet na pokračovanie, a najmä vyvolali zvedavosť čitateľov, či sa to bude dať nejako zmeniť. A práve tento koniec bola najlepšia časť knihy a vďaka nemu možno raz v budúcnosti siahnem po pokračovaní. Ale len možno. 

"Ľudia si pamätajú Nepriateľa smrti, ale zabudli na muža, čo z neho urobil človeka, ktorým sa napokon stal. Constantine bol zlý, ale zároveň nepochopený. Chcel iba oživiť brata." 

Neberte toto ako totálne negatívnu recenziu, ktorá vás má odradiť od čítania. Pretože rozhodne a určite nemá. Pretože táto séria je fakt dobrá, zamilujete si postavy, bude vás zaujímať dej aj záporák a a to, ako to napokon vyvrcholí. Obe autorky totiž vedia písať úžasne, majú skvelé série. Ja vám to odporúčam všetkými desiatimi - či Magistérium, či ich individuálne knihy. Lenže toto je môj subjektívny názor a hlavný problém pravdepodobne tkvie v tom, že som z tejto série proste vyrástla a asi ju posuniem mladším čitateľom v rodine. Vy po nej siahnite, najmä ak ste fanúšikovia Harryho, Percyho, Mariotových dedičov alebo Narnie. Je to vo veľmi podobnom duchu a som si istá, že si tam každý niečo nájde. 


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart.
Vy môžete objavovať Magistérium a jeho tvory TU

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára