pondelok 25. júna 2018

Ako sme objavovali Nórsko part I

Viete, ono to bol taký obyčajný piatkový večer, keď sme si išli s kamarátmi sadnúť na pizzu. Bavili sme sa o tom, na aký výlet sa toto leto vyberieme, keďže väčšinu Slovenska máme pobehanú, tak načo by sme to robili znovu. A tak padol nápad ísť pozrieť do zahraničia. A zrazu sme sa ocitli s letenkami do Osla.
V piatok 16.6. o polnoci sme vyrazili na nekonečnú cestu autami do Katowic na letisko, kde sme prišli niečo pred štvrtou hodinou ráno a lietadlo nám odlietalo kúsok po šiestej. Celí nadšení, ako fantasticky to stíhame sme sa vybrali na check-in. Kde sme sa zmierili s tým, že už nikam neodletíme. Totižto, kamarát nespravil online check-in, tým pádom nikto z nás nemal boarding pass a nemali žiadny kód, podľa ktorého by to skontrolovali. Viete si predstaviť, akí sme boli nahnevaní. Nakoniec sme odleteli, ale s tým, že sme každý museli doplácať 36€ len za to, že nám to vytlačia. Len za jeden maličký, hlúpy kúsok papiera sme vyhodili takmer 40€. Takže rozhodne to nezačalo podľa našich predstáv, ale nakoniec sme konečne do toho lietadla nasadli a chvalabohu, odleteli do Nórska.

Po prílete sme vlakom (jeho cenu ani nechcite vedieť) cestovali do centra Osla, kde nás čakala kamarátka, ktorá tam strávila pol roka na Erazme a bola našou súkromnou sprievodkyňou. Hneď sme sa išli ubytovať - bývali sme v oblasti Grunerlokka, kde sme si cez Airbnb zohnali byt, ktorý bol veľmi útulný a pani, ktorá ho prenajímala bola neskutočne milá. Nechala nám všetkým lentilky a nanuky. Po ubytovaní sme si išli nakúpiť základné potraviny, za ktoré sme znovu dali majland (nuž, prečo neísť do bohatej krajiny) a nakoniec sme si išli poobzerať okolie tejto oblasti. Videli sme veľmi pekný park, rieku Akerselva a vodopád Molla (druhá fotka), ktorý bol naozaj v magickom prostredí a navyše sme mali možnosť vidieť tam aj svadbu. Potom nám tá kamarátka ukázala neskutočnú uličku (prvá fotka) plnú veľmi pekných farebných domčekov, ktorá sa vertikálne tiahla stále hore a bola to fakt pekná štvrť. Deň sme ukončili návštevou botanickej záhrady, kde sme boli už brutálne unavení, keďže sme od polnoci nespali. Potom sme sa vybrali na byt, kde sme museli vyjsť asi tak milión schodov, keďže v tej budove nebol výťah a akosi sme bývali úplne navrchu.

V nedeľu, po sladkom spánku, sme vstávali okolo deviatej, desiatej a vybrali sme sa navštíviť polostrov Bygdøy, kde sme videli Norwegian Folk Museum - toľko pletených rukavíc s toľkými rozličnými vzormi som nikdy nikde nevidela a bolo to neskutočne fascinujúce, a taktiež Viking Ship Museum - vikingovia ma doteraz moc nezaujímali, ale po tomto trošku viac začali. Boli tam dve obrovské lode, na stene tam premietali príbeh o vikingoch a čo bolo veľmi zaujímavé boli ich zvyky. Totižto, keď nejaká posádka vikingov zomrela alebo minimálne ich veliteľ (alebo ako sa nazýva, don't judge me, please), tak postavili na lodi taký prístrešok, dali tam telá a poklady a, ľudia moji, oni proste zakopali komplet celú loď. Tí chudáci museli pekne nadávať, keď kopali takú obrovskú jamu. Na tomto polostrove sme navštívili aj skanzen, ktorý bol neskutočný. Mám hrozne rada malé domčeky, ktoré sú farebné a vyzerajú historicky, takže pre mňa to bol taký malý raj. Navyše tam bola hrozne retro benzínka s autíčkom. Z tejto malebnej dedinky sme sa vybrali na pobrežie a videli sme fjord, podaktorí sa v tej zime aj okúpali v mori. Nóri však tú zimu neberú tak vážne ako my, takže oni sa bežne kúpu v mori alebo jazere, keď je tak 10-15 stupňov.  Nanešťastie nám začalo pršať, takže sme nemohli ísť naspäť takým malým trajektom, pretože ten dážď bol otrasný a hrozne silný a my sme mali 3 dáždniky a jeden pršiplášť na 7 ľudí, takže sme rovno z autobusu utekali v daždi do takého obchodného centra na obed a dúfali, že nám ten dážď ďalej nepokazí deň.

Dážď nakoniec trošku ustal, aj keď úplne pršať neprestalo. S konečne plnými bruchami sme sa vybrali k jazeru Sognsvann (štvrtá fotka), ktoré bolo ďalšou z neskutočne krásnych atrakcií. Dvaja ľudia z našej skupinky sa už po druhýkrát v ten daždivý deň okúpali, my sme si posedeli, pofotili sa, obzerali sme kačky s malinkými káčatkami (tie boli absolútne nádherné) a skoro na nás zaútočila labuť, ktorú si chalani silou mocou fotili a pobehovali okolo nej. V nedeľu sme chceli ešte stihnúť Múzeum vedy a techniky, ale bohužiaľ nám to časovo nevydalo a v pondelok majú múzeá zatvorené. Dali sme si príliš divoký program na to, že sme tam boli 4 dni aj s cestou. Okolo deviatej-desiatej večer sme prišli na byt, navečerali sa a do druhej sme hrali karty. Jeden taký fun fact - keďže im sa tam v lete vôbec nestmieva, veľmi rýchlo strácate pojem o čase, pretože máte pocit, že je 18:00 a ono je 23:00. Im tam slnko "zapadá" niečo po jedenástej a "vychádza" niečo pred štvrtou, ale medzitým nemajú tmu, len také maličké šero. Naopak, v zime tam vraj majú stále tmu alebo šero. To sme rozhodne nečakali predtým, než sme išli, takže nakoniec sme každú noc hrali karty do nejakej druhej.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára