streda 2. mája 2018

Temné proroctvo


Autor: Rick Riordan
Originálny názov: The Trialls of Apollo: The Dark Prophecy
Séria: Apolónov pád
Diel: druhý
Počet strán: 400 
Rok vydania: 2018
Vydavateľstvo: Fragment

Všemocný boh slnka, svetla, liečiteľstva, umenia, lukostreľby, poézie, tanca a proroctiev naďalej trčí v koži smrteľníka Lestera Papadopoulosa. Z jeho nadprirodzených schopností mu nezostala ani jediná a telo nemotorného tínedžera, v ktorom sa ocitol, je len na zlosť. Diove odpustenie a svoje miesto na Olympe však získa späť, iba ak nájde staroveké zdroje proroctiev a oslobodí ich. Našťastie na to nie je sám – po boku má starého známeho Lea Valdéza, jeho draka Festusa a bývalú nymfu Kalypsó. Cesta za ďalším Orákulom vedie na Stredozápad. Tam Lester objaví veci, o ktorých ako Apolón nemal ani potuchy!

"Nezáleží na tom, ako dlho žiješ. Záleží na tom, pre čo." 

Príbeh boha slnka Apolóna bude ľuďom pripadať veľmi zaujímavý a hlavne, keď bol donútený sa stať človekom, dokonca tínedžerom, ktorý je úplne iný ako sám Apolón. Jeho príbeh pokračuje a hneď vám môžem povedať, že je veľmi zaujímavý.

Apolón sa od prvého dielu nijako drasticky nezmenil. Stále je to ten egocentrický, namyslený boh, ktorý sa nonstop sťažuje, že je človek. Možno trošilinku, lebo si začal uvedomovať niektoré dôležité veci v živote. Inak je však takmer rovnaký. Skvelým spestrením tejto knihy boli staré známe postavy ako Leo Valdez, Festus a Kalypsó. Lea ako vždy neopúšťal jeho geniálny humor, ktorý nás sprevádzal všetkými časťami Bohov Olympu. A myslím si, že práve toto bol dôležitý faktor, ktorý spravil túto knihu takou dobrou. Autor predstavil aj veľké množstvo nových postáv, ktoré mali zaujímavé prepojenie s polobožským a božským svetom a takisto zaujímavé zvieratá a príšery, ktoré v mojich predstavách vyzerali veľmi, ale veľmi vtipne.

Hnali sa a chniapali kovovými zubami, prilby s bodcami sa im knísali zo strany na stranu, nohy obalené ostnatým drôtom dupali po trávniku ako ohavný ružový les vražedných vianočných stromčekov. 

Pri tejto knihe je už od začiatku jasné, že to nebude až taký akčný príbeh, ako boli Rickove knihy doteraz. Rick sa viac sústredil na samotné postavy a hlavne na Apolónovu minulosť, ktorá je obrovská, neskutočne pestrá a zaujímavá. Ako človek však nemá takú veľkú kapacitu pamäti ako keď bol bohom, tak ani sám Apolón si nepamätá niektoré udalosti, množstvo ľudí a tým pádom čitatelia spolu s ním odhaľujú všetky tieto skryté záhady a zisťujú, že ani Apolón možno nebol taký svätuškár za akého ho ľudia mnohokrát považujú. Jasné, že tu bude aj akcia, skvelé boje a obrovské rozuzlenia, ktoré vám niekedy nedajú vydýchnuť, ale nie v takom množstve. Táto kniha je skôr zameraná na osobnosť Apolóna a chyby, ktoré v živote urobil. A taktiež tu stretneme milovanú, šialenú Meg, ktorá si bude musieť rozmyslieť, na ktorú stranu sa postaví a čo urobí. Možno bude mať nakoniec svoje vlastné plány na ovládnutie sveta, ktovie? Tak či onak, tomu dievčaťu fandím a hádam to dotiahne ešte ďaleko. Nepopieram však, že táto kniha nebola nudná, pretože miestami bola a niekedy aj dosť zbytočne natiahnutá. Neviem, čo tým Rick ešte sleduje. Ponúkol nám však úžasné záporné postavy, ktoré sa s ničím nehrajú a sú nezastaviteľní. A nejaká moja zvrátená časť niekedy fandí aj im, pretože majú ten svoj špecifický štýl riešenia problémov.

Koľkokrát som sa ja ocitol v takej dileme? Mám zničiť Trójanov alebo Grékov? Mám flirtovať so sestrinými Lovkyňami a riskovať zaucho alebo s Britomartis a riskovať, že ma vyhodí do povetria? To sú tie voľby, ktoré určujú, akí sme. 

Viete čo je smutné? Že som doteraz žila v domnienke, že toto bude trilógia a po tejto knihe nás čaká nejaký epický záver. Ale znovu 5 kníh? Je fajn, že má Rick takú pestrú fantáziu a vie, ako to dať na papier, ale podľa môjho názoru by aj stačilo. Už sa podľa mňa zbytočne rýpe a analyzuje svoj svet polobohov, mnohokrát sa opakuje a naťahuje to a celkom zbytočne. Pretože svet Percyho Jacksona mal ísť už do dôchodku. Tak či tak, táto kniha bola skvelo napísaná (ako vždy), plná humoru, akcie, istého namysleného egocentrického boha, starých známych hrdinov, tajomstiev, intríg a minulosti a temných plánov.


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti Albatrosmedia
Vy sa môžete na túto temnú cestu vydať s Apolónom TU

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára