nedeľa 20. mája 2018

Temná krása


Autor: Mary E. Pearson
Originálny názov: The Beauty of Darkness
Séria: Kroniky Pozůstalých
Diel: tretí
Počet strán: 509
Rok vydania: 2018
Vydavateľstvo: CooBoo

Lia sice přežila zajetí ve Vendě, ale teď se musí vypořádat s ještě větším problémem. Hrozí totiž, že dojde ke zničení jejího království. A pouze ona to může zastavit.
Lia se tak musí stát tou, kterou nikdy nechtěla být – První dcerou Morrighanu –, vypořádat se se zrádci, překonat nepředstavitelné překážky a konečně přijmout to, kým je.
Protože osud všech království závisí jen a jen na ní.

Některé věci vytrvají...a některé nikdy neměli vytrvat. 

Neverím, že toto je koniec. Vlastne, ani nechcem aby to bol koniec, aj keď to skončilo presne tak, ako malo. Presne tak, ako si táto séria zaslúžila. Budú mi chýbať postavy, svet a mám pocit, akoby skončila jedna dôležitá etapa môjho života. Čo teda hovorím na jej koniec? 

Počas celej tejto série som ospevovala, ako úžasne sú vykreslené postavy, aké sú živé a farbisté a brutálne prepracované. Autorka aj napriek všetkému, čo si naložila na tanier, nechala tie postavy, aby sa postupne vyvíjali, menili, tvarovali, spoznávali. Každý bol výnimočný, každému vdýchla neskutočný život, povahu, rôznorodosť. Boli spracované až do takej hĺbky, že vám pripadali ako ľudia, ktorí kráčajú vedľa vás, s ktorými sa reálne môžete porozprávať. A to bolo pre mňa obrovským plusom, pretože viem, že práve kvôli tomuto budem túto sériu považovať za výnimočnú a obľúbenú. Už sa k nim nejdem vyjadrovať individuálne, pretože je to zbytočné. všetci sú úžasní, dokonca som si v tejto knihe obľúbila aj Kadena, s ktorým sme si veľmi dlho nesadli. Páčilo sa mi však, ako autorka venovala svoj čas aj záporným postavám, hlavne zradcom v Civike a Malichovi, pretože sú to neľútostní, bezcitní, bezcharakterní idioti, ktorí sú nenažraní a bažia po všetkej moci. A to sa mi páčilo - že to neboli žiadni slabosi, ktorí pri prvom probléme sklopia chvost a ujdú. 

Změníme se tak všichni? Necháme se časem a okolnostmi proměnit v někoho a něco, kým jsme nikdy nechtěli být? Možná se to děje tak postupně, že než si toho všimneme, je už pozdě s tím něco udělat. 

Nemám slov na to, ako úžasne bol prepracovaný ten svet, naplánované situácie, prepletené osudy a jednotlivé kráľovstvá. Autorka dáva čitateľom možnosť spoznať nie len Morrighan, ale aj Dalbreck a Vendu. Dáva nám náhľad nie len do časti jej sveta, ale do celého. Ukáže nám ich zvyky, tradície, povesti. V týchto knihách vytvorila neskutočnú mytológiu, ktorá je plná tajomstiev o minulosti a predpovedí o budúcnosti a ktorá bude počas celej série brutálne zaujímavá. V deji môžete očakávať viac akcie, viac bitiek, schyľovanie sa k vojne a kopu, kopu zrady, ktorá ovplyvní množstvo vecí. Lia bojovala za to, čo jej pripadalo správne, dávala ľuďom nádej, ktorú hľadali a potrebovali a zároveň všetkých bavila svojou tvrdohlavosťou a podrezaným jazykom, spoznávala nových spojencov a priateľov, zároveň aj sklamanie, zradu a otroctvo, a hlavne sa vracala do minulosti aby zistila niečo o jej predkoch, o konci sveta, o vojne a mrchožrútoch, o Morrighan a Gaudriel a Vende. Páčilo sa mi ako autorka vykreslila Liu ako symbol - nádeje, lepšieho života, budúcnosti. Snažila sa poukázať na to, že stále môže byť horšie, ale človek sa jednoducho musí postaviť a ísť ďalej. Táto séria má neskutočne silné posolstvo, skvelý príbeh lásky a mýtov a obrovské množstvo bitiek, intríg, tajomstiev.  A až na pár detailov som absolútne spokojná, ako to skončilo, pretože tak to skončiť malo. Bolo to správne pre Liu a pre celú sériu, pretože autorka potrebovala splniť očakávanie tej vysokej latky, ktorú si nasadila. A poviem vám, že mne ich totálne splnila a táto séria sa stala jednou z mojich najväčších srdcoviek, lebo v sebe skrýva jeden neuveriteľný príbeh. 

Není pravda, že vždycky je co vzít, pomyslela jsem. Když někdy člověku seberete opravdu hodně, přestane mu záležet i na tom, co zbylo. 

Ste fanúšikovia YA high fantasy? Alebo badass hrdiniek? Alebo oboje? Tak toto je séria pre vás. Pretože tu nejde o lásku a šťastný život, ale o prežitie, intrigy, zradu a hlavne je to o kráľovstvách a princeznej, ktorú si zamilujete pre jej šialenú povahu a drzé ústa. Pre mňa to bol úžasný zážitok precestovať tento svet a bojovať po boku Lie. Ak ste čítali Trón zo skla, Snow Like Ashes alebo Upírsku akadémiu a chcete hrdinku, ako boli tieto, tak Lia je pre vás tou správnou voľbou. Pretože určite chcete dobojovať vojnu a ukončiť krutovládu. 


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti Albatrosmedia.
Vy sa môžete tejto vojny zúčastniť TU

2 komentáre:

  1. Priznám sa, že mám stále v čítačke jednotku a nie a nie ju začať čítať, ale tým posledným odsekom - Trón, Upírska akadémia, woohoo - a vôbec nadšením evidentným z recenzie si ma presvedčila. :3 Fakt dobrých sérií je predsa len málo!

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Milujem túto sériu, dnes so to dočítala, je naozaj pravda, že táto kniha zlomila moje srdce na každej päťdesiatej strane. Milujem ju a zapísala sa do môjho srdca. Na začiatku som túto sériu nie veľmi mala rada, ale táto kniha je moja spriaznená duša a celú sériu milujem. Rovnako patrí k málo knihám, pri ktorých som skutočne plakala...veľakrát. A musím povedať, že práve Tvoja recenzia ma prinútila si ju kúpiť :D Neľutujem to.

    OdpovedaťOdstrániť