štvrtok 10. mája 2018

Stálo to za to


Autor: Miroslava Varáčková
Počet strán: 216
Rok vydania: 2018
Vydavateľstvo: Slovart

Lívia je tá staršia. Tá úspešnejšia. Tá populárnejšia. Baška je tá, čo ostala na druhej koľaji... a to nielen v babských kruhoch na škole, ale aj doma a v srdciach rodičov. Keď sa Lívii rúca budúcnosť pred očami, rieši všetko po svojom a ničí všetkých naokolo. Nanešťastie je rodičovská láska niekedy slepá a pravda nemá šancu na prežitie. No ktorá sestra je v skutočnosti tá silnejšia a rozhodnejšia? Ktorá dokáže obetovať všetko, aby zabránila ďalšiemu súženiu?
Všetky šťastné rodiny sú si podobné, každá nešťastná rodina je nešťastná svojím spôsobom.


"Ľudia by si mali plniť sny, a nie ich utápať v povinnostiach a zhone."

Mirka Varáčková prichádza s novou knihou, ktorá výnimočne nenesie ťažký príbeh o živote, tentokrát žiadne znásilnenie ani šikana. Tentokrát Mirka prišla s príbehom o rodine, ktorá sa na prvý pohľad môže zdať ako dokonalá. Až kým sa nepozriete do jej vnútra. 

Baška bola veľmi sympatické dievča, ktoré sa aj napriek všetkému snažilo byť šťastné, ale mala momenty, kedy by ste jej najradšej otrieskali hlavu o stenu, lebo niekedy rozmýšľala totálne z cesty. Napriek tomu mi však bola neskutočne sympatická a veľmi mi sadla. Postava Jakuba bola úžasným spestrením, pretože aj keď mal vlastné problémy a starosti, stále pomáhal iným ľuďom a nemyslel len na seba. Naopak, Baškini rodičia a hlavne jej sestra mi pili krv. Bolo mi ľúto, že Baška bola vždy tá druhá a všetko sa točilo iba okolo Lívie, ale žiaľ, tak to chodí aj v reálnom živote, takže Mirka sa znovu inšpirovala realitou. Lívia bola otrasná, namyslená, myslela len na seba a myslela si, že sa z nej všetci poskladajú. Páčilo sa mi, ako autorka zobrazila všetky vzťahy medzi postavami a ako som sa do toho úžasne dokázala vžiť. 

Žijeme vo svete, v ktorom sa každé vymykanie z normálu trestá. Ľudia často, hoci neraz nevedomky, podkopávajú nohy krívajúcim, namiesto toho, aby im podali pomocnú ruku. 

Nebudem vám klamať. Toto je príbeh lásky, aký ste už miliónkrát videli a čítali. Na druhú stranu, toto je predsa len Mirka Varáčková. Ako aj ostatné príbehy. aj ten Baškin podáva neskutočne realisticky a vy sa dokážete so všetkým úžasne stotožniť. Pretože nie, toto nie je iba príbeh lásky. Toto je hlavne príbeh o rodine, v ktorej sa Baška cíti nepodstatná, vždy tá druhá a potrebná len na domáce práce a nakupovanie. Baškin príbeh je taktiež o spoznávaní a hľadaní samej seba, o rozhodnosti a postavení sa na nohy. Autorka znovu našla spôsob, ako to spestriť - sms-ky a facebookove správy odzrkadľujú obraz dnešnej doby, kde tínedžeri neustále hľadia do mobilov a tým pádom sa do toho mnohí z nás dokážu úžasne vžiť. Na Mirkiných knihách mám rada, že píše jazykom mladých. Používa slang, používa výrazy, ktoré počujete od spolužiakov a kamarátov, rozhovory sú nenútené a mnohokrát v sebe ukrývajú aj skvelú myšlienku alebo sa zamýšľajú nad životom. Príbeh ponúka fantastický pohľad do sveta mladých, ako brigádujú, ako trávia voľný čas. Mirka poukazuje na to, čo sa deje za zatvorenými dverami domov - na Baškinom mieste môže byť hociktorý z vašich kamarátov alebo spolužiakov. Mirka znovu rozpitvala tému, o ktorej by sa malo hovoriť v spoločnosti, upriamila svoju pozornosť na situácie, ktoré sa denne odohrávajú v mnohých rodinách. A na konci dala jednu obrovskú čerešničku na tortu, ktorú by nikto z vás neočakával. Nebol som si istá, či sa mi sníva alebo to myslí vážne. Poviem vám len jedno, rozhodne to stálo za to.

V tom sme boli v podstate rovnakí. V spoločných chvíľach sme sa menili na lepších ľudí, nachádzali sme v sebe to cenné a vzácne, čo sme chceli druhému ukázať. Odovzdávali sme si lásku a nehu, učili sme sa zriekať sa mnohých vecí, len aby sme sa objavovali navzájom. A práve v tom bola krása zaľúbenia. 

Táto, na prvý pohľad veľmi obyčajná, jednoduchá, milá, naivná, romantická knižka s trošilinku občas otravnou hrdinkou v sebe skrýva jeden neskutočný príbeh, ktorý si zamilujete, chytí vás za srdce a rozhodne naň tak ľahko nezabudnete. Pre mňa to bol jeden oddychový a zároveň veľmi zaujímavý zážitok a teším sa, keď si to budem môcť zopakovať. Nuž, pravda je asi taká, že Mirka je jednoznačne jedna z najlepších slovenských autoriek, pretože rýpe do tém, ktorým sa naša spoločnosť vyhýba.


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart
Vy si Baškin príbeh môžete prečítať TU.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára