streda 4. apríla 2018

Zrádné srdce


Autor: Mary E. Pearson
Originálny názov: The Heart of Betrayal
Séria: Kroniky Pozůstalých
Diel: druhý
Počet strán: 360
Rok vydania: 2017
Vydavateľstvo: CooBoo

V zajetí barbarského krále mají Lia a Rafe jen malou šanci na útěk. Jejich jedinou nadějí je spoléhat na to, že král bude příliš ohromen jejím darem, než aby je popravil. Královo zaujetí Liou je však větší, než se na první pohled zdá. Stále je tu i Rafe, který jí lhal, ale pro její ochranu obětoval vlastní svobodu. Zatímco se probouzí Liinym dar a ona poznává sama sebe, je jí jasné, že ji čekají rozhodnutí, která ovlivní její zemi… i její vlastní osud.

Stáletí a slzy vířily s hlasy, které se nedali umčet ani smrtí, Vendin hlas by písní, již neutiší ani shození z hradeb.

Falešný polibek skončil veľmi zaujímavo a veľmi otvorene. Nedávno vyšlo aj jeho pokračovanie, na ktoré som bola veľmi zvedavá. Splnilo moje očakávania alebo sa aj na túto sériu vzťahuje kliatba druhých dielov? 

Lia bola sympatická už od prvej knihy a tu som si ju obľúbila ešte viac. Stále je geniálne drzá, prefíkaná, vie rozmýšľať a raz sa s tými jej veľkými, drzými, sarkastickými ústami dostane do veľkého problému. Rafe bol stále hrozne zlatý a super, ale bolo ho tam neskutočne málo a fakt mi tam chýbal. Keďže sme sa ocitli na druhom konci sveta, autorka nám dala možnosť spoznať obrovské množstvo postáv, ktoré majú rozličné názory, zvyky a niektoré sú plné predsudkov voči cudzincom. Komizar sa mi vôbec, ale vôbec nepáčil. Pôsobil síce dojmom, že je mladý, pekný, že si ho zamilujete, ale mňa si nezískal ani jedinou vecou. Bol nepríjemný, nechutný, majetnícky, povýšenecký a namyslený. Kadena nemám rada, nemôžem si pomôcť, ale nemám ho rada, nech spraví čokoľvek. Páčili sa mi však tie deti, ktorých mal Komizar ako sluhov. Autorka nepíše čierne a biele postavy, ale dáva im osobnosť, vlastnosti, spomienky, dôvody. Autorka nám ukázala, že na prvý pohľad boli tí ľudia síce barbari, ale nie všetko je také, ako sa na prvý pohľad zdá a neboli úplne odlišní od Lii. 

Bylo to jako posměšný šepot, že už mi nezbylo nic, dokonce ani nehet, vůbec nic, čím bych se mohla bránit. Jediné, co jsem měla bylo tajné jméno, které mi teď připadalo stejně bezvýznamné jako titul, s nímž jsem se narodila. 

Autorka v tejto knihe čitateľovi ponúka väčší rozhľad po svete a jeho novej mytológii. Nedržala sa len na jednom mieste, Liu nenechala túlať sa len po jej domovine, ale dala nám možnosť navštíviť novú krajinu. Vendu známu vďaka barbarom, ktorí v nej žijú pod vládou istého Komizara. Lenže táto krajina sa až tak nelíši od ostatných. Len jej vládne krutý vládca, ktorý si presadzuje, čo sa páči jemu. Lia začína pomaly rozumiesť jej daru a zároveň sa snaží spoznávať Vendu, jej ľudí, zvyky a tradície, históriu a legendy. Autorka nám ponúkla skvelý náhľad do jej sveta, zároveň si však zachovala jej skvelý, pútavý štýl písania, netrápila nás dlhými opismi, ale ukázala nám presne to, čo chcela aby sme videli. Bolo to skvelé, akčné, zaujímavé a hlavne je vidno, ako to má autorka premyslené a naplánované. Lia si v tejto časti prešla všeličím, dokázala, že nie je len tak hocijaká princeznička, ale silná žena, ktorá vie, čo chce a pôjde si za tým aj cez mŕtvoly, a pritom musí zachrániť seba, svojich milovaných a svoje kráľovstvo, ktoré sa môže stať obeťou krutého osudu. A aby toho nebolo málo, na konci nám autorka naservírovala obrovské množstvo divokej akcie a prekvapivý cliffhanger, ktorý vás ešte viac navnadí na pokračovanie.

Kéž by byla láska tak jednoduchá, vždycky dávaná i přijímaná stejnou mírou, ve stejné chvíli, kdyby se všechny planety spojili v dokonalé přímce a rozptýlily všechny pochyby tak, aby láska byla vždycky srozumitelná, nikdy ne bolestná. 

Toto bolo o kúsok lepšie ako jednotka, každá mala svoje dobré aj zlé chvíle, ale v konečnom dôsledku to naozaj stojí za prečítanie. Pretože autorka vie, čo robí, má to premyslené, prepracované, vie sa hrať so slovami, zároveň úžasne intriguje, ponúka skvelé boje a zároveň nám dáva možnosť preskúmať celý jej svet aj s tými zlými miestami a mestami. Tretí diel vychádza tuším v apríli pod názvom Temná krása a ja som naozaj zvedavá, ako táto veľká vojna kráľovstiev nakoniec dopadne.


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti Albatrosmedia
Vy môžete Vendu preskúmať TU

2 komentáre:

 1. Pod túto recenziu by som sa pokojne mohla podpísať aj ja, lebo s ňou vo všetkom súhlasím. Po jednotke, ktorá mňa osobne až tak nenadchla, som čakala hocičo, ale niečo takéto dobré to rozhodne nebolo. Veľmi dobre napísaná kniha.
  A tiež nemám Kadena rada. Je to somár. Korunovaný. A zmanipulovaný. A Komizar dostal presne to, čo si zaslúžil. (Hej, som zlomyseľná, ale som si istá, že ty mi rozumieš. :D)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mne sa aj jednotka dosť páčila, ale rozhodne menej. Presne si Kadena vystihla, je to idiot a fakt dúfam, že to autorka nepokazí s tým ľúbostným trojuholníkom a snáď Lia skončí s Rafeom a budú žiť šťastne až do smrti. Pche, samozrejme, že ti rozumiem, lebo Komizar je tiež idiot na n-tú a osud mu nadelil presne tak, ako si zaslúžil. :D

   Odstrániť