pondelok 23. apríla 2018

Utajené orákulum


Autor: Rick Riordan
Originálny názov: The Trials of Apollo: The Hidden Oracle
Séria: Apolónov pád
Diel: prvý
Počet strán: 360
Rok vydania: 2017
Vydavateľstvo: Fragment

Ako najlepšie potrestať boha? Tým, že z neho urobíte smrteľníka! Vitajte späť v svete Percyho Jacksona!
Presne tak dopadol Apolón, patrón svetla, slnka, liečiteľstva, umenia, lukostreľby, poézie, tanca a tiež proroctva. LUP! – a z viac ako štyri a pol tisíc rokov starého boha je šestnásťročný chlapec. Namiesto luxusu a nádhery na hore Olymp sa váľa v smradľavom newyorskom kontajneri. Bez božských schopností sa v obyčajnom svete ťažko prežíva, zvlášť keď je veľa tých, ktorí by sa ho radi zbavili úplne. Ak chce z tejto kaše vyviaznuť so zdravou kožou a dostať sa späť medzi bohov, musí presvedčiť Dia a získať jeho stratenú priazeň. Existuje len jediné miesto, kde môže hľadať pomoc: základňa moderných polobohov známa ako Tábor polokrvných!Po Magnusovi Chaseovi a po mojom obrovskom sklamaní som naozaj nevedela, čo mám od tejto knihy očakávať. Doslova by ma bolelo srdce, keby aj toto bolo sklamanie.

Boh Apolón bol pre mňa vždy veľmi zaujímavou postavou. Hlavne preto, že bol neuveriteľne vtipný a vždy mal nejakú trefnú poznámku na danú situáciu. A v tejto knihe to nebolo inak, aj keď sa najprv musel vyrovnať s tým, že sa stal človekom a že nemá tú moc, ktorú mal. Rick to však nemohol nechať tak a znovu sme sa ocitli v Tábore polokrvných, kde sa objavili aj staré známe tváre. Veľmi, ale neskutočne veľmi som ocenila Nica di Angela. Nico je proste láska a zamiluje si ho snáď každý. Vyzerá to tak, že možno konečne dostane omnoho viacej priestoru aj on, aj Will aj ostatní starí táborníci. Meg bola také zlatíčko, ktoré si takisto zamilujete už na začiatku. Bola bojovná, šikovná, mala krásne podrezaný jazyk....čo viac si priať. Samozrejme, že tu nemôže chýbať aj záporák, ktorý sa mi tentokrát absolútne nepozdával a nesadol mi.

Nie všetky príšery sú trojtonové plazy s jedovatým dychom. Veľa má aj ľudskú tvár. 

Čo sa týka spracovania, tak to nebolo tak celkom podľa mojich predstáv. Je veľmi fajn, že má Rick takú geniálnu fantáziu a vie využiť každú postavu z každej mytológie, ale podľa mňa už aj stačilo. Totižto táto séria je napísaná v rovnakom duchu ako Percy. Príde hlavný hrdina, ktorý je vhodený do sveta, na ktorý nie je zvyknutý, nájde si svoj inner circle a má za úlohu všetkými dostupnými prostriedkami zachrániť svet. To ma na tejto knihe štvalo najviac - je to ako keby prekopíroval Percyho, len vymyslel nové postavy, ktoré sa pomaly miešajú aj so starými známymi tvárami. Týmto nechcem povedať, že to bolo zlé, alebo čo. Ja osobne som sa bavila, a veľmi. Bolo to akčné, vtipné, zaujímavé. Znovu sme spoznali časť Rickovho sveta, gréckej mytológie. Miestami to však bolo aj dosť nudné a nezáživné, pretože sa to veľmi podobalo na Percyho a Bohov. Je vidieť, že to má autor perfektne vymyslené, postavy sú prepracované a čitateľ si ich obľúbi, ale mohol by prísť už s niečím novým. Páčilo sa mi, ako to spestril tou broskyňovou príšerou a vsunul do príbehu postavu, pri ktorej si nemôžete byť istí, či je dobrá alebo zlá, pretože má takú rozporuplnú osobnosť. Rozmýšľam však, či by Rick už nemal povedať stop a venovať sa iným témam vo svojich príbehoch.

Spieval som o svojich zlyhaniach, o večnom žiali a osamelosti. Bol som najhorší boh zo všetkých, najprevinilejší a najľahostajnejší. Nestačil mi jeden milenec. Nevedela som si dokonca ani vybrať, bohom čoho budem. Ešte vždy som pendloval od jedného umenia k druhému, nesústredený a večne nespokojný. 

Pre mňa bolo pozoruhodné sledovať, ako sa postavy vyvíjajú a akou neskutočne obrovskou zmenou prešiel samotný Apolón. Uvidíte, ako sa z vysokopostavenej osoby stane niekto, komu zrazu záleží aj na ostatných veciach. Na jednu stranu som rada, že som sa k tomuto príbehu dostala, ale na druhú stranu mi je ľúto, že sa mi to nepáčilo tak, ako by som si želala a ako som to od Ricka čakala. Tak či onak, hrozne sa teším na pokračovanie.


Za knihu veľmi pekne ďakujem spoločnosti Albatrosmedia
Vy sa môžete o Apolónovi dozvedieť viac TU

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára