piatok 13. apríla 2018

Na lovu


Autor: Meagan Spooner
Originálny názov: Hunted
Počet strán: 328
Rok vydania: 2018
Vydavateľstvo: CooBoo

Kráska zná tajemný les lépe než kdokoli jiný. Cítí ho ve své krvi. I když vyrostla mezi šlechtici daleko od lesa, ví, že temný hvozd skrývá tajemství, která dokáže odhalit jen pravý lovec. Když její otec přijde o všechno jmění a Yeva se musí společně se sestrami odstěhovat pryč z města, uleví se jí. Uprostřed divočiny se nemusí přetvařovat a usmívat se na bohaté dámy – nebo se vdát za bohatého šlechtice….
Ale ve chvíli, kdy v lesích zmizí při lovu její otec, nemá Yeva na vybranou – musí ho najít. A jediná cesta vede po stopách stvoření, které se otec snažil ulovit. Přes varování sester se vydává do lesa a stopuje Zvíře až do jeho království – zakletého údolí, zničeného zámku a světa plného stvoření, o kterých slyšela pouze v pohádkách. Do světa, který ji může zničit, nebo spasit.
Zbývá jen jedna otázka. Kdo přežije tento lov: Kráska, nebo Zvíře?

Osobne nie som veľký fanúšik rozprávky Kráska a Zviera, ale retellingy ma akosi vždy zaujímali. Na lovu ma zaujalo už pred rokmi v angličtine, ale nikdy som sa k tomu nedostala. Teraz, keď knižka vyšla v češtine, naskytla sa príležitosť. Naozaj je kniha taká dobrá, ako sa hovorí? 

Dostávame sa do normálneho sveta, kde jeden obchodník investuje, ale obchod mu nevyjde. Preto sa so svojimi troma dcérami musí odsťahovať do jeho starej loveckej chaty. Otec jedného dňa zmizne. A tu sa začína príbeh jeho najmladšej dcéry Jevy, ktorá miluje prírodu, les, lov, zvieratá a svoju rodinu. Jeva nikdy nebola dáma, akú z nej všetci chceli mať, aj keď mnoho času trávila v spoločnosti barónky. V jej srdci totiž vždy bol les a dobrodružstvo a niečo, čo ani sama nevedela, že chce. Postavy boli veľmi sympatické a prepracované. Každá zo sestier bola povahovo úplne iná a mala iné sny, ciele a predsavzatia. Napriek tomu však bolo vidno, ako sa navzájom majú rady a ako by jedna pre druhú obetovali všetko. Čo ma mrzelo bolo, že ich otec a ostatné vedľajšie postavy nedostali viac priestoru a tým sa s nimi čitateľ nedokázala poriadne stotožniť. 

Vyprável ji příběhy o tvorech - o stvůrách a zázracích ukrytých v hloubi lesa, kam se ostaní lovci neodvážili. Byly to báchorky, které měly děti naučit dobrým způsobům, zaujmout je za chladních zimních dní, kdy si nemohly hrát venku. 

Musím povedať, že toto je prvý retelling, ktorý sa dokonale podobal na originálny príbeh a držal sa svojej predlohy. Zo začiatku bol príbeh trošku pomalší, a vyzeralo to, že to bude celkom sklamanie, ale neskôr sa to rozbehlo. Veľmi sa mi páčili kapitoly Zvieraťa - také tie výkriky do tmy, boj s vnútornými démonmi. Práve toto bolo brutálne spestrenie tejto knižky a myslím, že dosť čitateľov udržalo pri knihe práve to. Stále mám však z knihy zmiešané pocity. Totižto, bolo to veľmi zaujímavé a veľmi dobré. Autorkin štýl písania bol príjemný, čítal sa veľmi rýchlo a píše pútavo. Samotný dej príbehu mi však prišiel trošku slabší, ako som čakala po tých ohlasoch. Prvú polovicu sa tam viacmenej ani nič nedialo, až na tie malé akčné veci. Druhú polovicu sa tam začalo niečo diať, ale nebolo to nič, čo by som čakala. To Jevino zabíjanie mi prišlo také....suché by som povedala. Také že mala viac rečí, ako reálnych činov. Takže chýbala mi tam nejaká veľká akcia, ktorá by ma posadila na zadok. Týmto však nechcem povedať, že to bolo zlé. Kniha mala neskutočnú a magickú a tajomnú atmosféru, užívala som si tie opisy zasneženého lesa, ktoré autorka zvládla bravúrne. Veľmi ma zaujímalo, čo sa skrýva v tom lese a páčilo sa mi, ako autorka zakomponovala všelijaké magické tvory ako spestrenie. Jeva prešla počas knihy dosť veľkým vývojom, lebo na začiatku bola také malé dievčatko, ktoré samo nevedelo, čo chce, nepoznalo samé seba, iba túžilo po dobrodružstve. Na konci knihy z nej bola viac sebavedomejšia osoba, ktorá si už bola istá svojimi činmi a rozhodnutiami. Takže hej, táto knižka bola trošku zameraná aj na vnútro hlavnej postavy, ktorá počas celej knihy spoznávala samú seba a zisťovala, čo vlastne chce a kto je. Pre mňa to bolo fascinujúce sledovať, pretože hrdinka nebola dokonalá, ale mala svoje muchy, pochybovala o sebe a práve to ju robilo neskutočne realistickou. 

Neodpověděla. Nedokázala odpovědět. Měla vyprázdněné srdce. Její touha po pomstě neměla kam jít. Bez ní nemá nic. Co je? Čím se stala? 

Toto nie je príbeh, ktorý vám vyrazí dych a posadí vás na zadok. Nečakajte, že dostanete niečo takéto. Toto je taká fajn kúzelná rozprávka s brutálnou atmosférou, nadprirodzenými bytosťami, tajomným lesom a príšerou. Chýbalo mi tam pár vecí, ale aj tak sa mi to páčilo. Čakala som niečo akčnejšie, ale nie som sklamaná. Ak máte radi Krásku a Zviera, retellingy, príbehy typu Netvor je zver s tajomnou atmosférou a krásnou obálkou, určite po tomto siahnite. 


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti Albatrosmedia
Vy sa môžete na lov vydať TU

2 komentáre:

  1. Hezká recenze. :-) Na tuto knihu jsou hodně různorodé recenze a já furt nevím jestli ji zkusit nebo ne. Vždy chvíli jsem pro ne a pak chvíli pro jo, rozhodně na oko kniha vypadá hezky, ale neívm jestli těch "Krásek a zvířat" není už trochu moc...:-D

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ďakujem :) Ja som sa tiež celkom bála po tých rôznorodých názoroch, ale nakoniec to bolo celkom fajn :D skús a uvidíš, predsa len za pokus nič nedáš :)

      Odstrániť