nedeľa 25. marca 2018

Zabuchnutá v knižnici


Autor: Kasie West
Originálny názov: By Your Side
Počet strán: 288
Rok vydania: 2018
Vydavateľstvo: Slovart

Keď Autumn zistí, že zostala vymknutá v knižnici a zrejme tam bude musieť stráviť celý víkend, nemá ani tušenia, že tam nie je sama. Zavreli tam aj Daxa. Zo školy ho pozná iba zbežne ako samotára a problémového týpka. Vôbec nepatrí medzi chalanov, ktorí by ju zaujímali. Dúfa, že ju každú chvíľu vyslobodí Jeff – spolužiak, do ktorého je totálne buchnutá. No Jeff nechodí. Čím viac času trávi s Daxom, tým viac sa zbližujú a Autumn zisťuje, že za maskou nevľúdneho samotára sa skrýva viac, ako sa na prvý pohľad zdá. No ako to dopadne, keď sa znovu ocitnú na slobode mimo knižnice?

Autorka sa u nás preslávila celkom úspešnou knihou Frajer na záskok, ktorá dosť očarila slovenských čitateľov. Kasie píše veľmi milé, sladké, letné oddychovky. Ale vyrovnala sa Zabuchnutá v knižnici ostatným autorkiným knihám? 

Autumn nebola hrdinkou, ktorú si okamžite obľúbite. Vlastne. niektorí si ju neobľúbite vôbec. Ani na konci knihy. Bola neskutočne otravná, detinská a hlúpa, chovala sa ako rozmaznané decko, ktoré nevie, čo chce. Neustále sme v jej myšlienkach videli len Jeff toto, Jeff hento, Jeff tamto. Dax bol celkom zlatý, toho som si obľúbila rýchlo. Kamaráti Autumn boli tiež celkom v pohode, miestami vtipní a v pohode. Druhým kameňom úrazu však bolo spracovanie postáv. Čitateľ sa o nich počas celej knihy absolútne nič nedozvie. O Autumn som vedela len to, že rada fotila a to, že trpela úzkosťou, o Daxovi tiež len jednu informáciu a o jej kamarátoch len mená. Tie postavy boli neskutočne plytké, neprepracované a čitateľ sa s nimi vôbec nedokázala stotožniť. Neviem, čo sa tu stalo, ale Kasie tieto postavy naozaj nevyšli, chýbali im akékoľvek emócie, koníčky, vlastnosti. 

 Čoho som sa bála? Bála som sa pustiť niekoho k sebe bližšie? Lebo by som mu tým dala moc ublížiť mi? Lebo by som prestala mať nad všetkým kontrolu? Možnosti neublížia tak ako realita. Možnosti sú vzrušujúce a nekonečné. 

Dej bol taktiež kameň úrazu, pretože sa v tejto knihe takmer nič neudialo. Teda, okrem toho, že bola zamknutá v knižnici a vonku mrzlo. Ostatné udalosti boli dosť zbytočné a niektoré mi pripadali nasilu natlačené. Dúfala som teda, že sa autorka pokúsi zamerať aspoň na hrdinkinu vášeň - fotenie - ale ani to nebolo tak, ako som si predstavovala. Rozprávalo sa o tom, ako bola Autumn stále schovaná za foťákom, ale v skutočnosti to tak vôbec nebolo. Občas niečo pekné odfotila, upravila a to bolo všetko. Žiadna láska k foteniu, žiadne pocity, nič. Naopak, veľmi sa mi páčilo, ako bola opísaná atmosféra knihy - sneženie, úžasný výhľad z knižnice na snehovú pokrývku, ktorej bolo veľmi veľa. Autorka aspoň toto zvládla a dodalo mi to taký príjemný pocit, pri ktorom som si to vedela živo predstaviť. Vzťah medzi postavami bol tiež celkom dobre spracovaný a zaujímavý. Postupne sa spoznávali, až kým to neprišlo k tajomstvám a začiatku niečoho väčšieho. Super bolo aj to, ako museli Dax a Autumn prežívať ten víkend v knižnici, ako si museli so všetkým poradiť a vymyslieť spôsob, ako sa s tým vyrovnať. Povedala by som, že autorka takisto mohla viac pozornosti venovať tej úzkostnej poruche, ktorú tiež spomenula len tak okrajovo.

Hoci som vedela, že sa to možno skončí zlomeným srdcom, že mi možno zmení život na čosi komplikované a nepredvídateľné, vedela som, že ho nedokážem nechať odísť. 

Vyzerá to, že to dosť zlé, že? Na druhej strane, čo môžeme od takéhoto príbehu očakávať? Nie je to nič svetoborné, nič, čo by sme tu ešte nemali, ale malo to dosť veľký potenciál a skvelý námet s tou knižnicou, len bol slabo využitý a chcelo by to viac úprav. Táto knižka však ponúka milý, sladký, romantický príbeh, ktorý vás zahreje pri srdiečku aj napriek všetkým jeho negatívam, takže ak máte radi takú Jenny Han, tak po tejto knižke skúste siahnuť.


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart
Vy sa môžete ocitnúť zamknutí v knižnici TU

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára